Se Lipesc Usile De Chedere

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se Lipesc Usile De Chedere

    Salut

    Am tot cautat pe forum, dar ... ori nu e ori nu am gasit (inca). Daca e raspunsul pe forum, rog un operator sa imi stearga topicul.

    Usile mele se tot lipesc de chedere (la fel si portbagajul).
    Nu stiti cu ce as putea unge chederele sa nu se mai lipeasca?
    Ma tem ca vine iarna cu inghetul... si daca de acum mi se lipesc.... la iarna trebe sa iau tarnacopul
    Mersi mult.
    A... e vorba de un Logan din 2006.

  • #2
    Incearca sa le ungi cu glicerina bruta.

    Comment


    • #3
      Sau ceva de genul asta : http://www.daciashop.ro/ceara-chedere
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • #4
        Eu folosesc ceva asemanator cu Sonax-ul de la daciashop.ro. Dar e produs de 1-z.
        Toate lucrurile bune dureaza putin!
        http://www.loganclub.ro/forum/b_64_e...40#post1481440

        Comment


        • #5
          Originally posted by critix View Post
          Salut

          Am tot cautat pe forum, dar ... ori nu e ori nu am gasit (inca). Daca e raspunsul pe forum, rog un operator sa imi stearga topicul.

          Usile mele se tot lipesc de chedere (la fel si portbagajul).
          Nu stiti cu ce as putea unge chederele sa nu se mai lipeasca?
          Ma tem ca vine iarna cu inghetul... si daca de acum mi se lipesc.... la iarna trebe sa iau tarnacopul
          Mersi mult.
          A... e vorba de un Logan din 2006.

          Curata bine chederele cu alcool, cu o laveta, eventual in 2-3 randuri, dupa care aplici ulei siliconic sau glicerina, eu am luat de la farmacie glicerina boraxata, si este super ok.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • #6
            Spalarea suprafetelor de plastic si cauciuc se recomanda se se faca cu o solutie slaba de apa cu SAPUN. Personal, as evita alte solutii care nu stiu cat de bine/rau fac.
            Pentru problema expusa eu fac asa: o sticluta (PET) de 250 ml. in care e un pic de sapun lichid si restu apa. Sterg chederele cu aceasta solutie, cu o carpa moale, FARA sa frec excesiv si dupa aceea dau pur si simplu cu acelasi silicon cu care dau pe bord.
            Acelasi tratament primeste oricum orice bucatica de plastic sau cauciuc de pe masina, mai ales in habitaclu (dar si prin compartimentul motor).
            Succes!

            Comment


            • #7
              Multumesc pentru ajutor si solutii...
              Maine e sa primesc glicerina, o sa incerc si cu spalarea cu apa si sapun.
              Cristi

              Comment


              • #8
                Daca vrei sa le faci cu ceva fa-le cu solutie speciala pentru chedere nu cu glicerina si alte minuni.
                Iti recomand : einszett
                MY CLA

                Comment


                • #9
                  glicerina are printre altele si proprietatea de a izola si pastra cauciucul si garniturile din cauciuc in stare proaspata. mie mi-a fost recomandata pentru garniturile de la un filtru de apa.

                  Comment


                  • #10
                    Glicerina boraxata.

                    Comment


                    • #11
                      Intreb si io, ca nu ma pricep:
                      1. daca ungi chederele cu glicerina, nu se aduna mai mult praf pe ele?
                      2. cand e mai prielnic sa fie unse? toamna inainte de sezonul rece?
                      3. cat timp tine o ungere, dupa cat timp se ung din nou?

                      Comment


                      • #12
                        la mine s a lipit la usa din spate, stanga....de eram sa rup clapeta...laguna 1...chedere la fel cum are loganul..

                        Comment


                        • #13
                          Kojak, din experienta proprie:

                          1-le ungi cu un strat subtire, cat sa-si recapete elasticitatea naturala; surplusul se sterge; la fel elimini si praful, daca e cazul, la fiecare spalare a masinii, dar fara detergenti foarte puternici, un jet fin de apa si o carpa sunt suficiente.
                          2-cand dau semne de 'uscare' (zgomote, scartaieli, lipire, etc.); toamna ar prinde bine oricum o revizie de genul asta, plus ceva ulei pe la balamale si altele asemenea
                          3-rezulta din 2, se cer ele unse, te prinzi tu...

                          Comment


                          • #14
                            @2012, mersi!

                            O sa cumpar si io in cazu' asta niste glicerina boraxata sa m-apuc de treaba cand va fi vremea ok.
                            Pana acum nu le-am mai uns / tratat cu nimic.
                            N-am probleme deosebite, exceptand iarna cand lapovita sau ninsoarea care cand le umezeste din belsug, ingheata peste noapte.
                            Sau la viscol, la fel daca au fost umede inainte.
                            De multe ori, iarna, inainte de a deschide usa, cand banuiesc ca s-au lipit, bat usor cu podu' palmei pe rama geamului. Isi dau drumul ceva mai usor, dar tot sunt lipite.

                            Comment


                            • #15
                              Cu placere
                              Eu mai am o masina la care usile nu au rame, sa vezi acolo panarama cu chederele astea, la Logan e parfum.
                              Dar e adevarat ca iarna pot ingheta, indiferent de marca. Ingheata de obicei daca apuca sa se umezeasca inainte de a inchide usile intr-o seara relativ calda si umeda ce precede o noapte ce urmeaza sa fie geroasa, atunci e risc major sa pupi clanta a doua zi, am patit-o cu toate masinile pe care le-am avut. Oricum, un strat de 'lubrifiant' cum e glicerina aia, poate scurta intervalul de timp in care dai pumni in rama sau in geam si tragi de clanta pana simti ca ramai cu ea in mana.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google