Senzorii de parcare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut!

    Eu unul intentionez sa montez un set de senzori de parcare (mi se par chiar utili la cum se parcheaza in zona in care m-am mutat acum ).

    Am citit cu atentie posturile anterioare, insa vad ca nu s-a abordat inca problema (pierderii) garantiei. Aveti idee daca cei de la service-urile autorizate impun un anumit tip de senzori (cum dealtfel fac cu majoritatea pieselor/accesoriilor).

    Aveti idee cat ar costa, daca in general au senzori sau trebuie sa ii caut (eventual daca aveti o lista cu marci care sunt acceptate).

    O zi cu spor!
    Logan Kiss FM 1,5DC
    AG-10-FWD

    Comment


    • #17
      SoNyKeL - Aici vom discuta despre senzorii de parcare si despre montaju lor...
      Ce model sunt. Cat au costat. Se merita investitia. Ce marja de eroare au. Unde iati montat.



      -------------------------------------
      Eu as vrea macar de moft si chiar am sami pun ce daca sunt "meserias"- cui nui convine sa nu comenteze aiurea(cu atitea soferi meseriasi.....) Problema pusa de SoNyKeL era alta nu va intrebat nimeni daca sunteti soferi sau "meseriasi in ale condusului"

      Comment


      • #18
        Am avut si eu damblaua asta (nu va ambalati!), dar mi-a trecut, si sa ma explic. Dupa ce mi-am luat autobuzul, desi eram constient de cercul pe care-l descrie un logan MCV la intoarcere, am zis sa imi pun senzori de paracare, mai ales ca eu am curte in jurul blocului si e o oarece aventura cu parcarea, dar... mi-a trecut, m-am obisnuit fara senzori de parcare, dar, bineinteles ca nu e valabil la toata lumea. Sony, daca tu consideri ca 3-600 lei iti vor fi de folos, e ok... poti sa-ti montezi senzori (de preferat ar fi cei care se monteaza pe retovizoare), dar... de ce nu mai ai rabdare? de banii aia bagi benzina si te plimbi 1500-sau chiar 3000km... Am inteles ca ai ceva km la bord (tu!... nu "The Silver Bullet"!)... eu sunt convins ca te vei obisnui cu MCV-ul si ai sa vezi ca o sa ajungi sa parchezi din doi timpi. Eu a ~8500 cu a mea si... pot spune am trecut prin multe cu ea ... e chiar manevrabila masinuta, nu ca un metzan, dar, e ok. Apropos... stiai ca MCV-ul are aprox acceasi lungime cu un Cielo sau o D1310? diferenta intre cele trei e ampatamentul, din cauza asta ai senzatia ca nu o poti parca.

        Comment


        • #19
          Salut si la multi ani ai pe anul 2008!

          Am si o dilema, am senzor de parcare montati de dealer ADRAs la cumparare masina, au mers perfect, pana cand a dat frigul. In sensul ca ramane blocat pe 0.0 ca si cand as avea un obstacol. Mentionez ca senzorii sunt curati. Problema se manifesta cand e foarte frig sau in diminetiile racoroase. Altfel, daca e putin mai cald, totul e ok. Sa inteleg ca ar fi o problema cu vreun senzor?

          Multumesc frumos.
          Marca Masina: Dacia
          Model masina: Logan MCV
          Motorizare: 1.5 DCI
          Culoarea / Color: Albastru Mineral

          Comment


          • #20
            Mam hotarat vreau sa imi pun si eu senzori poate ma ajuta si pe mine cineva cu ceva preturi binenteles raport calitate/pret mersi mult
            LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
            Enter the Matrix

            Comment


            • #21
              Originally posted by Sp!ke View Post
              Am avut si eu damblaua asta (nu va ambalati!), dar mi-a trecut, si sa ma explic. Dupa ce mi-am luat autobuzul, desi eram constient de cercul pe care-l descrie un logan MCV la intoarcere, am zis sa imi pun senzori de paracare, mai ales ca eu am curte in jurul blocului si e o oarece aventura cu parcarea, dar... mi-a trecut, m-am obisnuit fara senzori de parcare, dar, bineinteles ca nu e valabil la toata lumea. Sony, daca tu consideri ca 3-600 lei iti vor fi de folos, e ok... poti sa-ti montezi senzori (de preferat ar fi cei care se monteaza pe retovizoare), dar... de ce nu mai ai rabdare? de banii aia bagi benzina si te plimbi 1500-sau chiar 3000km... Am inteles ca ai ceva km la bord (tu!... nu "The Silver Bullet"!)... eu sunt convins ca te vei obisnui cu MCV-ul si ai sa vezi ca o sa ajungi sa parchezi din doi timpi. Eu a ~8500 cu a mea si... pot spune am trecut prin multe cu ea ... e chiar manevrabila masinuta, nu ca un metzan, dar, e ok. Apropos... stiai ca MCV-ul are aprox acceasi lungime cu un Cielo sau o D1310? diferenta intre cele trei e ampatamentul, din cauza asta ai senzatia ca nu o poti parca.


              Sp!ke: desi am D1310,nu-i stiu lungimea.Chiar este egala cu a MCV-ului !
              Asta pentru ca la masina asta(D1310) documentatia lipseste cu desavarsire.
              Ai dreptate in tot ceea ce spui.Nu ca as fii impotriva senzorilor.By the way:
              domnilor ,am gasit ceva manuale de utilizare,montaj,biblii ale motoarelor pe net la niste olandezi.Au deja manual de instalare a carligului de remorcare de la MCV !?!?!? Unde dracu este documentatia de Logan in limba romana ??????
              Nu de alta , dar departe de a fii mecanici auto,unii proprietari de Logan vor sa stie mai multe despre ce au intre picioare(sic!) atunci cand se afla la volan.

              Comment


              • #22
                Da-mi un PM cu o adresa de mail ce suporta atasamente de 50MB si iti trimit manualul de service pt Dacia Logan.
                In ce priveste lungimea MCV-ului, este aproximativ egala cu D1310 (MCV-ul meu langa o D1310 si nu am vazut mare diferenta =/- 10cm).

                Comment


                • #23
                  Originally posted by KeanuRev View Post
                  Mam hotarat vreau sa imi pun si eu senzori poate ma ajuta si pe mine cineva cu ceva preturi binenteles raport calitate/pret mersi mult
                  Eu iti recomand pe astia,la mine sunt montati de ceva vreme si sunt chiar foarte multumit,mai ales ca au si avertizare vocala in limba romana.http://www.comenzi.ro/product_info.p...oducts_id=1169
                  LOGAN--> <--TOYOTA

                  Comment


                  • #24
                    dsi nu am mi se par deosebit de utili. nici nu mai stiu de cate ori am parcat in stalpii aia mici care nu iti dau voie sa urci pe trotuar. ii inalta ca dracu de cur iar la pozitia mea de condus cam greu sa mai vad in spate
                    http://www.loganclub.ro/forum/masinu...e-t742p11.html

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by KeanuRev View Post
                      Mam hotarat vreau sa imi pun si eu senzori poate ma ajuta si pe mine cineva cu ceva preturi binenteles raport calitate/pret mersi mult
                      Salut. Eu mi-am luat din Carrefour senzori Pilot cu vreo 200 ron. Sunt cei cu afisare in oglinda. Acum s-au ieftinit. Parca sunt in jur de 140. Parerea mea e ca merita toti banii.
                      Resoftari, leduri, activari functii, etc... in Cluj si Maramures.

                      Comment


                      • #26
                        Sustin parerea lui kristikapa cu senzorii din carrefour care acum sunt pe la 150 lei. Am avut si pe logan si am si acum... Ambele perechi s-au/se comporta f. bine si te ajuta suplimentar de oglinzi mai ales daca faci ceva teste in parcare si cu ruleta sa vezi cat ai fata de obstacol...
                        Montajul? Floare la ureche... bormasina, fir otelit, si in 30 min e gata daca nu ai doua maini stangi...

                        Comment


                        • #27
                          Sunt foarte buni ! Cei care afirma ca nu le trebuiesc, ca ei sunt cei mai buni soferi, mi se par chiar figuranti, dar poate voi aveti protectile alea din plastic care se lipesc pe bara si nu va mai trebuiesc senzori !
                          La mcv se vede mult mai bine in oglinzi decat la berlina, sunt si mai mari, plus ca ii vezi si terminatia destul de bine, dar la berlina e mult mai naspa, avand si spatele un pic ingustat cateodata te induce in eroare, am vazut nenumarate loganuri prin buc cu aripile de pe spate turtite.
                          A mea a venit din fabrica cu senzori si sunt foarte multumit de ei. Nu am avut probleme.
                          Apropo, cititi bine prospectul inainte de folosire, o sa vedeti ca scrie si de temperaturi scazute si de anumite materiale pe care senzori nu le vad prea bine, ex zapada, bumbac, etc.

                          Comment


                          • #28
                            cine stie metoda de montare..
                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Oameni buni, eu sunt supermultumit de senzorii de parcare. I-am comandat la dealer inainte de a-mi ridica masina - varianta cu display. De ce sa ma chinui cind se poate mult mai simplu? Numai ca de multe ori uit si parchez prea aproape de cineva incit nu mai pot sa deschid portbagajul

                              ========================
                              alexdonc@yahoo.com

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by dantes View Post
                                Sustin parerea lui kristikapa cu senzorii din carrefour care acum sunt pe la 150 lei. Am avut si pe logan si am si acum... Ambele perechi s-au/se comporta f. bine si te ajuta suplimentar de oglinzi mai ales daca faci ceva teste in parcare si cu ruleta sa vezi cat ai fata de obstacol...
                                Montajul? Floare la ureche... bormasina, fir otelit, si in 30 min e gata daca nu ai doua maini stangi...
                                Dantes Poate ne ajuti cu un tutorial la montaj de senzori aia Pilot? Mersi
                                LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                                Enter the Matrix

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google