Senzori Parcare Pe MCV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Senzori Parcare Pe MCV

    Salutare
    Consider ca senzorii de parcare pe Logan MCV e un echipament necesar, avand in vedere ca prea mare vizibilitate pe geamul din spate nu avem, mai ales noaptea si mai ales cand ai si folie in geam.
    De aceea ii rog pe cei care au pus deja, sa ne zica
    -de care si-au pus(cu fir, wirless sau cu camera),
    -cat a costat setul
    -cum se monteaza(sau cat a costat montajul)
    -unde anume pe bara(din spate) se monteaza : pe partea ingusta, sau pe partea mai lata(din partea de jos, de culoarea masinii)
    multumesc anticipat si sarbatori fericite !

  • #2
    Craciun fericit.
    Eu sunt de obicei foarte atent si indeminatic la parcari cu spatele(am avut si duba si nici vorba de oglinda in centru).
    O data cu trecerea timpului sau venirea supararilor am pierdut dexteritatea.

    Tocmai de ajun am luat un ditamai stilpul de am indoit bara,usa si geam spart.Asadar par sa fie necesari.

    Culmea e ca cu 2 zile inainte in cautari de cadouri la un magazin am vazut si senzori dar nu am luat.De ce?Pentru ca inainte(cam cu 4 sau 5 ani in urma)eu montam la prieteni si cunoscuti.Concluzia de atunci din teste si documentatie a fost ca nici un tip de senzor nu ajuta cu nimic atunci cind obstacolul era la mai putin de 40cm.Eu eram de parere ca pina in distanta aia pot si eu sa vad bine si dupa oricum nu ma mai ajuta.

    Oricum cu bani de reparatie de acum imi luam ceva mai bun de acum asa ca nu asteptati si puneti.Daca gaseste cineva vre-un produs mai performant astept si eu impresii.

    Bafta
    sigpicPasionat de MCV si natura

    Comment


    • #3
      Salut! Stiu ca a trecut mult timp de cand nu a mai postat nimeni pe acest thread...De aceea ii rog pe cei care au pus deja senzori de parcare pe VAN/MCV, sa ne zica sau sa faca niste poze cu pozitia senzorilor pe bara(model PH1)
      -unde anume pe bara(din spate) se monteaza : pe partea ingusta, sau pe partea mai lata(din partea de jos)?
      Am fost avertizat ca senzorii de parcare trebuie montati la o inaltime fata de pamant mai mare de 20 inch(50cm) pentru a nu repera pamantul si implicit sa iti indice eronat...Stiti ceva despre acest aspect?

      Comment


      • #4
        Dupa indelungi cautari am gasit o poza cu senzori pe MCV PH1...Daca aveti ceva sugestii privind montajul pe aceasta bara sunt bine venite...
        Ar functiona un montaj al senzorilor de pe colturi ca cel indicat de mine(in poza 2)? Am citit pe acest forum cum ca datorita distantei mici fata de sol la care sunt pozitionati senzorii, acestia nu receptioneaza bara vehiculelor mai inalte gen SUV ci rotile acestora si daca te iei dupa senzori inevitabil pana ajungi la roti te opresti in bara suv-ului...Si de asta m-am gandit ca daca ii pozitionez mai sus pe cei doi de pe colturi s-ar rezolva si aceasta problema...ce parere aveti?
        Attached Files

        Comment


        • #5
          Am exact montati exact ca in poza.Prind masina din spate, stalpi de parcare, stalpii de pe trotuar...
          La montaj da jos bara , ai pentru senzori in instructiunile de montaj si inaltimea recomandata
          Te ajuta mult.

          Comment


          • #6
            Foarte buna ideea cu cei 2 senzori mai ridicati dar pe unde ai tras firele si cum i-ai pus pe cei 2 senzori de jos? In spatele barii este metal, o alta bara.

            Comment


            • #7
              intre bara de metal si cea de plastic in care dai gaurile exista spatiu suficient ca sa introduci senzorii...cand incepi montajul lipesti o banda de hatie in locul in care doresti sa montezi senzorii ca sa poti desena pe ea locul in care dai gaura(poti scrie pe ea, e si mai vizibil semnul, cand dai gaurile cu freza sa nu o dezlipesti)... dai gaurile, introduci primul senzor(nu este necesar sa il clipsezi, ii clipsezi pe toti la final) in stanga cum stai cu fata la spatele masinii, apoi introduci o sarma indoita la capat in gaura urmatoare si agati firul senzorului pe care l-ai introdus, si mergi tot asa inspre tripla de marsalier(din dreapta), firele eu le-am introdus prin gaura de aerisire...nu este necesar sa dai bara jos...intr-o ora ar trebui sa ii montezi, nu e mare filosofie...spor la treaba...

              Comment


              • #8
                Gura aia de aerisire a masinii de care presupun ca zici nu o gasesc unde credeam la MCV, la berlina a fost ok, la berlina mea am montat senzorii intr-o juma de ora cu tot cu pauza de tigara...la mcv-ul lui taicamiu nu am spatiu nici de un deget intre bara de plastic si cea de metal. Am desfacut tapiteria pana la scaunele din spate si nu e gura de aerisire in lateral ca la berlina.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google