Sfat Achizitie Auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ideea e ca noi ne agitam aici si el nici macar nu ne mai baga in seama ... el stie ce buget, daca are si cum are, noua nu ne-a spus nimic. Pana la urma bine a spus domnul Ampt : „
    Cele mai la obiect sugestii le vei găsi pe forumul Skoda, direct de la posesori!”

    Comment


    • #17
      Am un prieten care si'a luat noua octavia cu motor de 1.2 si ii cam consuma destul d multicel..in ploiesti in jur de 10%
      Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
      Cine este interesat ma poate contacta pe privat
      sigpic

      Comment


      • #18
        scuze de intarziere.
        multumesc tuturor pt sugestii si pareri. acum sa o luam in ordine.
        bugetul meu e de 18000 euro cash si nu vreau sa-l depasesc;m-am orientat spre skoda pt k imi place si pt k altceva pe gustul meu n-am gasit si de aceea am ramas pe cele doua modele:Octavia 3 si Rapid.Recunosc k tind spre Octavia,dar ma gandesc sa iau in calcul si Rapid.
        Motorizarea va ramane 1.2 TSI,105 Cp, MT6, Elegance, pt k este un motor diferit fata de cel de pe Octavia 2FL, ajutat fiind si de masa mai usoara de pe Octavia 3 are performante mai bune.Am citit de un an de zile despre motorizare si stiu in linii mari despre ea, acum timpul va decide dc va fi una fiabila. Pe forumurile Skoda nu se spun prea multe,si oricum sunt vagi parerile lor; n-au un club atat de bine organizat ca al loganistilor, in genere sunt subiectivi, si nu-i condamn. De aceea am apelat la ajutorul vostru pt k stiu sigur ca sunt unii baieti mult mai documentati si experimentati decat mine in domeniul auto.
        Masina(oricare va fi ea) va fi achizitionata undeva la inceputul verii, as k mai am timp pt sugestii pana atunci.oricum voi face un test drive cu ambele modele pt a vedea si simti cum se misca masinile. Astept intrebarile si parerile voastre
        Last edited by daniel_mina83; 12 February 2014, 00:18.

        Comment


        • #19
          Daca iti place skoda si e pe gustul tau poti sa mergi pe octavia , motorizarea sigur e buna, iar ca si fiabilitate parerea mea ca daca ai grija de ea si o intreti cu toate schimburile facute la timp o sa te bucuri mult timp de ea fiinde o masina noua, cum o intreti asa o ai. Test drive-u o sa te convinga. La test drive nu te sfii sa sa accelerezi mai tare sa vezi intradevar cum merge, sa ii studiezi toate detaliile la exterior, la motor, la interior si sa pui intrebari legate de tot ce te intereseaza. Numai bine!

          Comment


          • #20
            Daniel, vezi si motorizarea de 1,4 tsi.
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • #21
              @micutzu la asta ma refeream si eu cand i-am zis sa nu ia 1.2 ... e prea mica motorizarea pentru o caroserie de octavia... 1.4TSi ar fi cea mai potrivita
              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

              Comment


              • #22
                Da, 1,2 e suficient pentru un Lodgy sau Scenic, dar pe octavia e prea mic. Are si turbo, e echivalmentul unui 1.6 aspirat!
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • #23
                  @einstein, aici discutam de SKODA ! Dar asa ca fapt divers, 1.2 de pe renault are 115cai, si Lodgy nu e cu mult mai grea decat Octavia 3...
                  Last edited by kubala7; 12 February 2014, 13:38.
                  Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                  Comment


                  • #24
                    avand in vedere cuplul de 175 de nm pe care il are motorul de 1,2 tsi de 105 cp care reuseste sa faca 0-100 in 10,3sec., cred ca se descurca bine pe caroseria de octavia, motorul 1,4 deja dezvolta 250 nm si 140 de cp si face 0-100 in 8,4 sec. deci e clar net superior, e un motor mai de viteza, care costa fix 2000 de euro in plus unde mai pui si cilindreea ceva mai mare cu un consum un pic mai marit deci taxe in plus, iar daca domnul sofer nu e un mare vitezoman si cauta un motor economic, cred ca se descurca bine in trafic cu 1.2 tsi 175 de nm pentru un benzinar de 1.2 e chiar bine; probabil de cat sa dea 2000 de euro in plus pe motorizarea 1.4 mai bine mai pune niste dotari optionale, asta ca sa nu depaseasca bugetul de 18k de euro si sa se si bucure de confortul oferit de skoda.

                    p.s lodgy e mai grea decat skoda : lodgy 1267 kg - octavia 1230kg motorizarea de 1.2 si 1255kg motorizarea de 1.4, lodgy agunge la 100km/h in 10.6 cu motorzarea de 1.2.
                    Last edited by Toorop; 12 February 2014, 13:48.

                    Comment


                    • #25
                      In 18000 de euro poti sa te bagi linistit la un Golf 7 1,6 TDI 90 cai 230 NM. Motor diesel sanatos iar cuplul vorbeste de la sine.
                      Motoarele astea mici actuale pe benzina care au turbo sant gatuite rau la o caroserie precum a octaviei. Sau rapid dar cu motorizare mai mare. gen 1,6 si mai mare...daca o exista asa ceva pe rapid.
                      Eu as merge pe Golf 7 clar.
                      Last edited by balooo; 12 February 2014, 13:45.
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Din pacate Golfu ala la 18000 e cam chel, iar daca daniel are nevoie de spatiu in niciun caz nu e golful bun la asa ceva. VW nou nu merita sa cumperi, prea scumpe, si se devalorizeaza destul de repede, nu ca alte marci, dar oricum nu merita. Skoda chiar isi merita banii de noua.
                        Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                        Comment


                        • #27
                          Seat? Mai ieftin ca VW, destul de spatioase si ele..
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • #28
                            Eu as merge pe asa ceva
                            Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.
                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Arata foarte bine noul Astra si are si dotari super ok.
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Omul v-a inrebat de Octavia si Rapid iar voi povestiti ce visati noaptea. Reveniti la subiect!
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google