Se Merita Inainte De Terminarea Contractului?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se Merita Inainte De Terminarea Contractului?

    Am leasing la masina si am dat avans 50% si am platit 20 rate am contract pe 4 ani cu Impuls leasing si vreu sa achit masina mai repede se merita sau sa mai astept sa scada euro,se percep ceva comisioane pentru plata anticipata astept parerile voastre?

  • #2
    citeste contractu , deobicei se percep comisoane vezi si tu e matematica pura totul de pinde de valoarea comisionului si pana cand se aplica comisionul si cat mai ai de platit.
    de exemplu la credit (nu leasing cum ai tu) se aplica comisionul doar in primii 3ani dupaia returnezi banii cand vrei tu..

    sigpic

    Comment


    • #3
      Deobicei diferenta daca ai achita restul de plata acum si daca ai achita in timp e mica, de cateva sute de euro, pentru ca se percep comisioane la leasing, deci nu merita.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        Iar la partea de curs euro ai pus intrebarea unde nu trebuie. Fara gluma crezi ca putem noi astia mici sa stim ce ne rezerva viitorul si cu Isarescu?
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • #5
          Eu zic sa mergi mai departe cu leasingul,cum a spus si Andrei,este diferenta mica.Daca te uiti in contract,prima data este dobanda mare si rata mica, si pe sfarsitul leasing-ului, invers.Nu vrei sa te duci si tu, la mare,la munte,dece sa achiti leasingul ?
          LOGAN--> <--TOYOTA

          Comment


          • #6
            bine punctat sunt de acord cu mersu la mare si la munte
            "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

            Comment


            • #7
              Firma de leasing si-a tras deja dobanda deci nu prea se mai merita sa achiti acum.
              De ce n-ai facut leasing prin RCI ca dobanda la avans 50% este 0 ?
              Last edited by Cromatic; 26 May 2009, 17:24.

              Comment


              • #8
                Da, e adevarat, dar la contracte pe 3 ani cu valoare reziduala 0, si nu pe 4 ani cum are el, asa am luat si eu ultima masina.

                Comment


                • #9
                  Nu se merita si o sa iti spun de ce:
                  Pretul masinii mele era de 6400 de euro.
                  Am dat avans 25%, asta inseamna 1600 de euro.
                  Am platit mai bine de 2 ani cate 80 de euro pe luna, asta inseamna 2000 de euro.
                  Sun la ei si intreb cat mai am de dat sa o achit integral si imi spun ei 4300 de euro.
                  Deci intre 2800 de euro cat ar fi normal sa mai dau si 4300 de euro cat imi zic ei...e o mare diferenta.

                  Comment


                  • #10
                    Am adunat dobanda pe 4 ani si este 500 euro voi ce parere aveti este nult sau putin?
                    Este adevarat pa pana acuma rata era mica si dobanda mare sa fie asigurata firma de leasing daca te hotarasti sa platesti anticipat!

                    Comment


                    • #11
                      Am citit contractul de leasing si se percepe comisio daca se face plata anticipata 3% in primi 2 ani ,2%in ani 3-4 iar in ultimul an 1% mari banditi sunt vor sa te aiba la mana!

                      Comment


                      • #12
                        Poti sa iei in calcul si asigurarile care sunt mai mici pe PF decat in leasing.

                        Eu am avut masina luata prin credit auto si dupa un an am achitat creditul. vroiam sa nu ma stiu cu datorii. per total am iesit mai bine ca am achitat anticipat. Dar vad ca la leasing sunt alte diferente.

                        Comment


                        • #13
                          Daca iti permiti sa achiti toata masina... eu zic ca e bine sa o faci. Per total comisioanele plus dobanzile lunare o sa depaseasca cu mult comisionul de achitare integrala. Acum depinde si pe ce contract ai dat cu pixul... unele sunt mai avantajoase, altele nu.
                          Daca trebuie sa faci un efort financiar sa o achiti mai bine lasi ratele sa mearga de la sine... putin cate putin... si nu se simt asa tare la buget. A venit vara... mare, plaja, gratare... etc! cred ca mai pe toamna e cazul sa te gandesti mai bine!
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Eu m-am gandit ca pana la anu cand se termina asigurarea RCA in aprilie sa o lasa sa mearga pe rate ca de este cum au zis cei de la tv ca se scumpesc asigurarile rca cu 40% ma rupe la buzunar o sa platesca peste 1000 ron pe o asigurare ca acuma am platit 700 ron!

                            Comment


                            • #15
                              Astazi calculam cat mai am de platit pana la sfarsit ,mai am 11000 ron fara rata de casco mult!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google