Senzori Presiune Roti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Am schimbat si eu in seara asta jantele de tabla pe unele aliaj de origine. Masina are TPMS indirect (2016), deci nu am avut probleme. Dupa montare si verificare presiune roti, am tinut apasat 5 secunde pentru resetarea sistemului. Am mers vreo 5 km, fara nici o problema. Bine ca au scos pe cei directi, era mai multa bataie de cap.

    Comment


    • #92
      Nu inteleg cum citeste presiunea daca nu mai are senzori de presiune. Oare blocul abs sa masoare lungimea rotilor si sa faca diferenta?
      sigpic

      Comment


      • #93
        Citeste rotatia rotilor senzorul ABS, daca o roata e mai moale se invarte mai greu.

        Comment


        • #94
          Nu ca se invarte mai greu, ci are o lungime mai mica.
          sigpic

          Comment


          • #95
            Si cum masoara senzorul ABS ma rog lungimea rotii ?!

            Comment


            • #96
              Pai roata care e moale are o lungime mai mica si se invarte de mai multe ori...6,28R
              sigpic

              Comment


              • #97
                Originally posted by darksun View Post
                Am schimbat si eu in seara asta jantele de tabla pe unele aliaj de origine. Masina are TPMS indirect (2016), deci nu am avut probleme....
                Originally posted by darksun View Post
                Citeste rotatia rotilor senzorul ABS, daca o roata e mai moale se invarte mai greu.
                Am inteles, se invarte mai incet daca e dezumflata. Daca schimbi rotile si ai aceeasi presiune nu mai trebuie altceva... (mi-a explicat t0rquemada dar cred ca n-am fost atent si n-am inteles bine).

                Comment


                • #98
                  Cum mai încet? Mai repede, adică face mai multe ture!
                  sigpic

                  Comment


                  • #99
                    Mai repede sau mai incet, n-are importanta, ideea este ca se invarte altfel decat celelalte. Ma intereseaza daca mai e necesar altceva in afara de setarea din bord.

                    Comment


                    • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                      Cum mai încet? Mai repede, adică face mai multe ture!
                      Da eram prea obosit ieri, se invarte mai rapid daca e pe pana. Oricum, isi da seama in functie de viteza de rotatie. Nu e necesara nici o alta actiune inafara de resetare.

                      Comment


                      • Stie cineva care-i domeniul masurat de senzori? Adica la ce abatere se declanseaza alarma? Se declanseaza si daca presiunea este prea mare?

                        Comment


                        • De câte ori să repet:

                          din 09/2014 TPMS direct cu senzori presiune prea mică/mare și temperatură - trebuie schimbați la expirarea bateriei
                          din 11/2015 TPMS indirect(via ABS) avertizare doar la presiune prea mică - nu ai ce să schimbi
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Bine bine...si ce inseamna presiune prea mica? Ca poate sa insemne 0.9 bari sau 2.09 bari.

                            t0rquemada nu era cumva invers? Sa inteleg ca la mine (masina fabricata prin aprilie 2016)...este cu TPMS indirect?

                            Comment


                            • despre care baterie este vorba?
                              Prowd of my new wheels!

                              Comment


                              • Bateria senzoriilor de presiune de pe janta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google