La Cat Timp Se Schimba Lichidul De Racire?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Am uitat sa spun ca nivelul nu a scazut , racirea este buna , in limitele prevazute de constructor.

    Mersi, darksid3, e antigelul original de cind a fost cumparata masina,

    De asemenea distributia inca nu am schimbat-o . La 48000 km efectuati si 6 ani vechime, un mecanic prieten de la Ford spune ca mai rezista macar pina la anul. Parerile sunt impartite. Altii vorbesc de imbatrinirea cauciucului in timp. E si asta adevarat. Dar imbatrineste mai repede cureaua daca nu se circula cu masina. Eu circul cu masina de cel putin 2 ori pe saptamana. Am km putini deoarece sunt sofer la RAT si avem gratuitate tota familia pe transportul in comun,
    Last edited by Novac Luis; 30 November 2011, 13:40. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #77
      In mod normal in instalatia de racire se afla antigel;daca ai cumparat masina si nu stii ce are in motor, verifica cu un aparat de masurare antigel. Poti afta mai neortodox, pipaind; antigelul este mai consistent fata de apa si oricum are alta culoare decat aceasta.Oricum va trebui sa verifici tem.de inghet.

      Scuze;
      Novac Luis a schimbat sensul intrebarii intre timp.
      Last edited by IancuMIC; 30 November 2011, 13:52.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #78
        Problema nu e faptul ca nu-ti ingheata sau ca raceste ok, ci ca in timp, se fac depuneri in instalatia de racire.

        LE: Sau ca isi pierde din proprietatile anticoroziune.
        Last edited by darksid3; 30 November 2011, 13:50.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #79
          Am inteles. Mersi pentru raspunsuri.

          Apropo, citi litri de antigel intra in instalatia de racire?

          I-mi spune cineva unde pot pune intrebari? Am impresia ca nu am scris unde trebuia. Multumesc anticipat.

          De asemenea am pus si eu o mica poza si vad ca nu apare.

          Nu mai e nimeni pe forum baieti?

          Tot incerc. Nu stiu unde sa postez.
          Last edited by Novac Luis; 30 November 2011, 14:39. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #80
            Apropo, citi litri de antigel intra in instalatia de racire?
            3 litri antigel+3 litri apa distilata. Intra 5.4 litri antigel diluat 50%-50% ce rezista la -35 grade celsius. Ce ramane, tii de completare.

            Comment


            • #81
              A doua proprietate a antigelului, (prima fiind cea de rezistență la îngheț) este cea de lubrifiere (ungere) a pompei de apă, proprietate care dispare dupa 2-3 ani, (rămânând doar prima proprietate) am pățit pe propria piele cu lichidul din instalație care avea 4 ani și pompa de apă a început să fluiere la relanti'. Majoritatea mecanicilor î-mi ziceau că trebuie înlocuită pompa de apă, ia ghiciți ? Problema a dispărut după înlocuirea antigelului din instalatie, numai lubrifia pompa de apă, treaba cu depunerile de nămol și scăderea punctului de îngheț e relativă. După 3 ani antigelul numai unge!

              Comment


              • #82
                Pai nu intamplator, cei de la Dacia recomanda inlocuirea lichidului de racire la 3 ani.
                Acuma nu cred ca trebuie luat drept edict ceea ce ai spus; sa nu uitam ca antigelul tip D este fabricat, avand la baza etilenglicolul, care nu-si pierde asa usor proprietatile; sa nu mai spunem ca este destul de "aditivat" cu diferiti inhibitori organici precum si alti stabilizatori. Eu personal la primul logan, n-am inlocuit dupa 4 ani lichidul de racire si n-am avut nici un fel de probleme in ceea ce priveste instalatia de racire.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #83
                  Sunt altii care baga tigari in ei de MILIOANE pe luna...iar daca ii pui sa schimbe antigelul la 2/3 ani si sa dea 30 de lei pe el,,mai bine le tai o mana

                  Ce naiba,,,dai un 30/40 de lei la 2/3 ani pe antigel si stai linistit,,vorba lui Terran75,,te scuteste de alte neplaceri!

                  Ps,,,eu dupa 2 ani deja am schimbat complet antigelul,,si acum in toamna ca a facut loganul 4 ani il schimb iar!
                  Pss 2...eu nu fumez..deci imi permit asta
                  Last edited by Ivan Marian; 23 July 2012, 10:55.

                  Comment


                  • #84
                    30 -40 lei e mult.pai daca il schimb ii cresc valoarea la Logan si chiar nu merita.daca il vand nu-mi scot banii pe antigel.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • #85
                      Numai la a mea dupa 4 ani era lichidul de racire mai intunecat decat cand era noua?
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • #86
                        Am si eu o nelamurire. Am urmarit antigelul de cand am luat-o. Era undeva la jumatate intre min si max. Acum se apropie de min. E peste min insa e clar ca a mai scazut. Sa ma alrmez acum, sau pana la revizie in septembrie sa nu imi fac grji daca sta peste minim?

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by einstein1984 View Post
                          Numai la a mea dupa 4 ani era lichidul de racire mai intunecat decat cand era noua?
                          Daca ai antigel verde, e o caracteristica normala ca in timp sa se faca maroniu la culoare, din ce am vazut la Logan.
                          Eu folosesc acum lichid roz (tot Tip D), culoarea se pastreaza pe tot parcursul folosirii in termenul prescris.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #88
                            pe bidoanele de antigel Dacia sau Renault Boutique scrie a se folosi diluat cu apa distilata
                            service urile il recomanda fara apa distilata. direct asa pur cum vine

                            cum e pana la urma ?

                            Comment


                            • #89
                              Depinde, recomanda doar antigel, la completare sau la schimbul total din instalatie?
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • #90
                                la schimb total mi au bagat doar antigel.
                                in cealalta masina la fel. merg amandoua fara probleme

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google