Service Autorizat Dacia Sau Service Autorizat RAR

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Service Autorizat Dacia Sau Service Autorizat RAR

    Pentru a efectua reviziile la Dacia trebuie neaparat ca service-ul sa faca parte din reteaua autorizata Dacia sau este suficient sa fie autorizat RAR?
    11
    Da
    45.45%
    5
    Nu
    54.55%
    6

    The poll is expired.

    http://www.loganclub.ro/forum/vand_m...or-t35360.html

  • #2
    ambele sunt bune. dar daca este in garantie masina, reviziile se fac la service-uri agreate de DACIA ca sa ti se puna parafa pe carnetul de service
    sigpic

    Comment


    • #3
      Intreb pentru ca am inteles ca nu mai este nevoie de service autorizat Dacia chiar daca masina este in garantie.
      http://www.loganclub.ro/forum/vand_m...or-t35360.html

      Comment


      • #4
        asta eu n-am auzit-o. si ar fi culmea. sa piarda ei bani? nu prea imi vine a crede.daca in carnetul de service scrie ca trebuie sa faci revizia la ei, apoi la ei trebuie facuta. dar, pe bune, vi se pare mult 170 ron (fara uloi) la un an
        sigpic

        Comment


        • #5
          E foarte mult. Majoritatea mecanicilor din service-uri autorizate (nu doar Dacia) nu sunt decat mecanici de revizii, adica stiu sa schimbe uleiul filtrele si placutele. Pentru atata lucru nu merita banii de care spui. Parerea mea.
          Si faptul ca nu mai este obligatoriu sa se mearga cu masina in service Dacia in garantie mi-a spus-o un prieten care a sunat la VC. Ma gandeam ca a mai auzit si altcineva despre acest lucru.
          http://www.loganclub.ro/forum/vand_m...or-t35360.html

          Comment


          • #6
            e interesant ce spui. dar se aplica pentru toate masinile care sunt in garantie sau de la o anumita data? da mai bine, hai sa aflam si alte pareri
            sigpic

            Comment


            • #7
              exact asta vreau si eu......
              http://www.loganclub.ro/forum/vand_m...or-t35360.html

              Comment


              • #8
                salut..sunt nou pe aici si nu stiu cui sa ma adresez..am un logan de 7 luni...si e inca in garantie..si vreu sa-mi schimb boxele si casetofonbul pe ea dar fara sa-mi pierd garantia..ce sa fac???si cat m-ar costa??? va multumesc anticipat!

                Comment


                • #9
                  n-ai intrebat unde trebuie, dar iti raspund. pe mine la braila ma costat HU si 4 boxe de instalat + cablu pana pe spate + mufa ISO 110 lei cu tot cu manopera.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Se poate face service fara pierderea garantiei la orice service autorizat RAR,...insa cum lumea de pe la noi nu este informata...

                    Comment


                    • #11
                      @Bogdanesx: Sunt informat: lucrez cu RAR-ul (chiar am avut audit de supraveghere de la ei saptamana trecuta), dar service-urile la care poti face orice chestie la Logan fara sa ai probleme la garantie sunt cele specificate de producator (indiferent ca sunt de la noi sau din afara).

                      @drone: Da, service-urile trebuie sa fie autorizate RAR, pot face revizii, reparatii sau interventii la masinile in garantie (oficial sau la negru), dar daca te prind la service ca ai umblat pe la diferitele sigilii de vopsea sau masina pateste ceva chiar la piesele la care ai umblat si trebuie sa ajungi cu ea in service, ai imbulinat-o. Chiar crezi ca e greu sa-ti faci eventualele interventii (indiferent de natura lor, mai putin schimbul de ulei si filtru) in service autorizat. Suna poate aiurea, dar esti acoperit si la manopera si la hartii si mai e si moca daca nu e vina ta. Ai si drepturi asupra lor, pe langa multele obligatii...
                      The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                      Comment


                      • #12
                        Reviziile in momentul de fata se pot face doar la service-urile agreate Dacia in perioada de garantie, daca nu se doreste pierderea ei, asta face parte din clauzele garantiei. In perioada de post-garantie nu conteaza unde se efectueaza.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          Surprinzator pentru unii dar am incredere in reteaua dacia, si-mi fac reviziile la Constanta desi cei din constanta fug la Tulcea...
                          Multa lume, putini oameni...

                          Comment


                          • #14
                            Poate sa ma ajute cineva ?

                            Sunt din Constanta si am un Logan din 2005.Urmeaza verificarea la 60. 000 km cand trebuie sa schimb kit-ul de distributie, uleiul, filtrul de ulei si de aer , s.a.m.d. . Nu stiu ce sa fac , sa ma duc la un service autorizat gen " Olteanu " sau sa apelez la un mecanic care a mai lucrat la Dacia veche si care se procepe la orice fel de masina ! Se intampla ceva .... adica pierd vreo garantie la tabla sau ceva de genul asta ... Cred ca varianta cu Tulcea a cam cazut pentru ca si cei de acolo s-au cam smecherit ! Au fost amabili la inceput cand erau la locatia veche a serice-ului ! De cand s-au mutat la sediul nou au cam inceput sa faca fite si sa-l depaseasca pe " Olteanu " la preturi ! De exemplu anul trecut cand am facut verificarea de 45. 000 km m-au cam belit ! Au vrut sa-mi faca programare pentru anul asta si cand am auzit pretul " 1800 , 00 lei " am cam ezitat ! Si-o fi bagat Olteanu nasu" si acolo ca prea s-au schimbat de la un an la altul ! Apropos nu stie cineva din Constanta unde sa-mi pot face verificarea mai ieftin si la un service autorizat, ca in cazul asta cred ca apelez, cu toate riscurile, la mecanicul vechi !

                            Comment


                            • #15
                              Nu se pierde garantia la tabla eu asa stiu poti merge linistit unde vrei sa schimbi distributia!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google