Senzori Presiune Roti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kfz 7775 de pe vadexrim. Maine le montez la ei, în locul celor de tabla moale luate din târg acu 3 ani de zile. Mi-am luat teapa, a doua oara nu mai cumpăr de la ei. Ieri au încercat sa ma convingă sa cumpăr jante alcar otel cu ET50, spunandu-mi ca sunt compatibile.

    Comment


    • Si eu am schimbat jantele astazi....jante de tabla pe 15 iar gumele marca Barum.Ma asteptam sa.mi apara eroarea de la senzorii de presiune dar nu s.a intamplat nimic.Daca tot am ajuns pe la Adras azi,i.am intrebat pe baieti care e treaba si mi.au spus ca senzorii sunt cu/pe senzorul Abs...lucru mai ok dupa parerea mea.Chiar de cacao cand masina este ok dar ai cate un beculet aprins in bord.

      Comment


      • Si eu cand am fost in targ sa intreb de jante si anvelope imi spuneau ca cele cu ET 50 sun foarte bune......Tot la vadrexim am cautat si eu dar KFZ 8932 (negre sau gri), dar am gasit si pe olx la cineva (pipera-tunari) jante originale dacia la 100 lei/bucata, tot asa negre sau gri, are si anvelope....nu stiu ce sa fac1

        Comment


        • Pai mergi si le vezi.Jantele in pprincipiu iti dai seama daca sunt ok iar cauciucurile daca iti place cata carne mai are pe ele,aia e,vezi si DOT-ul si gata.Eu jantele si cauciucurile le.am luay de la mecanicul meu,jantele noi iar gumele 5% uzate,dot 3715- 750 lei.N.am stat sa vad ce et au,erau de logan si au mers la tzanc

          Comment


          • Cum nu sti ce sa faci? Ai masina noua, vrei sa cumperi din targ, jante dubioase? nu mai zic de anvelope resapate.
            pun si eu link-ul de pe threadul accidente postarea lui dannyMC https://www.youtube.com/watch?v=PfW6...ature=youtu.be
            115 lei este o janta noua Alcar KFZ.......ET este foarte important, cand parchezi, roata atinge, stabilitatea la viraje, apoi va plangeti de tot felul de zgomote samd
            cand se va desface din suduri janta...apari la stirilie din trafic. Va povesteste aris86, de ce schimba el, jantele ASAM.
            Last edited by Oti; 25 October 2016, 21:55.
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • [QUOTE=Olly09;1734141]Pai mergi si le vezi.Jantele in pprincipiu iti dai seama

              Trebuie vazute clar, el spune ca sunt noi originale dacia, are atat negre cat si gri, cauciucuri mi-am luat noi debica frigo 2. Cand am achizitionat masina, in showroom m-am uitat pe la masinile expuse si la roata de rezerva era un abtipild cu maxim 80km/h (banuiesc ca janta este diferita la rezerva fata de cele montate pe masina), eu nu am rezerva - masina e cu gpl din fabrica.

              Comment


              • Rezerva era d.aia subtire,nu?Toate rezervele subtiri au limita indicata de 80 km.C at despre rezerva,nici eu nu am,in schimb am kit de reparatie:-))...

                Comment


                • Nu, era rezerva normala, dar avea acel abtipild cu 80km/h si nu imi dau seama de ce, calitate mai proasta a jantei.......

                  Comment


                  • Oti,sa inteleg ca pb aluia cu Loganul a fost de la jante,sau cum?In principiu daca janta nu este compatibila pur si simplu nu se pupa,intra prezoanele aiurea...nu?

                    Mda....pacat ca n.ai intrebat sa te lamureaaca.Nu cred ca era calitate mai proasta a jantei,suna prea de tot dar sincer nici nu m.ar mira)
                    Last edited by Olly09; 25 October 2016, 22:15. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • mi am amintit am si niste poze facute, pe atunci nu stiam ce et au jantele pe logan 2 si am fotografiat rezerva echipata pe o masina expusa din showroom
                      Attached Files

                      Comment


                      • Codul de pe jantele originale renault de fabrica. Acu 2 săptămâni am fost la o vulcanizare pentru o pana la roata de pe spate. Jantele ASAM sunt moi și se deformează ușor mai ales cele de pe spate, posibil la greutate sa se lase pe o parte. Sunt cam deformate, le-am echilibrat la Bacău, dar nu îmi mai inspira încredere sa le mai țin și atunci am luat decizia sa le schimb. Am mers în week-end cu ele cu 110-115 km/h, la vremea respectiva m-am bucurat la o economie de 30/40 ron/buc, îmi aduc aminte ca mi-a zis ca sunt mai moi, ca nu merg mult iarna și tare și ca sunt bune. În fine, nu m-am informat scot suplimentar bani din buzunar.
                        Attached Files

                        Comment


                        • Originally posted by Olly09 View Post
                          Oti,sa inteleg ca pb aluia cu Loganul a fost de la jante,sau cum?In principiu daca janta nu este compatibila pur si simplu nu se pupa,intra prezoanele aiurea...nu?

                          Mda....pacat ca n.ai intrebat sa te lamureaaca.Nu cred ca era calitate mai proasta a jantei,suna prea de tot dar sincer nici nu m.ar mira)
                          Nu era de la jante, suspiciunea mea este ca franele au fost buba (nu au tinut franele pe toate rotile la fel, neechilibrate, reparatie la coltu strazii, ITP cu spaga), asociate cu avelopele uzate sau suspensia. Am dat exemplu ca un ET ales pe vorba vanzatorului "ca merge la Dacia", fara sa te informezi pe forum, fara sa intrebi, cum am intrebat eu la vremea respectiva si m-am "desteptat", poate sa faca ce ai vazut tu in film, o frana in curba.......Un ET mai mic fata de cel OEM, inseamna ca rotile se "duc catre exteriorul masinii", creste suprafata de "sprijin" implicit stabilitatea masinii, problema este la ET50, jantele pt Logan 1, care sunt prea mult spre int masinii. Nu mai spun de jantele indreptate si implicate in accidente ce riscuri presupun. La un tip s-a desprins janta din suduri (ASAM), noroc ca nu de tot, au facut zgomot, si s-a oprit la timp.
                          PS
                          Am spus de siguranta si am uitat de problemele tehnice ce apar cand folosesti un ET prea mic sau prea mare fata de OEM. Apar si alea.....

                          Eu l-am sfatuit pe Aris sa vopsesca jantele ASAM cu spray argintiu si sa le vanda in targ de bune.....la promotie.

                          Cum in Romania sunt 80% oameni care "pun botu", sigur gasesti clienti.
                          Last edited by Oti; 26 October 2016, 09:08. Reason: Automerged Doublepost
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • Originally posted by Oti View Post
                            Cum nu sti ce sa faci? Ai masina noua, vrei sa cumperi din targ, jante dubioase? nu mai zic de anvelope resapate.
                            pun si eu link-ul de pe threadul accidente postarea lui dannyMC https://www.youtube.com/watch?v=PfW6...ature=youtu.be
                            115 lei este o janta noua Alcar KFZ.......ET este foarte important, cand parchezi, roata atinge, stabilitatea la viraje, apoi va plangeti de tot felul de zgomote samd
                            cand se va desface din suduri janta...apari la stirilie din trafic. Va povesteste aris86, de ce schimba el, jantele ASAM.
                            Nu cred ca ar fi fost janta sau anvelopa resapata (cine stie poate da) dar mai degrabă viteza excesiva neadaptata la conditiile de trafic (umezeala carosabil)
                            Nu stiu daca ati vazut urmartoarele aspecte (dati play la youtube cu viteza de redare 1/4)

                            Distanta standard intre 2 stalpi e in general 25 m...deci intre trei stalpi app.50 metrii
                            1. la intatrare in localitate vedem app la primul stalp e la secunda .51+
                            2. la al 3 stalp e la secunda .53+

                            rezulata la 50 m in 2 secunde o viteza de app. +/- 90 km/h

                            coroborata cu umezeala asfalt + curba + posibila zona pata (daca va uitati atent chiar e o zona putin mai intunecata pe asfalt chiar inainte de momentul frânarii) rezulta derapare necontrolata si....Dumnezeu sa-l ierte.

                            Deci despre ce vorbim?
                            Attached Files

                            Comment


                            • Originally posted by Oti View Post

                              Eu l-am sfatuit pe Aris sa vopsesca jantele ASAM cu spray argintiu si sa le vanda in targ de bune.....la promotie.

                              Cum in Romania sunt 80% oameni care "pun botu", sigur gasesti clienti.
                              Ar trebui sa spui ca am refuzat propunerea ta si ca nu o sa incerc sa pacalesc pe altcineva. Probabil o sa le las la service sau sa le duc la fier vechi, nu vreau sa pateasca careva ceva.

                              Comment


                              • Originally posted by aris86 View Post
                                Ar trebui sa spui ca am refuzat propunerea ta si ca nu o sa incerc sa pacalesc pe altcineva. Probabil o sa le las la service sau sa le duc la fier vechi, nu vreau sa pateasca careva ceva.
                                Bravo aris,asa este cel mai corect, asa as face si eu
                                Cum ar fi sa ai pe constiinta pe cineva stiind ca din vina unei tepe date de tine acea persoana a patit ceva, si asta pt cativa lei
                                Mai ales cand vorbim de o teapa care poate cauza accidente grave
                                Prea multe tepe si minciuni sunt in tara asta, asta este unul din motivele pentru care nu mai stii de unde sa cumperi ulei si filtre originale, nu de contrabanda ,care iti pot avaria masina

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google