Sfaturi Privind Achizitionarea Unei Camere Digitale.......

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    La 449 ron e super, zoom optic 12x e foarte bun. Canon-ul meu si multe alte compacte au doar 3x, zoomul digital nu conteaza, daca poti, dezactiveaza-l. Singurul inconvenient ar fi ca e cam mare fata de o compacta, dar daca poti sa treci peste asta, la 449 ron e foarte OK.
    Zambeste, maine poate fi mai rau!

    Comment


    • #32
      Originally posted by Octavian___30 View Post
      Se vede ca nu ai avut Sony

      Niciodata nu s-a intamplat sa raman fara curent tocmai pt ca Sony fata de celelalte cu acumulatori dedicati, tine f f mult .
      Nu, nu am avut Sony, dar m-am "jucat" cu acele camere. Nu am avut posibilitatea sa le testez "anduranta acumulatorilor"

      Bravo lor, daca au depasit acest impediment!
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • #33
        Ala e digital si nu ma intereseaza (la camera mea l-am dezactivat).

        E bine sa-si dea cu parerea cei care au lucrat cu anumite camere foto.

        Comment


        • #34
          andy_x3m le are bine cu astea. Hai maestre, baga din top
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #35
            Parerea mea este sa te uiti la un aparat facut de "cei mari" care stiu sa faca aparate foto: Nikon si Cannon. Eu am luat deja teapa cu un HP si m-am lecuit.
            Am de 1,5 ani un IXUS (cred ca 70) care este mai mic decat un pachet de tigari, are card SD normal, face niste poze minunate (inclusiv in mod manual) bateria tine o vesnicie si incarcatorul (mai putin cablul de alimentare care este de tip laptop) este cat o cutie de chibrituri si incape in husa. Inainte umblam cu 2 seturi (de cate 4) de acumulatori AA de 2300 si nu stiam cand ma lasa.
            Toate aste comparate cu poze facute de mine in trecut pe film cu aparate SLR cu masurare interioara (inclusiv masurare pe film). Daca nu te ocupi de poze profesionale, chiar merita o jucarie ca aia sa o ai la tine oricand.
            @ cory: zoom-ul optic la ala este 5x, ala digital este 12x...
            Last edited by detail; 20 May 2009, 22:21.

            Comment


            • #36
              Originally posted by Octavian___30 View Post
              E bine sa-si dea cu parerea cei care au lucrat cu anumite camere foto.
              Eu vorbesc din experienta si din legatura pe care o tineam cu service-ul
              Doar ca nu puteam testa si cat durau acumulatorii aia belicosi Sony' made
              In domeniul acesta, al bunurilor de folosinta indelungata, service-ul are un cuvant serios de spus ...
              Una e cand se defecteaza un produs din 100-300 buc vandute si alta e sa fie 20-30 cu aceleasi defecte...
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • #37
                Merci de recomandare. Sper ca in viitorul apropiat sa fie ceva cert legat de sfaturi pentru foto/video.
                Ce sa iti zic? Da-mi un buget si ce vrei sa faci cu ea (amintire, nunti, studio...). Zi-mi ce stii de fotografie? Eu, dupa cum stiu cam toti care au discutat cu mine, recomand DSLR-ul, cu precadere sistemul Alpha implementat de SONY pe montura minolta AF. Dar sa stii ca sunt avantaje si dezavantaje. DSLR-ul necesita un minim de cunostinte si o sticla enorma de cola din care sa bei in momentele in care vrei sa spargi achizitia. La bridge-ur, ai softulde prelurare, la Nikon ai chiar ceva profi. La P&S cauta ceva cu zgomot redus de imagine (exclus Fuji) si cu baterii mignon (bune ele bateriile dedicate, dar sa va vad la tara, sau pe munte cand nu aveti curent. Asa 5 6 seturi de R6 alcaline de rezerva sunt mana cereasca). De filmat... SONY H5-ul se lauda cu o rezolutie HD si la poze sta binisor. Un alt aparat care m-a impresionat a fost P80-ul lui Dark, dar asta din cateva poze facute de el, deci nu tocmai elocvente
                sigpic

                Comment


                • #38
                  Merci stimati colegi de info...
                  andy_x3m...ce sa spun..vreau un aparat foto pentru familie...dar si daca am ceva de pozat mai special sa pozez si sa iasa frumos si sa nu ma fac de ras...acum am un Samsung a 400 si ma nemultumeste faptul ca daca vreau sa fac o poza de la etajul 4 pana jos la masina , nu pot vedea stropul de apa de pe masina...(poate cer prea mult...nu stiu) desi la vremea cand l-am cumparat avea un pret cam piperat...Bugetul...pana in 600 leiMai mult nu imi permit ca vine intalnirea si trebuie si acolo resurse
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    da un search pe price.ro sau compari.ro cu Canon, Nikon si bugetul si vei gasi usor raspunsul. Bafta!

                    Comment


                    • #40
                      ce sa iti zic. 600 ron e un buget cam intim. Iti pot recomanda ca zoom (12x) un Kodak easyshare z8612 IS, dar e cam mediocru. Zoom mare in banii astea (aprox 150e). Mai ai un Casio Elixim cu 110 e si zoom 3x, dar se face doar roz. O alta solutie demna de amintit ar fi un Pentax Optio E60. Scula buna, 9 mpx dar tot 3x zoom. Daca tot ai vrea ceva deosebit ai putea incerca un model underwater (pana in 8 mil). Nu face nimic deosebit dar macar faci poze sub apa.
                      Eu nu imi permit sa iti recomand, insa din ce optiuni iti ofera piata acum si la ce buget ai alocat, eu as cumpara Kodak-ul descris mai sus. Ai "doar" 8mpx, ai super zoom dar ai si o pierdere de rezolutie la zoom mare si un zgomot de imagine cam pronuntat la ISO peste 400. Una peste alta, raport calitate/pret/garantie... e ok.

                      @detail - daca vrei sa faci reclama la site-uri raspunsul tau e de ajutor, dar daca incerci sa fi la subiect, nu!

                      L.E. - daca ai gasit kodak-ul la sub 500 ron e vis. Il recomand pentru obiectivul mare si pentru faptul ca sta in mana (sa nu repet ce am zis mai sus). Dezavantaj: e mare (discutabil) specificatii reale aici
                      Last edited by andy_x3m; 20 May 2009, 22:57.
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        alea sunt site-uri de cautare de diverse, nu sunt site-uri de vanzatori, asa ca fiecare cu sfatul si cu ciocul lui, mai mic sau mai mare...

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by 77sky View Post
                          Eu vorbesc din experienta si din legatura pe care o tineam cu service-ul
                          Doar ca nu puteam testa si cat durau acumulatorii aia belicosi Sony' made
                          In domeniul acesta, al bunurilor de folosinta indelungata, service-ul are un cuvant serios de spus ...
                          Una e cand se defecteaza un produs din 100-300 buc vandute si alta e sa fie 20-30 cu aceleasi defecte...
                          Experienta cu ce?
                          Acumulatorii aia belicosi sunt Sony Made in China.
                          Poate tu ai avut ghinion, desi vad ca Sony in posesie nu ai avut, ai cunostinte pe la service....
                          De ce comentezi ceva care nici macar nu ai avut in posesie?
                          Am avut 4 compacte din care am putut sa-mi fac o parere sincera, nu din auzite de la service.

                          Comment


                          • #43
                            Sony am si eu de aproximativ 20.000 de cadre, un alpha 200. E drept bateria a lasat-o mai moale. Daca la inceput imi tinea cam 1.000 de declansari (timpi medii) acum a scazut pe la 7-800 de cadre! Ca durata aparatul are aproximativ 9 luni. Acumulatorul e Made in China.
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by Octavian___30 View Post
                              Experienta cu ce?
                              Acumulatorii aia belicosi sunt Sony Made in China.
                              Poate tu ai avut ghinion, desi vad ca Sony in posesie nu ai avut, ai cunostinte pe la service....
                              De ce comentezi ceva care nici macar nu ai avut in posesie?
                              Am avut 4 compacte din care am putut sa-mi fac o parere sincera, nu din auzite de la service.
                              Nu iti inteleg reactia...
                              Sa iti explic, sa fie mai limpede: printre altele, a fost o perioada in care le vindeam (camerele foto) si tineam implicit legatura cu serviceul. Asa am descoperit produse de care sa ma feresc, indiferent de ce tip si altele de admirat.
                              Si crede-ma Octaviane, e cu totul altceva ca zilnic sa le butonezi, mai multe exemplare, decat sa ai una-2-6 a ta. Nu zic ca nu e important, insa a face analize comparative, a vedea care sunt cu probleme, cred ca e mult mai important.
                              Gandeste-te de exemplu la o masina. Iti place totul la ea, daca cineva din service te atentioneaza ca sunt probleme repetate cu piesa X la ele, ai avea increderea nestirbita?
                              Nu am spus nimic de rau de Sony, doar ca acumulatorii atipici uneori sunt cu problema.
                              Cel mai mult mi-a placut Pansonicul (asadar aici vorbim de camere uzuale non-profesionale), ca raport calitate/pret/robustete.
                              Am un DMCLS2 de 3 ani de zile, la servici, sunt multumit de el, pentru ce imi trebuie
                              Ce ma deranjeaza cel mai mult la o camera?
                              Timpul de executie a unei fotografii de la momentul deschiderii pana la realizare ori de la momentul apasarii butonului pana la cel efectiv de pozare.
                              Chiar si 2-3 secunde mi se pare enorm, sa nu mai zic ce se intampla noaptea cu unele...
                              Last edited by 77sky; 20 May 2009, 23:36.
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment


                              • #45
                                Timpi de declansare, de la deschidere pana la salvare, de sub 1 sec scoti doar la DSLR. Firmele care zic de bridgeuri asta manaca... Fac poze repede, dar nefocalizat. Un motor sonic (sau nu) pe un obiectiv nu se va compara veci la focalizare cu un focus electronic de pe un bridge. Ca solutie de compromis ar fi sistemul micro four thirds propus de cei de la Lumix (Panasonic). Baioneta si obiective 4/3 cu adaptor micro 4/3 dar stocarea pe un CCD de bridge. Din pacate pretul ramane prohiditiv >3.000 lei.
                                Last edited by andy_x3m; 21 May 2009, 10:10.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google