Senzor Temperatura Exterioara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Ce uită unii să precizeze, apropo de senzorul de temperatură exterioară:
    -senzorul de tempteratură exterioară e gestionat de TdB ce dă informația pe can pentru:

    bcm(uch)
    - gestionează caloriferul electric(rezistențele de 900W) și funcție de ECOmode activ
    - dezghetarea lunetei și a oglinzilor e temporizată și funcție de ECOmode activ
    - dezghetare parbriz încălzit (care are, sunt 2 siguranțe de 80A) și funcție de ECOmode activ

    AC01 ac manual
    - ceri dezaburire din buton și uch-execută
    - modifici treapta de viteză ventilator și uch-ul știe asta

    AC02 careg mz (aer condiționat regulat monozonă)
    -pentru gestionare(eficiență) mod auto și nu numai
    -la cerere de dezaburire se trimite comandă pe can către uch

    medianav
    -afișare temperatură, alertă polei și RES (remote engine start la -15C(e reglabil pragul))


    Oare senzorul de temperatură al uleiului din cutia Easy-R o fi poziționat corect (că vin unii acum cu "idei")
    Last edited by t0rquemada; 6 August 2017, 20:05.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #32
      Originally posted by t0rquemada View Post
      Temperatura exterioară e folosită de climatizarea autoamată(care are) și e afișată pe Medianav și pe bord, asta dacă ai cu ce (Dacia, X52), dacă nu ai îți dai cu părerea că e "nașpa"
      si altii nu afiseaza temperatura pe bord, no?
      da'... una zic, incepi sa bati cimpii in alta parte, totul e sa fii genial si sa ai dreptate.
      dacia, fiindca are senzoru` montat pe oglinda, e mai bun.
      si: "climatizarea automata" masoara temperatura exterioara si poate actiona in consecinta fara a-ti arata tie, in bord, "nn grade celsius".

      zi ca si aia care-l fac pe "Cee'd" sint uluitor de prosti fiindca n-au montat senzoru` asta sub oglinda dreapta.

      obtuzitatea asta...

      Comment


      • #33
        Și la Dacia poți suprima afisarea temperaturii pe display-ul TdB ea rămânînd afișată doar pe Medianav.

        Repet, e forum Logan, pentru alte mărci ai forum-uri dedicate
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • #34
          @devreg, ai si vreo explicatie tehnica de ce e mai bine in alta parte? In afara ca aia-s mustang sau ceilalti sunt ceed si trebuie crezuti pe cuvant?


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Nu a zis nimeni ca e perfect la Dacia ci doar ca e bine pozitionat.


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Last edited by Silviu; 6 August 2017, 20:53. Reason: Automerged Doublepost
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • #35
            Originally posted by t0rquemada View Post
            Unde e pus, e pus bine la umbră.

            Cum suntem pe forum Logan, model produs de Dacia-Renault, unde e poziționat senzorul la alți producători nu contează.
            Silviu, fii atent la firul discutiei.
            pina acum am adus in discutie alte doua marci care il amplaseaza in alta parte. tot "la umbra".
            dar aia sint niste neispraviti.
            ca si aia care produc un model numit "impreza".
            cam toti fac masini dinainte de-a se apuca "Dacia" de facut masini "propuse" de altii.
            nici macar nu le-am adus in discutie pe alea germane, foarte populare pe la noi.
            dar nu conteaza nimic altceva... "ce face dacia e cel mai bun", atit trebuie retinut

            Comment


            • #36
              Megane4, Kadjar, Talisman, Alaskan sunt jafuri că au senzorul de temperatură exterioară în oglinda dreapta, la fel ca și Dacia - doar e același senzor.

              Cineva are obsesii și pare a fi o clonă a altui user cu aceleași "idei" fixe.
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • #37
                Asta ai vrut tu sa intelegi :-)

                Ideea era ca discutam pe marca Dacia. Nu a zis nimeni ca e mai bine ca la altii ci doar ca e irelevant cum l-au pus altii. Discutam pe ce avem la Dacia.
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by t0rquemada View Post
                  În oglindă e ok, în bară nu - vezi mersul prin viscol sau vara, bara la bara.
                  sigur, Silviu, asa e... cum ziceti voi

                  Comment


                  • #39
                    Exact. Let's move on.



                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • #40
                      Offtopic: nu știu de ce trebuie sa ne contram. Suntem aici ca să facem schimb de informatii.
                      Din punctul meu de vedere t0rquemada și inca vreo 2-3 persoane chiar ofera informații utile unora ca mine care habar nu avem....și o fac fara bani...deci un simplu mulțumesc cred ca ar fi ok.

                      Comment


                      • #41
                        tip și cod ar fi super să știm

                        Dacă ai oglinzi cu senzor ... poți măsura cu altceva temperatura ? Adică ce senzor o fi acela electronic vorbind : tip ( termistor ?) și cod ar fi super să știm dacă s-a prins cineva. Mulțumesc.

                        Comment


                        • #42
                          Da și nu, oricum orice deconectare a senzorului = eroare stocată pe TdB
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google