Se Potriveste Fulia De Alternator De Diesel 1.5 Pe Benzinar 1.6 ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se Potriveste Fulia De Alternator De Diesel 1.5 Pe Benzinar 1.6 ?

    m-ar interesa dak de potriveste fulia de alternator cea de diesel cu ambreaj pe benzinarul de 1.6 (model cu 6 caneluri) cu servo si aer conditionat . ma refer aici la filet inerior dimensiuni si in special dak a facut cineva acesta modificare. si dak intr-un final s-ar potrivi (la filet) vine pe linie cu celelalte fulii si role, ca m-am uitat dupa aceasta probleme pe forum , am gasit ceva dar nu concret. multumesc
    Last edited by mallibu; 10 July 2012, 22:48.

  • #2
    fulia de diesel in principiu e mai mica in diametru, deci vei supratura rulmentii alternatorului, cand treci, sa zicem, de 4500-5000rpm. in plus, nu vei produce mai mult curent, nu vei avea un consum mai mic, nu vei castiga ceva cai, cum prost ziceau unii absolventi de jurnalistica, dandu-si cu parerea pe domeniul tehnic. una peste alta, ca se potriveste sau nu, eu iti recomand sa pui fulia care trebuie, nu sa faci "artificii".
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      este fulie cu ambreiaj si pentru benzinar, defapt dupa catalogul INA, nu mai este cea fara ambreiaj, fiind inlocuita de cea cu ambreiaj. http://toc.luk-as.de/toc/ro/1065CC76...dexFramesetJsp

      Comment


      • #4
        am inteles. multumesc pentru lamuriri. dak exista fulie cu ambreaj si pentru benzinar o sa caut sa vad dak gasesc. o sa revin cu rezultatele cautarii. inca ceva lindul dat de tine nu merge.

        Comment


        • #5
          Merge linkul, trebuie sa selectezi tu tara, masina, motor etc. Uite documentatia rolei. (selectat logan 1.6 8v)
          Attached Files

          Comment


          • #6
            si inca ceva, dak s-a desfacut singura, mai precis dupa o decelerare mai brusca(un fel de frana de motor), mai poate fi pusa la loc sau e defecta si trebuie inlocuita. am cautat piesa dar nu am gasit aici in oras . maine o sa dau o fuga la reprezentanta sa vad cam cat ar costa ca banuiesc ca acolo sigur o au.
            Last edited by mallibu; 11 July 2012, 20:41.

            Comment


            • #7
              La dacia, rola ina in cutie renault e 500 lei , la magazine e in jur de 180 lei(in cutie ina).

              Comment


              • #8
                asa e , era sa imi iau o mare teapa, noroc ca am scoso pe cea veche nu are nimik decat ca s-a desfacut. eu eram cu gandul ca s-a desfacut din cauza ca s-a intimplat ceva cu ea dar nu a fost asa. oricum astia de la dacia imi aratau alta modelu ala de diesel si 1.6 16v si sustineau ca se potriveste, nu ii contrazic dar nu era ca a mea. idea e alta am scapat doar cu montajul celei vechi si o solutie de blocat suruburile. sper sa mearga am deja 50 KM rulati asta ca idee nu stiu cat de relevant este. acu sa vad dak mi se mai intampla iar cred ca o sa iau alta dar nu de la reprezentanta ca este exagerat de scump iau 3 de pe net decat sa iau de la ei. si cred ca sunt si la fel
                Last edited by mallibu; 12 July 2012, 22:12.

                Comment


                • #9
                  sunt la fel. cat ai platit manopera pentru montarea rolei? la dacia e in jur de 100 lei schimbatu rolei ca trebuie sa dea alternatoru jos...

                  Comment


                  • #10
                    nu am facut-o la ei finca nu ai vrut, ei vroiau sa schimb ci fulia si cureaua si nu am vrut ca cureaua am schimbat-o anul trecut. am facut-o acasa eu cu cineva care mai are cat de cat habar ti-am zis pana acu e ok

                    Comment


                    • #11
                      Am schimbat eu in iarna fulia de la logan 1.6 cu fulie cu clicket Ina cu 6 caneluri de diesel cumparata de pe dacia shop.
                      Se potriveste la fix si nu afecteaza cu nimic alternatorul sau cureaua de accesorii.
                      Captain of the black pearl

                      Comment


                      • #12
                        am inteles, oricum am cautat piesa respectiva la reprezentanta si nu aveau la fel ca a mea, imi aratau una de diesel care merge si al 1.6 16v (ca a ta). dak mai am probleme o sa pun dasta cu clicket. sau cum ii spune.

                        Comment


                        • #13
                          eu am una de diesel ina pe masina de aproximativ o luna si nu am probleme cu ea.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            fulia de alternator de disel merge pusa pe benzinar,am pus eu foarte bine se potriveste,am alternator bosh eu ,dar cred ca la toate tipurile de pe logan merge,despre asta e vb nu ,pe asta am pus o eu.150 roni .+70 pusul.
                            Attached Files

                            Comment


                            • #15
                              Salut ! Asa am schimbat eu fulia de la alternatorla 1.4 cu aer si servo la reprezentanta dacia cost manopera 300 lei cam mult dar asta e,sper sa nu mai am probleme .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google