Service-uri Prahova .. pareri si sugestii !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Service-uri Prahova .. pareri si sugestii !

    Sunt proprietar de o scurta perioada de timp si am auzit o multime de pareri (si bune si rele) despre modul in care se lucreaza in service-urile agreate de Dacia/Renault. Ma gandeam ca ar fi interesant sa auzim parerea mai multor membrii ai forumului, poate ne va fi de ajutor si ne vom putea face o parere, astfel incat sa incercam sa evitam service-urile cu probleme. Va multumesc anticipat.

  • #2
    Acuma depinde si ce mecanic prinzi cu indemanare sau fara indemanare!

    Comment


    • #3
      In Prahova ar fi bine sa eviti poliserv,nu prea i'a laudat nimeni ci numai pareri de rau am auzit sincer,recomandari Iatsa Campina si Ipso(un pic mai scump).

      Comment


      • #4
        IPSO sunt scumpi , poliserv fa-te ca nu exista .. deci e un singur service calumea in PH .. adica IATSA Campina

        Comment


        • #5
          Din punctul meu de vedere, prima conditie pentru un service bun sa fie OK este sa poti sta langa masina: consider ca cei care nu te lasa sa stai langa masina( bine, asta nu inseamna ca sa te bagi si sub ea) au ceva de ascuns. Apoi vine priceperea mecanicilor, pretul consumabilelor, comportamentul inginerilor, si mai spuneti voi.
          Din considerentele astea eu mereu am fost cu masina mea in Bucuresti la Motor Service Dacia.

          Comment


          • #6
            La Nicogel Plopeni imi fac servisurile..sunt foarte de treaba te lasa sa stai langa masina.se lucreaza bine.

            Comment


            • #7
              @Florin80: daca nu te lasa sa stai langa masina nu inseamna ca au ceva de ascuns. mergi in germania si incearca sa stai langa masina...sa vezi, te lasa? sau ascund si aia cate ceva?
              de exemplu, la autoeuropa timisoara te lasa sa stai in hala de servisare, dar in limita locurilor pe scaune, nicidecum in zona de lucru a mecanicilor. daca e inghesuiala mare, ai camera de la bar unde poti urmari pe monitoare ce se intampla in service...
              in general, in orice service exista meseriasi si oameni care isi ac datoria ca la carte, dar si uscaturi. ca peste tot in tara asta de rahat, depinde peste cine dai...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #8
                Parerea mea ca un client nu are ce sa caute langa masina.

                Normal asa ar fi dar la noi nimeni nu are incredere in service-uri.

                Cand un client sta langa masina se pot intampla multe de exemplu: mecanicul desface ceva si la anumite lucruri cum ar fi susuburi sau diverse semne pe piesa respectiva sau o lasa intr-o anumita pozitie, clientul curios pune mana si ori imprastie suruburile ori misca piesa de la semn ori trage el de ceva pe acolo sa vada el de ce sta asa si nu invers si astfel il incurca pe mecanic.

                Evident ca nici eu nu am incredere in service-uri pentru ca suntem o tara saraca si de aceea daca putem sa furam un surub o facem asta e.

                Dar ma repet normal nu este ca "virgula" clientul sa stea langa mecanit ci doar sa vada masina dintr-o sala de asteptare.
                sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                Comment


                • #9
                  eu unul la service vreu sa stau linga masina si nu neaaparat ca sa fur suruburi(cum spune B 53 SDP) SAU POATE CA ASA FACE EL.
                  eu vreu doar sa ma asigur ca se schimba toate piesele la masina si nu ma fura altii pe mine
                  de examplu la POLISERV la revizia de 20000 de km devizul de reparatie era de 8500 de lei
                  mi sa spus ca am mers cu masina fara placute de frina si ca am stricat discurile si mai presus de asta am fost cu masina la curse si am stricat turbosuflanta
                  atunci dupa vreo 20 min de cearta am reusit sa ajung la masina si defapt o placuta avrea un defect de fabricatie si a taiat discul de pe partea dreapta
                  mentionez ca placutele celelalte nu erau nici pe jumatate uzate
                  iar cu turbosuflanta dupa mai mult scandal si cearta au reusit sa faca niste poze si le-au trimis la pitesti
                  la indrumarea celor de acoloau reusit sa gaseasca cauza pierderiide ulei adica au strins un COLIER
                  deci daca cineva se duce la service sa fure suruburi ala este un idiot dar asta e romanul
                  dar cite odata eu cred ca este bine sa fii linga masina mai ales la poliserv pentru ca sa eviti sa platesti niste piese degeaba
                  apropo dupa vreo vreo 6 ore am plecat cu masina din service si am achitat doar 500 de lei
                  ei acum dupa ce ati citit acest post va mai duceti sa "FURATI SURUBURI" ?dupa cum spune un coleg de-al nostru mai sus
                  sau poate ca el lucreaza intr-un service si daca sta clientul linga el nu poate sa faca nici o minarie
                  PEREREA MEA
                  salutare
                  http://www.loganclub.ro/forum/ph_83_myr-t31976.html

                  Comment


                  • #10
                    Eu sunt super multumit de baietii de la Daperom Pitesti, in schimb la Slobozia am fost foarte dezamagit de cum se lucreaza.

                    Comment


                    • #11
                      mirita adrian - daca tu ai avut o experienta neplacuta cu un service de care fug toti ( precum se vede ) si presupun ca te-ai dus acolo ca-i mai ieftin, asta nu inseamna ca trebuie sa generalizezi. Cu parere de rau iti spun ca ceva nu te ajuta sa intelegi metafora folosita de colegul SDP prin "furtul surubului". In plus, ai observat ca a recunoscut ca nici el nu are incredere in mecanici dar se pare ca te-ai plictisit sa citesti mai departe.
                      Daca ai comportamentul asta si-n realitate, nu ma mir sa fii "furat" de toti, pe unde pot. Daca stii atat de bine mecanica, fati-o singur pe marginea santului !
                      Revenind sa subiect , eu si daca stau langa masina si daca nu stau , mi-e totuna. Sunt afon in mecanica si mecanicul ma poate vraji cat vrea, ca-i dau crezare intr-o oarecare masura : recunosc. Insa si daca observ in timp ca am fost mintit , stiu de unde sa-l iau !
                      In alta ordine de idei, pentru a nu fi crezut ca sunt prea idiot, nu mi s-a intamplat in 4 ani sa am probleme !!
                      Last edited by Thejock3r; 4 May 2009, 12:12.
                      sigpic

                      Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

                      Comment


                      • #12
                        @mirita adrian:ai grija cu acuzele gratuite, ca se ia "premiu pt limbaj". cum zicea si gioucarul nostru , cu atitudinea ta nu faci decat sa dai apa la moara celor care fac manareli. e cu atat mai interesant cu cat i-o faci celui care se agita. si pe unii asta ii provoaca. natura umana, ce sa-i faci? ziceam de service-ul din timisoara...la revizia de 15000 m-au invitat sa iau loc in hala pe scaun, m-au chemat pe la masina sa vad ca are zgarieturi pe scut, sa nu zic ca le-au facut ei. nenea, eu stiu in ce am borduri am dat, nu tre sa-mi zici ca e zgariata...au inceput sa rada. la revizia de 30000 n-am stat langa masina, am lipsit 6 ore cat a stat masina la ei, am gasit placute, bujii, filtre, totul in portbagaj si nenea ala voia sa-mi arate piesele de pe masina ca le-au schimbat tocmai ca sa nu existe discutii. mi-a scos joja, fisele de pe bujii, mi-a aratat jos la roti ca au schimbat placutele, ca s-au gresat balamele, filtre, dat cu nu stiu ce solutie in usi, pe dedesubt, a bagat masina inapoi in hala s-o puna pe elevator sa vad ca au stropit pe jos fiecare imbinare/surub cu protectie anticoroziva. ce mai, serviciu impecabil...deci se poate. bineanteles ca am avut si clinch-uri cu ei, ma stiu aia de "cal breaz", dar nu probleme legate de revizia masinii.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          Chestia cu stat langa masina in service e cu dus si intors. Pe de o parte daca se intampla un accident au "fript-o" cei de la service pe de alta parte pe mine m-au invitat ei in service ca sa le mai spun ce probleme mai sunt si pe care sa le rezolve(in special "greierasi").
                          Si mi-a placut ca am stat pe langa masina ca am mai intrebat si eu una alta.
                          In cazul in care nu m-ar fi lasat sa stau langa masina (aveau tot dreptul sa o faca) nu as fi comentat.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • #14
                            si la iatsa campina ne'au lasat sa stam langa masina la prima revizie(ma refer la mine si la tatal meu pentru ca pe atunci nu aveam permis)iar tipii de acolo au fost foarte amabili, iar la ipso asa cum a zis si Seba ne'au chemat innautru si am stat pe scaune undeva intr'un colt al atelierului(mi'au oferit si un suc)

                            Comment


                            • #15
                              Hai sa va spun o treaba .....Eu unu imi fac masina cu mana mea ....si are dreptate mirita ...oare pe voi nu v-a furat nimeni in service? sau de ce spuneti ca nu se intampla sau a fost la un service nasol...si nu la lasat sa stea langa masina ...si etc ....Hai sa punem capat tuturor discutiilor ''de furat''stim ca se fura ...doar e tara lu peste...si nimeni nu face nimic;) ...sa fim mai realisti ...singuru service este ACASA ! daca vrei sa iasa treba cum iti place tie ...daca nu sti ce ai de facut ..recurge la prieteni mecanici ;)

                              nu mai scrie mirc sau cu majuscule! la urmatorul iei warn...
                              Last edited by Seba; 5 May 2009, 11:18.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google