Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Iar am 10 minute libere asa ca iar am intrat sa vad ce mai e pe aici.
    Petroman tot nu intelegi ca sunt mai multi factori care conteaza la consum? In primul rand eu nu am MVC, in al doilea rand nu poti sa zici ca exista doi oameni care conduc la fel si cred ca stie toata lumea ce important e elementul dintre volan si pedale. Conteaza la cat schimbi, cat de brusc apesi pedala de acceleratie, ce motorina folosesti, cum ai invatat masina pana acum si ce grija ai avut de ea in rodaj si ce greutati mai ai tu pe acolo prin ea. Am mai zis, a mea ma plimba in proportie de 70% din drumuri doar pe mine, nimic in portbagaj si cam 20l de motorina. Oricum discutam degeaba ca fiecare masina are particularitatile ei ca sa nu mai vorbim de erorile pe care le da CB-ul si acul de kilometraj si se pare ca noi toti am cam scapat asta din vedere...dar nici o problema, fiecare are dreptul la o opinie, eu am si explicat cum mi-a iesit consumul ala, am pus si poze, se vede ca el se stabilizeaza daca mentii viteza si chiar scade. Toti contraziceti fara nici un argument si inca ceva, daca nu va iese voua nu inseamna ca nu se poate Hai sa nu ii credem nici pe aia la F1 ca merg cu vitezele alea, e de fapt imaginea data mai repede nu?
    Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

    Comment


    • Ambition 1.5 dci, decembrie 2007, 3600 km parcursi, CB neresetat de la achizitie, consum mediu afisat 5.5 l/100, viteza medie 31,2km/h. Parcursul foarte usor de stabilit pana acum, cu foarte mici exceptii: masina a mers numai cu soferul, numai in oras (Ploiesti), de luni pana vineri, 100 km pe saptamana si in fiecare weekend 150 km pe dn1. Deci raport urban/extraurban 1/1.5. Primii 1500 km nu am depasit 110 km/h (2500 rpm), apoi nu am depasit 3000 rpm. In oras mers din semafor in semafor, de multe ori rece, iar pe dn1 constant, cu media 110 km/h.
      Nu pot preciza consumurile urban si separat extraurban, deoarece mi-am impus sa nu resetez CB pana acum. La inceput, consumul mediu afisat varia, in sensul ca vinerea arata cca 6.8 apoi lunea 5.8, dupa cum mergeam in extraurban. Apoi diferentele s-au atenuat si a scazut continuu, pana s-a stabilizat la 5.5, unde a ramas de cca 2 luni si respectiv aprox. 1500 km.
      Sunt super multumit, avand in vedere ca pe acelasi traseu, in aceleasi proportii si conditii, benzinarul 1.4 mpi imi afisa 8.0 dupa 2 ani iar dci-ul de 70 de cai, cu care am mers insa doar 2 luni, nu a scazut sub 6.0.
      Revin cu date dupa ce o sa vina sezonul de AC si schimb primul ulei la 5000 si voi apasa pedala mai tare pe dn1.
      Se pare ca putini detinatori mai au rabdare sa nu reseteze CB, acum dupa ce a disparut consumul instantaneu. Ma voi ambitiona sa nu o fac, sa vedem pe termen lung statisticile, mai ales ca folosesc aceasta masina singur, exclusiv pe traseele sus-mentionate, deci nu am variatiuni decat in ceea ce priveste temperatura ambianta si viteza de deplasare.
      A, era sa uit: exclusiv sprint de la OMV, aceeasi statie mereu.

      Comment


      • Nu am stat sa citesct tot de la ultimul meu reply dar multi s-au suparat si au incercat sa-mi dovedeasca ca e posibil un consum de 3.5 da e extrem de posibil dar nu in conditiilea acelea cu depasiri la 165km/h haideti sa fim seriosi... ca orice motorizare peste 140 consumu se dubleaza

        sigpic

        Comment


        • Originally posted by SoNyKeL View Post
          Nu am stat sa citesct tot de la ultimul meu reply dar multi s-au suparat si au incercat sa-mi dovedeasca ca e posibil un consum de 3.5 da e extrem de posibil dar nu in conditiilea acelea cu depasiri la 165km/h haideti sa fim seriosi... ca orice motorizare peste 140 consumu se dubleaza
          Nu a zis nimeni de consum 3.5 cu depasiri la 165km/h ...era vorba doar de cativa km prin comune cu 70-80 km/h si treapta a 5-a de viteza fara nici o depasire.
          Pe autostrada, chiar trebuie sa ai rabdare multa si timp gramada sa cauti consumuri de genul asta.
          Bbye si apropo sarbatori fericite la toata lumea cu drumuri libere si fara oameni aburiti de prea multa bucurie!
          Last edited by cattalin81; 24 April 2008, 14:17.
          Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

          Comment


          • Uite ca mai obtin si altii consumuri de genul mic, nu sunt doar eu vinovat asa ca se cam poate spre dezamagirea multora se pare.

            Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.


            PS: Motorul de 85 de cai avand cuplu mai mare se descurca mai usor cu caroseria asa e cam explicabil cum poti sa scoti si 3.3l/100
            Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

            Comment


            • Nu vreau sa para ca-i tin partea lui cattalin81 ca vb aia... "suntem din aceleasi sindicat", dar si eu de multe ori obtin consumuri destul de mici. Cel mai mic pe care l-am obtinut a fost de 3,9 %. Si asta in conditiile in care schimb tot timpul la peste 2500 rpm. Oraselul in care ma plimb nu are nici un semafor, la drum lung la fel incerc pe cat posibil sa respect limitele legale de viteza, masina in 70 % din cazuri e goala, in afara maxim 120 km/h....si...SE POATE. Asta in conditiile in care resetez comp de bord o data la o mie, o mie si ceva de km...de regula la fiecare plin. Acum consumul s-a stabilizat undeva pe la 4,4 %. Sa zic si oarecum "reversul" medaliei, cel mai mare consum l-am avut undeva la 5,5. Asa ca...va doresc sa aveti tot timpul rezervorul plin, sa va bucurati de masinuta si sa nu va mai ganditi atata la consum pt. ca e o chestie, hai sa zicem foarte relativa
              I don't drive fast...I fly low !!!

              Comment


              • Nu ai cum sa nu indragesti consumul motorului asta oricum ai merge cu el si viteza constanta a acului de kilometraj ce urca atat de usor pentru un motor de dimensiunea lui!
                Asteptam la facelift poate si un motor 1.9 DCI care e deja prezent in gama Renault
                Ar fi amuzant cel putin si consumul poate fi mai mare ca nu se supara nimeni la halul in care cred ca trage...dar oricat de cuminti o sa fim slabe sanse sa primim asa ceva.
                PS: scuze ca am deviat de la subiect.
                Paste Fericit!
                Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                Comment


                • La Viteza Medie de 140 pe A1, consum de 6,6.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Salut pe toata lumea! Si eu m-am indragostit de motorasul asta(1.5 dci/85) Am 8000 km parcursi numai in Bucuresti. Din decembrie 2007 si pana acum, consumul a scazut constant. Daca primii 1500 km a consumat cam 7,5 acum a ajuns la 6,1 consum in Bucuresti, unde faci 40 min intre Obor si Perla. Schimb peste 2500 rpm, dar o las sa alunece singura pana la semafor scoasa din viteza. Consumul este pe minim 1000 km cu aceeasi motorina din rezervor (cred ca bag in el cam 66 l)

                    Comment


                    • De cand sa incalzit mia scazut consumul in Iasi consumul 5,4 l - 5,5/% de o saptamana nu a crescut mai mult de acest consum
                      CRISX - consumul este foarte real si eu in drumul spre bucuresti am avut asemenea consum la fugareala nu pot merge economic la drum lung poate in concediu
                      Last edited by DRIVERMAN; 26 April 2008, 22:45.

                      Comment


                      • La 140-150 sa-ti ia ~6,5%..e ceva, adica inuman )

                        Comment


                        • consum 1,5 dci.85 CP

                          Am facut 10 000 km. de cand am luat masina am strans toate bonurile de carburant.total l motorina 470 L.deci consumul e de 4,7 L /100 km.matoda de calcul cb,plin,viteza etc.,nu cred ca e buna

                          Comment


                          • Sa dau si eu un consum pentru al meu dci 85CP:

                            Timisoara - Deva dus-intors 390km consum 5%. Masina are 700km
                            KissFM / 1.5DCI - 85CP / GRI PLATINE

                            Comment


                            • A mea se mentine in continuare in oras IASI 5,3 - 5,5 l%

                              Comment


                              • Dupa lupte "seculare" care au durat...1 luna si jumatate, pe 27 mi-a venit masina. 1.5 DCI 85 cp. Prima impresie despre consum: f. tare! 5,2 in regim mixt (300 km urban in Buc., 300 extra-urban - nu am apucat sa ma duc f. departe...). Motorul face banii si, desi e in rodaj ma cam mananca piciorul sa o calc uneori (am evitat pana acum si am mers in limita bunului simt ~ 2500 rot/min - treapta). E o masina buna de oras, aspect care ma interesa in mod expres.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google