Sfat logan 1.4 sau 1.5 ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat logan 1.4 sau 1.5 ?

    ce imi recomandati pt familie intre logan 1,4MPI si 1,5 DCI (80CP) ambele masini sunt secon-hend din 2007 cu 45000 km aceleasi dotari..............mersi

  • #2
    presupun ca, chiar daca au acelasi numar de kilometri (cu aproximatie, presupun), pretul nu este acelasi, dieselul are avantajul consumului mai mic, in rest nu vad alt avantaj, plus ca la diesel multe piese sunt mai scumpe decat la benzinar, eu am 1.4 si sunt multumit, insa tu iei ce vrei si in functie de banii pe care ii ai, oricum mai documenteaza.te pe forum si vei gasi avantaje si dezavantaje ale ambelor motorizari, bafta!
    sigpic

    Comment


    • #3
      eu iti recomand 1.5 DCI 85 cp....in primul rand pentru consum. Daca spui ca vrei pentru familie banuiesc ca va fi incarcata iar dieselul trage bine. eu am MCV de 85 cp si sunt foarte multumit.am fost plecat cu ea prin tara si si-a facut treaba destul de bine.
      numai bine

      Comment


      • #4
        Intre 1.4 si dCi, clar as alege dieselul. Daca ai fi avut de ales intre diesel si un 1.6 16v ti-as fi spus clar 16v-ul.
        The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

        Comment


        • #5
          el a zis ca a gasit un diesel de 80 de cai, e bun si ala cu un remap bun mai scoate aproximativ 15 cai, si nu il costa prea mult (200-300 lei maxim)
          la 1.4 nu scoti mai mult de 7,8 cai, deci cu dieselul ajungi la performanta motorului de 1.6 16v (insa inca o data iti spun, piesele sun mai scumbe la diesel)
          sigpic

          Comment


          • #6
            sigpic
            !

            Comment


            • #7
              1.5 dci e mai bun dar verifica-i tot ce tine de injectie sa n-ai probleme mai tirziu.Sfatul meu sa n-ai batai de cap mai bine 1.4.Crezi ca e diferenta mare la un litru, unu jumatate in plus la 100 km.

              Comment


              • #8
                Pentru mers mai mult in oras ---> 1,4mpi. (intretinere usoara)
                Pentru drumuri lungi ----> diesel. (intretinere dificila)
                Diferenta de pret intre combustibil nu mai exista (au avut grija baietii "destepti").
                Economia care o faci prin consum o dai pe intretinere (filtru motorina = 130 ron.)

                Comment


                • #9
                  Originally posted by danycata View Post
                  ce imi recomandati pt familie intre logan 1,4MPI si 1,5 DCI (80CP) ambele masini sunt secon-hend din 2007 cu 45000 km aceleasi dotari..............mersi
                  Daca mai deschizi alt topic referitor la acest subiect ne despartim pe cale amiabila.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Păi sunt vreo 4 - 5 identice, dar cu titluri diferite...
                    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                    Comment


                    • #11
                      Le-am inchis pe celelalte...si cred ca le voi sterge...spre sa inteleaga colegul ca nu asa se obtin informatiile...daca nu asta.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Avand in vedere ca vrei o masina SH, merg pe benzina, indiferent de motorizare.Diesel este o masina "pretentioasa" la carburant iar tu nu stii de unde a alimentat fostul proprietar.
                        Astept cat mai multe opinii : PH-22-BFC

                        Comment


                        • #13
                          parerea mea e ca daca circuli des merita un diesel,iar daca circuli mai rar o data pe saptamna sau de doua ori merita un benzinar.

                          Comment


                          • #14
                            Eu nu-s chiar asa convins de cat de ieftin este mersul cu dieselul.
                            Parca tot pe 1.4 as merge, de as fi in locul tau.

                            Comment


                            • #15
                              deselul era economic cindva acum nu mai este pot sa zic ca este chiar mai scump si ai posibilitatea sa ai batai de cap mari mai ales la un sh.Mergi pe benzina eu asa zic.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google