Aeratoare Peugeot 308

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aeratoare Peugeot 308

    Salut,

    Am facut rost de un set de aeratoare de Peugeot 308...puteti sa ma ajutati cu sfaturi pentru montaj? - orice sfat e binevenit.

  • #2
    salut.de unde le-ai achizitionat si la ce pret?

    Comment


    • #3
      Am avut un anunt cu "cumpar aeratoare peugeot 308" pe okazii...si m-a contactat o persoana care le avea pe toate 5 ale masinii..
      Le-am luat cu 200 de lei

      Comment


      • #4
        Tragi frumos de cele originale ... ca innecatul cum spune Streulea pentru ca nu se intampla nimic, apoi pe cele de "pejo" le fixezi in locul celor vechi si gata ai aeratoare de "pejo"

        Comment


        • #5
          Din cate stiu eu trebuie largita putin gaura din bord,sunt cel putin 2 useri pe forum care au aeratoare de Peugeot.Da-le un Pm si or sa te lamureasca ei ce trebuie facut.Ai aici linkurile...

          sigpic
          https://www.facebook.com/ornamentegradinacraiova/
          http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...0.html?t=32360

          Comment


          • #6
            multumesc de sfat...le-am dat mesaj la amandoi...inca astept sfaturi..daca am noroc si de timp bun in weekend le montez...pun si poze dupa

            Comment


            • #7
              sa faci un tutorial la montaj...
              sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

              Comment


              • #8
                Deci . Ca sa poti monta ...aeratoarele de 308 ....Depinde de ce vrei . daca vrei sa le faci calumea sa poti sa folosesti si cotul acela ...impreuna cu clapeta de inchidere .....trebuie sa dai jos bordul ...si sa ajungi la conductele de la fiecare aeroterma ...sa le largesti ....sa le ( tiganesti ). Cei de pe forum care au aeratoare de 308 ...nu au ales aceasta varinata . A 2 a varinata ar fi sa scoti la fiecare aerator acel cot ...fiecare are un clips .Cu o surubelnita plata deblochezi acel clips . Apoi ca sa le montezi cu sucess ...trebuie sa iei la pila fiecare gaura de la aeratoarele originale de la logan . trebuie sa indepartezi cam 2-3mm ca sa poti sa indesi acel aerator de 308 . Daca nu le iei la pila ...nu intra ...si plus nu o sa etanseze in veci in acel burete din interior ...de la conductele de logan . si o sa pierzi aer . Dupa aceasta modificare nu o sa poti opri definitiv ....circulatia aerului . Deoarece aeratoarele chiar daca is oprite ....tot baga aer. De aceea la logan se inchid ..

                Daca as fi gasit niste poze ....ti-as fii dat mai multe detalii

                Numa bine ! Pt alte informatii ....poti sa dai un Pm .

                Numa bine
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Montaj

                  Ce am folosit:
                  1 pila
                  1 smirgher
                  1 surubelnita
                  1 panza bomfaier
                  1 pix
                  1 rola scotch hartie
                  1 ruleta

                  Pasii efectuati:
                  1. Am scos aeratoarele masinii. Asta inseamna capacul aeratoarelor plus partea mobila formata din doua piese. Apoi am scos controllerul de rotatie. Acesta se scoate apasand in lateralul acestuia din ambele parti pe lateral. Apoi a urmat partea interioara a aeratorului care se scoate tragand de 3 clipsuri - primul e la in partea de sus a aeratorului iar celelalte doua sunt la 120 grade, respectiv 240 grade - se pot vedea in prima poza.

                  2. Partea a doua a inceput dupa ce am terminat de scos complet aeratoarele masinii.Cu o ruleta am masurat dimensiunea interioara a spatiului pana in tubul de la ventilatie. Cu ruleta mea mi-a iesit o dimensiune de 5 cm.

                  3. Am taiat doua aeratoare de Peugeot la o dimensiune de 5.2 cm (partea cromata a aeratorului de Peugeot trebuie sa iasa in afara - de unde rezulta cei 2 mm).

                  4. Se pileste marginea spatiului din bord pentru aeratoare dupa cum se poate vedea in a 3-a poza. Dupa pila se da cu smirgher pentru o suprafata cat mai neteda. Aeratorul nou trebuie sa intre un pic fortat. In principiu se pileste o margine de 1-2 mm.

                  5. Pentru aeratoarele de pe lateral (daca luati un set complet de peugeot) se monteaza tot cele laterale. Cele de pe lateral sunt formate din doua parti care se separa printr-un clips (apasati cu surubelnita si ies imediat), apoi din partea ramasa se mai taie un pic pentru a fi exacta dimensiunea ramasa.

                  6. Eu am lipit pe interiorul fiecarui aerator scotch de hartie si am marcat cu pixul linia ce trebuie taiata pentru a iesi cum trebuie.

                  7. Rezultatul final se poate vedea din a 4-a si a 5-a poza.

                  Pentru orice intrebari puteti sa imi dati PM.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Acum am alta intrebare....Ma chinui sa scot maciulia de la schimbator. Am incercat sa rotesc stanga, dreapta si sa trag in sus dar nu am reusit deloc. Sfaturi ceva?

                    Comment


                    • #11
                      Nice.... exact astia sunt pasii pentru realizarea proiectului ... Felicitari !!!
                      sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/my_rid...ght=ride+grecu
                      Simply Stance

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc, multumesc!

                        Comment


                        • #13
                          Ca sa scoti maciulia . Fara sa o rupi ! Iei o cheie fixa . dupa ce dai jos husa de la schimbator ....bagi cheia in tija . Tija schimbatorului trebuie sa vina exact intre cele 2 urechi a cheii . si apoi faci PARGHIE ...si tragi in sus ! Ca sa mearga mai usor ..poti ajta un prieten ...ca in timp ce tu faci parghie ...el sa incerce sa rasuceasca maciulia ! va iesi mai usor !

                          Spor la lucru .
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Deja am taiat o bucata mica din maciulie...ca m-am chinuit ieri...am oricum alta maciulie pregatita si de-asta sunt nerabdator sa o scot pe asta

                            Comment


                            • #15
                              atunci ce mai astepti ,eu am distruso pe a mea cind am inlocuito...
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google