Senzori Presiune Roti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    cu alte cuvinte nu au chef sa se complice cu asemenea interventii , si probabil nu au nici oameni care se pricep exact la astfel de operatiuni

    Comment


    • #17
      Originally posted by t0rquemada View Post
      Senzorii se prind de valve prin șuruburi, deci ,cumperi setul 2 de jante pui valvele, scoți anvelopele de pe jantele originale, deșurubezi senzorii, îi înșurubezi pe valvele de pe jantele noi pui anvelopele pe jantele noi - gata.
      Deci daca imi iau jenti pentru perioada de iarna si valve clasice,raman cu martorul aprins in bord,fara nici o avertizare sonora si fara probleme la garantie daca ajung in perioada aceasta in service ? Intr-adevar @t0rquemada,iti dau portofelul peste cap alti senzori,sau schimbatul lor de pe o janta pe alta !

      Comment


      • #18
        Asa am facut eu, mi-am luat jante de iarna cu valve normale. O sa ai 2 martori aprinsi in LED, nu piuie nimic. Nu intereseaza pe nimeni martorii aia aprinsi, le explici situatia...

        Comment


        • #19
          @gugu21, spune-mi te rog, ai rotile fara senzori deja montate si ai constatat ca ai doar 2 martori luminosi aprinsi in bord ?
          Intreb deoarece, dupa ce am cautat informatii despre acest subiect in tot forumul, tot nu am inteles ce se intampla exact daca ai toate rotile fara senzori de monitorizare presiune roti.
          Acum vreun an, utilizatorul micutzu666 spunea ca dupa schimbarea rotilor cu unele fara senzori, nu avea absolut nici-un martor luminos aprins in bord si nici-o avertizare sonora !

          Poate sa mai confirme cineva din proprie experienta acest lucru ?

          Comment


          • #20
            Sal,dupa vreo 30 km s.au aprins acei martori.Desi am sters acei martori cu gandul ca nu vor aparea,au aparut din nou.Eu din start nu am setat presiunea in pneuri.Ma gandesc ca daca setam ceva aveam si martor sonor,dar asa e liniste..2,3 luni pe an merg cu martorii aprinsi..
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • #21
              @micutzu666, multumesc mult pt. precizari !

              Acum eu mai am o grija: peste vreun an jumatate cand voi face ITP-ul, voi fi 'incaltat' cu rotile de iarna. Cum vor reactiona totusi cand vor vedea martorii aceia, oare exista riscul sa fiu respins la ITP ?
              Cineva de la un service autorizat Dacia cu atestare ITP mi-a spus clar ca nu e nici o problema (nu tine de siguranta circulatiei), insa, cei de la RAR vad ca nu vor sa-mi raspunda la e-mailul in care am intrebat despre acest lucru.

              Comment


              • #22
                Te duci încălțat cu cele de vara la itp.

                Comment


                • #23
                  Problema e ca in februarie sau martie poti avea zapada, deci trebuie musai cu rotile de iarna !
                  Bun, sa zicem ca am rotile de iarna dotate cu senzori TPMS. In momentul montarii pe masina, oare e suficient un reset la senzori si gata, totul e OK sau trebuie facuta vreo programare speciala in reprezentanta ca sa-i recunoasca calculatorul ?

                  Comment


                  • #24
                    La sfarsitul lui noiembrie imi soseste si mie masina, MCV 1,5 Dci 90 CP.
                    Are cineva idee, vine deja incaltata cu roti de iarna sau cu all-season? As putea oare folosi anvelopele de iarna de la vechiul Logan? Ca jantele vechi am inteles ca nu se pot "migra"...

                    As pune si valve TPMS pe jantele noi, stie cineva codul pe original sau unele compatibile??

                    Comment


                    • #25
                      Cu cele de vara vine!

                      Toti 4 sunt cam 800 ron..parca asa am retinut..la cei originali ma refer.
                      Last edited by micutzu666; 10 October 2015, 11:03. Reason: Automerged Doublepost
                      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by claudius_log View Post
                        La sfarsitul lui noiembrie imi soseste si mie masina, MCV 1,5 Dci 90 CP.
                        Are cineva idee, vine deja incaltata cu roti de iarna sau cu all-season? As putea oare folosi anvelopele de iarna de la vechiul Logan? Ca jantele vechi am inteles ca nu se pot "migra"...

                        As pune si valve TPMS pe jantele noi, stie cineva codul pe original sau unele compatibile??
                        Eu am pus pe loganul 2 jantele cu anvelopele de iarna michelin de la loganul 1avut anterior, fara nici o problema, si mai stiu destui care au procedat la fel, anvelopele au tot185\65\r15
                        Si cei de la reprezentanta au zis ca nu i nici o problema

                        Comment


                        • #27
                          Ce ET au jantele? pt L2 recomandarea este ET40. Poate cei din reprez au nevoie de clienti, nu acum, sunt sanse ca la un rulaj de 40k sa apara problemele. Eu cred ca in jurul val de ET40 nu sunt probleme.

                          Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                          Last edited by Oti; 11 October 2015, 09:09.
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • #28
                            Am gasit pe aliexpress mult hulitul senzor... E 40 USD cu transport cu tot.Aici

                            O sa fac si eu acelasi lucru, pun jantele cu tot cu anvelopele de iarna de la loganul vechi. Sper sa nu fie vreo problema...

                            Comment


                            • #29
                              Nu sunt ăia

                              Vezi


                              primul de pe pagina

                              caută pe aliexpress
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • #30
                                Un coleg de pe forum care vinde acesti senzori la set cu un preț avantajos exista?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google