Sfat Achizitie Auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Pentru ce ai vrea sa-ti ei o masina de 14 ani, fara istoric sau cu unul incert? Te-ai gandit care vor fi cheltuielile cu aceasta masina?
    Eu unul as mai cugeta, inainte de a face acest pas.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #47
      Motoarele 1,6 16 valve de la VAG nu prea sunt un model de fiabilitate.
      Daca vrei ceva fiabil trebuie sa alegi 1,6 MPI cu 102 cai cu doua supape pe cilindru. E extrem de fiabil si nepretentios insa e cam gurmand si cam puturos.
      Nu-l gasesti insa pe bora........cel mult pe o octavia I la banii pe care-i ai tu.
      Bafta!

      Comment


      • #48
        Originally posted by radu2008 View Post
        Msina este din 2001 are 165000 cat de reali reali sa fie nu stiu,motor de 1, 6 benzina , climatronic ,ESP ,genti aluminiu pe 16 .
        Ai grija la taxa daca e intr-adevar platita, are cam putini km din 2001, astia sunt genul de km care ii gasesti mai la toate masinile de samsari 140-180000 km, subiectiv vorbind.

        Si sa-i pui gaz te mai duci cu vreo 500-600 Euro, plus eventuale reparatii (bucse, pivoti, etc), alte cateva sute.

        Uita-te si la Golfurile IV 1.9 tdi, poti gasi pe la 3300-3600 Euro cu taxa platita, sau 2500-2800 fara taxa.

        Comment


        • #49
          Intradevar masina are ceva anii dar la bugetul de care dispun momentan nu am ce sa aleg care sa fie ok si sa imi placa.

          Comment


          • #50
            Mie unu' imi place maxim Bora. Partea buna la Golf 4/Bora este ca daca te plictisesti de ea, poti s-o vinzi dupa 2-3 ani si nu pierzi cine stie ce bani. Este incredibil cat de bine isi tin pretul modelele astea doua de la VW.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #51
              Si eu m-am gandit la varianta sa o vand dupa o perioada fiind un model popular poate gasesc mai usor un cumparator.

              Comment


              • #52
                Daca te gandesti la revanzare deja, mai bine mergi cu taxi. E mai ieftin.

                Comment


                • #53
                  @radu2008 masina e super daca o gasesti intretinuta. un coleg de birou m-a innebunit cu bora lui din 2000 (1.6), drept urmare acum cateva luni am luat aceeas decizie ca si tine, bora 1.6 +GPL pentru naveta, am vazut 6 masini, nici una (buget 3500E) nu se comporta atat de bine, sau macar sa se apropie de cea a colegului meu. apropo consumul in bucuresti e de 10+ pe benzina.
                  http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                  Comment


                  • #54
                    Daca are 14 ani, nu inseamna ca o pice tot dupa ea. Laguna mea este din 98,09. Si i am facut doar o revizie completa anul trecut. Dupa 4 luni au picat capele de bara si cam atat (in jur de 100 lei bucata) i am montat GPL si talpa...motor 1.6 16 v...am luat o in decembrie la 183000 km de la prop din Olanda...acum am 220000 km...doar consumabile...rugina doar la o aripa (am agatat un fier...nici nu se compara la tabla cu loganu)..ce i drept, am vrut sa cumpar logan...dar taxa era de vro 1700 euro.
                    Last edited by Andyno; 25 September 2014, 16:11.

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by IancuMIC View Post
                      Pentru ce ai vrea sa-ti ei o masina de 14 ani, fara istoric sau cu unul incert? Te-ai gandit care vor fi cheltuielile cu aceasta masina?
                      Eu unul as mai cugeta, inainte de a face acest pas.
                      Sunt de acord cu tine. Cum sa dau 3000E pe o masina de 13-14ani? Multi cad in capcana de a cumpara o masina dupa cum arata ea (cumpara defapt caroseria cum zicea cineva). Da, arata bine o Bora la fel si un Golf4 sau un Ford Focus, arata si sunt masini dar totusi 14ani nu-i tot una cu 8ani sau 10ani. Se poate lua ca exemplu Golful3. Acum 6-7ani(cand aveau ~13-14 ani vechime) erau la mare cautare, toti voiau un Golf3; un vecin a dat pe unul 2500E in acea perioada. Acum mai valoreaza sub 1000E. Eu zic ca mai trebuie reflectat la treaba asta cu devalorizarea mica, ca nu se aplica la masini f vechi; cum au ajuns la "pensie" gata, sare pretul in aer, in jos

                      De 3000E mi-as lua un logan 1.6 sau un Aveo 2007-2008 pe care cu acordul proprietarului nu l-as trece pe numele meu. Sau daca tot e sa dau banii astia pe o masina veche, imi iau ceva care la vremea ei a fost "mai masina" decat Bora, dar imi asum si un consum mare si eventuale gauri in buget.

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by Cezar View Post
                        Daca te gandesti la revanzare deja, mai bine mergi cu taxi. E mai ieftin.
                        Bun comentariu.

                        Comment


                        • #57
                          Pai da bre, fa si tu socoteala.
                          Dai 3000 pe masina, bagi 500 in instalatia de gaz.
                          O utilizezi 3 ani.
                          Cost de utilizare ai astfel:
                          - asigurari - 700 euro
                          - impozit - nu-l punem, ca-i mic
                          - revizii - 240 euro (80 euro revizia)
                          - benzina / gaz - 30.000 km cu un consum mediu de 9l/100 = 8100 lei /4.3 = 1880
                          - cauciucuri 200 euro
                          - cost reparatii 0!
                          - pret revanzare - 1900 (cam asta-i media).

                          Cost total utilizare masina:
                          - 3000 achizitia + cost de utilizare 3020 - pret revanzare 1900
                          Cost total utilizare 30.000 km (fara nicio reparatie) = 4120 euro
                          Cost km rulat: 4120 / 30.000 = 0.6 lei km.

                          Deci, in mare, renteaza la un rulaj de 30.000, si daca nu faci accidente sau sa repari la ea ca un hamal.

                          Daca mergi sub 10.000 pe an, mai bine iei o bicicleta si un ford ka.
                          iesi mai bine

                          Comment


                          • #58
                            Loganul este masina buna de care sunt multumit mai ales dupa ce i-am pus GPL dar nu a-si mai cumpara inca un logan.
                            Aveo sincer nu imi pleace,iar legat de consum intradevar este maricel putin la bora,dar tinand cont ca o sa o pun pe GPL nu este asa mare problema(daca pretul ramane asa).
                            Perfect adevarat cu socoteala,dar daca eu am un buget de 3000 euro si mai am nevoie de o masina ce sa aleg?
                            Last edited by radu2008; 25 September 2014, 19:01.

                            Comment


                            • #59
                              Ford Ka de vreo 800. De restul te plimbi de iti sar capacele.
                              Apoi, dupa 3 ani, o arunci

                              Comment


                              • #60
                                Ideea este foarte buna, dar mai conteaza si aspectul .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google