schimbul panaramei de casetofon

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • schimbul panaramei de casetofon

    mi-am cumparat un cd player auto jvc pa care vreau sa-l pun in locul panaramei de casetofon. Acum am si eu o intrebare: cum pot face asta singur? mufa care leaga cablajul masinii de casetofon merge si la cd player sau trebuie taiate si unite niste fire? daca nu pot face asta singur o sa ma duc intr-un service dacia..cat o fi manopera acolo?

  • #2
    La dealer iti cere peste 50 de lei sigur. Nu trebuie taiate fire ...dar eu iti recomand sa mergi la cineva care se ocupa cu scule audio auto si in schimbul sumei de 20 de lei ti`l schimba in 10 minute

    Comment


    • #3
      da...daca nu cunosti meserie...nu te zgarci pentru cativa lei..mergi la un meserias...si din cate stiu eu,baietzii de la dacia nu prea mai comenteaza daca ti-l monteaza altcineva...

      Comment


      • #4
        mai complicat este sa scoti casetofonul vechi in rest nu vad problema deoarece se prinde doar intr-o mufa speciala
        Kiss Fm Gris Platine DC

        Comment


        • #5
          mufele sunt standard la cas-uri sau cd-playere, adica iso (sau euro). daca ai cd sony, ala vine cu cabluri de adaptare, deoarece doar sony foloseste alt tip de mufa. daca pastrezi difuzoarele loganului, n-ai ce sa schimbi. cu doua cuie scoti casul din bord(prin cele 4 gauri laterala de pe fata casului bagi cuiele pana simti ca face click si tragi casul in afara). apoi scoti cadrul de ghidare, il bagi pe-al cd-ului, asiguri urechile laterala in plansa de bord, montezi cablurile (vezi sa pui cd-ul pe + permanent, altfel merge numai cu cheia in pozitia 1 de contact). daca nu ma insel, cablul galben din mufa masinii e + permanent, deci ambele cabluri de la cd (rosu si galben/portocaliu) trebuie legate la acel cablu galben din bord (in begeral, cablurile cd-ului au niste papuci ce se pot schimba intre ei si permit in acest fel legatura comuna). firul albastru il izolezi, ca n-ai antena cu motoras (sau?), bagi cablul de antena din bord in mufa cd-ului si cama atat. apoi in timp ce impingi cd-ul in sanie, cu un liniar sau ceva subtire si lung, impingi cablurile de elimentare si boxe in stanga (sa cada in bord, altfel le prinzi in spate, in limitatorul de cursa si nu intra bine cd-ul). apropo, ai grija sa nu uiti sa montezi tamponul de cauciuc in spatele cd-ului cam atat e de facut. daca totusi nu crezi ca te descurci, cauta un meserias care se pricepe, nu te zgarci la cativa zeci de ron...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            e complicat..o duc la un service

            Comment


            • #7
              nu neaparat la un service ca te chelesc aia de bani la unul care se pricepe si care stii ca face treaba buna

              Comment


              • #8
                Originally posted by BOGDAN1709 View Post
                e complicat..o duc la un service
                nu-i complicat, doar tre sa citesti manualul de instalare si sa fii atent la poze. ajuta mult, daca nu te pricepi foarte bine. insa, daca tu chiar crezi ca nu te descurci inclusiv cu manualul in fata, cauta un meseria, nu neaparat un service. bafta! a, si sa ne zici ce-ai facut si cum a iesit...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #9
                  Treaba E Ca Nu E Cumparat Din Magazin, Deci Nu Am Nici Un Manual La El. Am Vorbit La Un Service Langa Mine Si Mi-a Zis Ca Ma Costa 50 Ron Manopera, Imi Da Si Garantie Pe Lucrare. Parca Asa E Si La Dealer

                  Comment


                  • #10
                    in caz ca mai e cineva interesat de jvc kd-g331, aici manualul de instalare...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #11
                      Scoate casu vechi si o sa intelegi ce ai de facut cand vezi mufele si daca nici atunci nu iti dai seama mergi sa te ajute cineva ....de greu nu e greu .

                      Comment


                      • #12
                        Daca tot atata e pretul mai bine mergi la dealer Dacia sa nu comenteze mai tarziu.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          mai bine ma duc la dealer sa-l monteze ei.

                          Comment


                          • #14
                            Mergi la IPSO si in 15 minute ti-l monteaza.
                            Costa pana in 50 ron, depinde.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #15
                              gata. am rezolvat. Mufa de la masina nu se portivea la cd player, dar tipul care mi-a montat-o a zis ca nu taie numic care are niste adaptoare si imediat a rezolvat. De asemenea a fost nevoie si de un adaptor la antena. Montajul s-a facut la un service. Cost total 50 ron (la dealer era 75 ron).

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google