Logan Care Merge Singur!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan Care Merge Singur!

    Sa incercati urmatoarea chestie: mergeti cu treapta 1 sau treapta 2, stabilizati-o usor la 750 rpm(undeva la relanti), apoi luati usor piciorul de pe acceleratie si daca masina este in plan perfect orizontal va merge singura. Eu am incercat cu doua loganuri 1.4 pana acum si chiar a fost fun. Cand tineam masina in garaj iarna si o scoteam(cu spatele), relantiul era undeva la peste 1000 rpm si nici nu apasam pedala de acceleratie, dupa ce plecam de pe loc.

  • #2
    Ceea ce relatezi este normal. Am condus masini la care se putea da drumul brusc la ambreiaj cand se pleca de pe loc si nu se oprea motorul.

    Comment


    • #3
      care e faza cu acest topic ?
      Pana si dacia 1310 face asta si anume merge la relanti, incercati si cu loganul sa plecati de pe loc fara a accelera ca se poate sa nu mai vorbim de diesel care se accelereaza singur daca merge la relanti si simte ca urca o panta

      Comment


      • #4
        eu am schimbat 1-2-3 asa
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #5
          probabil e mai nou in ale covrigului...nu dati cu parul.
          la garare eu nu am folosit niciodata pe drum drept acceleratia...doar din ambreaj..si asta la orice masina.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • #6
            Sunt sofer de 13 ani insa la nici o Dacie din cele vechi avute in familie n-am observat asta, sau poate n-am incercat indeajuns, sau poate aveau relantiul prea jos. Ma rog nu e ceva spectaculos dar poate sunt persoane care n-au incercat asta. Just for fun!

            Comment


            • #7
              Stai că încă râd. ÃŽn 13ani de şofereala , câţi km duminicali ai făcut ? )

              sigpic

              Comment


              • #8
                Originally posted by Cristi_Xp View Post
                eu am schimbat 1-2-3 asa
                daca e o idee vale te duci pana la 5 fara probleme, te ia si radarul
                sigpic

                Comment


                • #9
                  La dacia 1300 nu aveai turatia de ralanti controlata de calculator. Bine , calculatorul mentine turatia de ralanti in anumite limite.

                  Comment


                  • #10
                    La asta ma gandeam si eu la observarea fenomenului, ca turatia este mentinuta constanta de catre calculator si astfel e mentinut si "mersul fara pedala". Aici chiar nu ma pricep dar mi-am dat cu parerea.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by andreyi View Post
                      Sa incercati urmatoarea chestie: mergeti cu treapta 1 sau treapta 2, stabilizati-o usor la 750 rpm(undeva la relanti), apoi luati usor piciorul de pe acceleratie si daca masina este in plan perfect orizontal va merge singura. Eu am incercat cu doua loganuri 1.4 pana acum si chiar a fost fun. Cand tineam masina in garaj iarna si o scoteam(cu spatele), relantiul era undeva la peste 1000 rpm si nici nu apasam pedala de acceleratie, dupa ce plecam de pe loc.
                      Eu si cu oltcit-ul plecam asa si in rampa. Ce noutate!!!!

                      Comment


                      • #12
                        si batrana dacie pleca asa... si 1.6 si 1.4 sa nu mai zicem de "dizal"...

                        iar ford tranzit daca e in treapta 1 si ridici piciorul de pe ambreaj se tureaza singura pana la 1200 rpm... pot urca linistit si o bordura mai mica... si daca tin ambreajul calcat si o turez limiteaza turatia la 3000rpm... (doar in tr 1)
                        Last edited by mc_alienu; 6 October 2011, 17:27.
                        "when I grow up,sigpic I want to be a VDE"

                        Comment


                        • #13
                          Da... poate nu e o noutate, doar ca eu care n-am carnet i-am aratat asta tatalui meu care are de 20 de ani. Sunt unii care nu ii intereseaza asa mult chestiile astea si d-aia nu stiu.

                          Comment


                          • #14
                            in plan perfect orizontal ajungi in treapta a 4 la 30 km/ora fara acceleratie. am testal si eu. la orice masina se poate

                            Comment


                            • #15
                              Cand schimbi dai drumul la ambreaj ca si cand ai accelera? Sau ii dai usor ca si cum ai pleca de pe loc?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google