Se accelereaza singura masina!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se accelereaza singura masina!!!

    masina mea este un logan 1.6 ambition din 2005. S-a circulat foarte putin cu ea 40000 km.
    anul trecut fiind verificata la un service, unde am constatat ca aveam probleme cu motorasul pas cu pas( iar datorita acestui site si tipului din arad, le-am remediat cu numai 10 lei tinand cont ca cei de la service imi ceruse-ra 100 de lei pentru curatarea motorasului). Un mecanic din service mi-a spus ca masina are foarte putini km si s'a circulat cu ea subturata, motiv pentru care o sa mi se infunde injectoarele, sonda lambda si multe altele. Ok l'am intrebat ce e de facut si mi-a zis ca o data pe saptamana sa ii dau forja si sa schimb vitezele la peste 4000 de rpm. Ok asa am facut si la un moment dat mi s'a blocat acceleratia pe 6000 de ture. M'am speriat, am crezut ca e blocata pedala dar ridicam de ea in sus si nimic, pana la urma s'a oprit singura. De atunci de fiecare data cand accelerez la peste 3000 de rpm, urca in 6000 singura si sta acolo vre-o 10 secunde. Am fost la norauto crezand ca am probleme cu cablul de acceleratie dar mi-au spus ca nu are nicio treaba si ca nu isi pot da seama de la ce este. Daca ma puteti ajuta va multumesc anticipat.

  • #2
    Pedala de acceleratie este tare?

    Ai posibilitatea o compari cu acceleratia de la alt Logan?
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #3
      Masina ta nu are cablu acceleratie are pedala rezistiva cu pista dubla si e monitorizata in permanenta de calculatorul de injectie al masinii!Dupa umila mea parere poate fi Iac-ul;aer fals,clapeta dar nu pedala!!Oricum;masinile nu se repara pe forum si nu cu 10 lei!

      Comment


      • #4
        Misu 13 - doar dieselul are asa ceva ce spui tu acolo

        Comment


        • #5
          Masina este un benzinar din 2005....pune-mi si mie te rog o poza cu schema circuitului drive-by-wire la logan benzinar

          Comment


          • #6
            Originally posted by misu13 View Post
            Masina ta nu are cablu acceleratie are pedala rezistiva cu pista dubla si e monitorizata in permanenta de calculatorul de injectie al masinii!Dupa umila mea parere poate fi Iac-ul;aer fals,clapeta dar nu pedala!!Oricum;masinile nu se repara pe forum si nu cu 10 lei!
            da misu eu inteleg asta dar mecanicii au tendinta de a exagera lucrurile pentru a te stoarce de bani........eu am explicat acolo cam ce suma cereau ei si pentru ce munca.......respectiv o simpla curatare.......in fine....civilizat este ca atunci cand nu sti un lucru sa te abtii nu sa faci pe mafalda. Sincer nu am nevoie de povete despre preturi. O zi buna

            Originally posted by mariusnicolae View Post
            Masina este un benzinar din 2005....pune-mi si mie te rog o poza cu schema circuitului drive-by-wire la logan benzinar
            trebuie sa iti explic faptul ca nu ma pricep la mecanica si sincer chiar nu stiu ce inseamna circuit drive-by-wire

            Originally posted by vitriol View Post
            Pedala de acceleratie este tare?

            Ai posibilitatea o compari cu acceleratia de la alt Logan?
            nope pedala este la fel ca la inceput. am mers cu alte loganele si nu am observat diferente
            Last edited by ezekiel; 4 February 2012, 17:52. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #7
              Incearca sa dai cu un spray wd40 pe clapeta de la acceleratie la motor! ar putea ramne blocata acolo, peda isi revine inapoi la loc cand iei piciorul de pe ea?

              Comment


              • #8
                @ezekiel: postul meu era adresat ca o ironie colegului @misu13.....care poate sa caute mult si bine mufa electrica de la pedala de acceleratie la logan benzinar, ca n-o sa gaseasca asa ceva....

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Narcisuc20 View Post
                  Incearca sa dai cu un spray wd40 pe clapeta de la acceleratie la motor! ar putea ramne blocata acolo, peda isi revine inapoi la loc cand iei piciorul de pe ea?
                  da isi revine dupa cateva secunde..........7-10 dar te panichezi iti dai seama......ca face ca naiba si nu stiu de la ce e.............la norauto au zis ca nu stiu ce are, mi-au spus ca au verificat cablul de acceleratie ala de sus si ca nu are nimic

                  Comment


                  • #10
                    Deci sa inteleg ca pedala de acceleratie revine greu inapoi?

                    Comment


                    • #11
                      Am mers acum cateva zile cu masina unei prietene (1.6 din 2005) si exact aceiasi problema o avea. Cand am vazut acceleratia tare, am intrebat-o daca nu cumva se duce de nebuna in limitare, iar replica ei a fost: "da' de unde stii?"

                      Te-am intrebat de acceleratie pentru ca am patit-o si eu, tot cu un Logan din 2005. Avea acceleratia tare (de nouă) si de multe ori se ducea de nebuna in limitare (6000 rpm) atunci cand o calcam pe coada putin mai tare (treceam de 3500 rpm).
                      Remediul, in cazul meu, a fost schimbarea cablului de acceleratie.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • #12
                        la mine mai urca cateodata ralantiul la 1500 rmp. si mai apar fluctuatii ale turometrului. Care ar putea fi cauza?
                        Ambition

                        http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

                        Comment


                        • #13
                          Ai 2 variante :

                          1. Cablul prea strans cum zice vitriol
                          2. Nu ti-au montat bine corpul clapeta si trage aer fals

                          La tine radu ...motorasul pas cu pas ...
                          Last edited by cos_min_i; 5 February 2012, 11:48.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by cos_min_i View Post
                            Ai 2 variante :

                            1. Cablul prea strans cum zice vitriol
                            2. Nu ti-au montat bine corpul clapeta si trage aer fals

                            La tine radu ...motorasul pas cu pas ...
                            ok va multumesc frumos

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by mariusnicolae View Post
                              @ezekiel: postul meu era adresat ca o ironie colegului @misu13.....care poate sa caute mult si bine mufa electrica de la pedala de acceleratie la logan benzinar, ca n-o sa gaseasca asa ceva....
                              vezi ca daca iti face poze cu o clapeta de pe benzinar 1.6 16v euro 5 , ti`o dat sah mat
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google