Sfat Achizitionare Dacia Logan

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat Achizitionare Dacia Logan

    Buna seara,

    Acesta este primul meu post pe acest forum, daca nu am postat unde trebuie imi cer scuze, fiti blanzi cu mine :P

    Acum sa trecem la miezul problemei: dupa multa munca de research pe acest forum si pe altele de specialitate, discutii cu prieteni, etc. m-am decis sa imi cumpar un Logan Laureat. Fiind prima masina noua pe care o cumpar nu am nici un pic de experienta in materie de dealeri, oferte, discount-uri, etc.

    Dupa ce am dat cateva mailuri cu cereri de oferte pe la mai multi dealeri luati de pe site-ul www.dacia.ro , cea mai atragatoare mi s-a parut oferta celor de la AMG care mi-au oferit un pret bun pentru cupoanele REMAT ( 3000 RON - 3 cupoane ) si pe langa "avantajele" uzuale pe care le ofera toti dealerii (reducere 100 EURO luna asta, reducere 2700 EURO REMAT) mi-au oferit cadou o alarma si covorase. Nu e mare lucru dar au fost singurii care au oferit ceva extra ) Dupa calculele mele masina m-ar costa ~6700 EURO ( cu vopsea metalizata, placutze provizorii si RCA pe 6 luni).

    Cum vi se pare aceasta oferta si ce parere aveti despre acest dealer ( AMG ) ? De asemenea as aprecia orice tip de sfat de la cei mai experimentati - la ce sa fiu atent, de unde sa ma feresc sa cumpar, ce intrebari sa pun, pe ce sa insist, etc. Intelegeti voi ...

    Va multumesc frumos pentru timpul si raspunsurile acordate !

    Un viitor loganist :P

  • #2
    Pai alea cu reducerea de 100 de euro si cele 3 cupoane sunt valabilele in toata reteaua de agenti autorizati Dacia.La faza cum ca ti le ofera ei,spre vanzare cred ca ai vrut sa zici,e desul de bine sa dai 3000 de ron pe 3 cupoane,sau mai negociaza...s-ar putea sa mai scada;eu m-am dus cu tichetele de la mine,si am incercat destule "negociri",care au esuat(acum 3 luni cand am cumparat-o eu,nu vindeau cupoane).
    Singura oferta ar fii covorasele si alarma.

    Un ajutor de bun venit: evita-l pe tipul din mijloc,Cristi Stanciu,chiar si pe celalalt din stanga...du-te la fata din dreapta lui,daca te hotarasti.Bafta,si tine-ne la curent.
    PS: Daca vrei sa stii si de ce am zis nu pentru cei 2 "dealeri" da-mi un PM si aflii.
    Last edited by CataLiNNN; 23 August 2010, 21:09.

    Comment


    • #3
      Du-te unde dealerul are cea mai buna oferta...dupa ce cumperi masina nu mai esti conditionat de nimeni sa mergi la acel dealer pentru revizii...doar sa mergi la un dealer autorizat dacia...asta e singura conditie...si vezi sa se specifice undeva (pe bonul de comanda) acele bonusuri (alarma si covorase) sa nu patesti ca mine...sa uite dealerul ca mi-au promis covorase....de asemenea intreaba daca intra si montatul alarmei in oferta lor.
      In rest te rog citeste acest pentru a vedea la ce sa te uiti la masina cand o ridici de la dealer...te asteptam pe sectiunea My ride cu masinuta ta.
      sigpic

      Comment


      • #4
        @CataLiNNN

        Da, despre asta este vorba, eu le dau 3000 de RON si ei se ocupa de tot cu tichetele ( le cumpara, le verifica actele ). A fost cel mai bun pret, alti dealeri imi ziceau de 1200 de RON / tichet sau ma puneau pe mine in legatura cu proprietarii sa negociez preturile.

        Din cunostintele voastre, sunt dealeri care ofera bonusuri mai "consistente" decat o alarma si niste covorase ? Unii mi-au oferit carte de identitate secretizata si suporti de numere dar presupun ca nu au cum sa fie prea scumpi acesti suporti.

        @valeriuciprian

        Ok, got it: montaj alarma si trecut covorase + alarma pe bonul de comanda.

        Comment


        • #5
          Hai ca am zambit chiar
          Ramai la AMG,sunt seriosi si isi fac treaba cu trebuie,eu doar ti-am dat un sfat in legatura cu ce vanzator sa iti alegi.Daca il urmezi bine,daca nu,tot bine
          Am consultat si eu restul dealerilor inainte sa o cumpar si niciunul nu oferea nimic in plus...
          Iar faza cu suportii de numere,de la AMG primesti sigur,nu stiu ce sa zic despre ceilalti!
          Vezi ca numerele provizorii te costa 100 de lei,iar dupa ce expira nu mai ai ce face cu ele.

          Comment


          • #6
            Destul de ampla lista de verificat sugerata de valeriuciprian, cred ca o sa ii scot peri albi dealerului daca ma duc cu ea printata )

            Comment


            • #7
              Ei,doar nu o sa te duci cu lista,te uiti si tu pe cele mai importante.
              Eu la cat de entuziasmat eram nu m-am uitat decat putin la motor,chedere,roata de rezerva si la lumini
              "Frumos domne!Hai ca vreau sa conduc "

              Comment


              • #8
                De Meridian Vest ce parere aveti ? Si-a luat cineva masina de la ei ?

                Azi mi-au oferit o oferta similara cu a celor de la AMG: 3000 RON pentru 3 tichete si BONUS o alarma MAAT 675 impreuna cu un set de covorase de cauciuc. Diferenta este ca la ei numerele provizorii costa 165 RON, la AMG erau 105 RON. Alarma oferita de cei de la AMG "poate fi astra , k9 , hornet sau avital in functie de stoc, toate sunt in conformitate ISO cu Automobile Dacia SA cu garantie 24 luni".

                Aveti idee daca este vreo diferenta intre aceste tipuri de alarma ? Ca eu nu ma pricep ...

                Comment


                • #9
                  Alarmele astea sunt ca sa-ti scoata ochii! Sa nu te astepti la cine stie ce scula de alarma. La fel si cu radio-cd-urile care tot asa, le dau pe cele mai ieftine pe care le gasesc pe piata !

                  nu mai da "quote" la ultimul post!
                  Last edited by Seba; 31 August 2010, 22:56.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by catalinnn View Post
                    pai alea cu reducerea de 100 de euro si cele 3 cupoane sunt valabilele in toata reteaua de agenti autorizati dacia.la faza cum ca ti le ofera ei,spre vanzare cred ca ai vrut sa zici,e desul de bine sa dai 3000 de ron pe 3 cupoane,sau mai negociaza...s-ar putea sa mai scada;eu m-am dus cu tichetele de la mine,si am incercat destule "negociri",care au esuat(acum 3 luni cand am cumparat-o eu,nu vindeau cupoane).
                    Singura oferta ar fii covorasele si alarma.

                    Un ajutor de bun venit: Evita-l pe tipul din mijloc,cristi stanciu,chiar si pe celalalt din stanga...du-te la fata din dreapta lui,daca te hotarasti.bafta,si tine-ne la curent.
                    Ps: Daca vrei sa stii si de ce am zis nu pentru cei 2 "dealeri" da-mi un pm si aflii.
                    ai zis sa nu ma duc la cei doi baieti,da-mi si mie pe mail bilyy_boy@yahoo.com de ce sa nu ma duc la ei?????????
                    Eu chiar am fost la ei si am vb cu cel din stanga ,mihai parca il cheama si mi s-a parut....astept raspuns ...ms

                    Comment


                    • #11
                      dragunov, nu ne arati masina?

                      Comment


                      • #12
                        Buna,ma intereseaza si pe mine sa achizitionez un logan ph2 SH benzina,insa nu stiu exact ce motorizare sa aleg,oscilez inter 1,2 16v (pentru consum) sau 1,6 16v(ca merge..),fac cam 20.000/an, am avut dieseluri si sunt satul,asa ca imi doresc benzina.Ce sfat imi dati?Fac multi km si prin oras,si mai putine drumuri in afara,daca as lua,neaparat sa fie laureate,cu toate dotarile.Bugetul e de cam 5000 euro,astept pareri,multumesc

                        Comment


                        • #13
                          daca nu ai pretentii de la motor si ai un mers lejer , ia-ti 1.2 pentru consum ( si daca mergi mult in oras ) , in schimb daca vrei putin zvac,si sa poti fi sigur ( cat de cat ) pe o depasire, merci spre 16v ! consuma el putin mai mult,dar merita.
                          My Ride ! B - 29 - TmT

                          Comment


                          • #14
                            sau iei un 1.6 16v si ii bagi gaz.
                            sigpic

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google