SFAT Achizitionare LAPTOP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SFAT Achizitionare LAPTOP

    Dragii mei profesori IT
    Am ajuns la varsta la care as vrea sa-mi cumpar primul meu laptop . Nu vreau sa-l schimb peste 5ani. Vreau doar sa se miste repede, nu-l vreau pentru jocuri sau filme. Nu stiu diferentele dintre 2.0Ghz -3GB DDR3 -320GB si 2.3Ghz- 2GB DDR3 - 250GB , de exemplu. Sa ma uit mai intai la frecventa procesorului, sa fie cat mai mare??? Ce marca sa aleg, ce procesor,ce interfata grafica ,ce magazin are preturile mai bune ???

    p.s Sa nu radeti de mine, ca si voi ati fost varza la inceput

  • #2
    Salut.
    Sorine,vorbeste cu razvanamza,el se pricepe la it.
    Numai bine.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #3
      pai peste 5 ani cred ca totusi va trebui sa il schimbi ... ca va crapa ) , ca nu sunt facute ele sa tina asa mult.
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        Depinde de suma in care vrei sa te incadrezi...

        Comment


        • #5
          Spune ce buget ai alocat pentru el.

          Comment


          • #6
            Exact, zi-ne bugetu si sigur putem atunci sa te indrumam catre ceva bun.
            Super Oferte Accesorii Logan

            Comment


            • #7
              undeva la 2000 ron, cu tot cu windows XP(peste tot se ofera reduceri daca iei la pachet laptop - sistem operare )

              Comment


              • #8
                Asus
                asta ar fi o varianta dar e fara windows
                toshiba dar la fel, fara sistem de operare

                Eu unul daca ar fi sa iau,intre astea doua as alege.
                Numai bine.
                ps:poate mai sunt alte pareri,mult mai bune.
                Un Logan----YNG-----
                Numai bine.

                Comment


                • #9
                  Eu recomand sa nu iei cu windows...mai ales cu XP care poti sa ti-l instalezi de oriunde acuma...
                  daca te duci la orice service iti ia o suma mica pentru instalare XP....in schimb daca iei cu licenta te duce mult mai mult...
                  daca ai nevoie pentru persoana fizica nu ai nevoie de licenta...

                  Comment


                  • #10
                    Nu mai gasesti laptop nou cu XP pe el.
                    As merge pe HP, Dell dar mai pune bani daca vrei ceva cat de cat bun si cu windows pe el.

                    Comment


                    • #11
                      uite asta l-am luat eu de 2 luni.... http://www.emag.ro/laptopuri/noteboo...-gri--pA1P73EA se descurca minunat si pe jocuri si pe absolut orice!sau vezi de metro este ceva oferta buna la ACER tot la proprietatile astea doar ca are placa video integrata si e la 1800 lei si garantie 1 an...
                      http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

                      Comment


                      • #12
                        Si eu sunt in cautari

                        Acelasi buget => cca 2100.

                        Eu am gasit Fujitsu (made in Germany, o avea vreo importanta?)
                        Ce vreau musai: un procesor bun, 4 gb ram (maxim suportat 8 gb), 500 gb HDD, 3 porturi USB, 1 HDMI, cititor de carduri, tastatura numerica, Wireless si "blustutz", Kensington Lock si o placa de sunet bunicica.

                        Multumesc anticipat de sugestii!
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • #13
                          hai poate gasim o oferta : unul plus unul gratis , sau macar unul plus unul la jumatate de pret .
                          Am vorbit cu @razvanamza sa-mi faca o oferta de preturi de la firma la care lucreaza el. Va tin la curent. Pana atunci, astept alte sugestii, macar firmele pe care sa le elimin

                          Comment


                          • #14
                            @77sky: daca au aceiasi calitate ca si la monitoare mai bine cauta altceva. M-am exprimat gresit, nu calitatea ii buba ci fiabilitatea.
                            Cel mai lent 1,6 8v

                            Comment


                            • #15
                              depinde la ce vreti sa-l folositi. notebook-ul ocupa mai putin spatiu si este si mai usor. bateria cu cat are mai multe celule cu atat tine mai mult. sa aibe procesor I3 sau I7, peste 4 gb RAM si peste 320 Gb. sa aibe bluetooth, Wireless, camera video de peste 1,3 mp. totul se rezuma la bani si la ce vreti sa il folositi. spre exemplu: office, filme, jocuri, comunicatie.
                              ia uitati, super oferte http://www.emag.ro/laptopuri/noteboo...ro--p59-313874 sau http://www.marketonline.ro/notebook-...m-640gb-4096mb
                              tastatura numerica puteti sa cumpari dupa. pentru ca daca ar avea si tastatura numerica ar fi mai mare si mai greu.
                              Last edited by bogdan_1984; 9 November 2011, 16:58.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google