Diferentele Dintre O Piesa De Origine Si O Piesa Contrafacuta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pai si atunci de unde sa luam ca sa fim siguri ca piesa e de origine ?

    Comment


    • #17
      .....

      pai asta este si scopul deschiderii acestui thread pt a arata diferentele si a casca bine ochii cand cumparam o piesa .

      cu okazia aceasta rog colegii care cunosc piesele contrafacute sa posteze poze asa cum a facut colegul Rac

      Comment


      • #18
        Pentru filtrele de motorina E3, originale vs. contrafacute nu aveti nimic?!?
        Mai este mult pana departe ...sigpic

        Comment


        • #19
          Originally posted by SYL40 View Post
          Pai si atunci de unde sa luam ca sa fim siguri ca piesa e de origine ?
          CPS Oarja.

          Comment


          • #20
            Originally posted by Tek_ids View Post
            Pentru filtrele de motorina E3, originale vs. contrafacute nu aveti nimic?!?
            am avut filtru contrafacut .l-am taiat cu flexul sa vad daca are hartie .cel care l-am sectionat eu nu avea hartie.
            daca m-ai gasesc pe undeva am sa incerc sa fac cateva poze


            in continuare am sa pun poze cu pompa de apa de 1,5 dci
            sunt 9 poze

            pozele 1,2,3,4 cu pompa contrafacuta

            pozele 5,6,7,8,9 cu pompa de origine


            in prima poza la pompa contrafacuta este ambalajul care nu prea e reusit mai ales eticheta cu pieces d'origine



            in poza 2 la pompa contrafacuta paleta care invarte lichidul de racire e din fier
            in poza 7 la pompa de origine paleta e din textolit

            in poza 4 la pompa contrafacuta garnitura de etansare e din carton

            in poza 9 la pompa de origine garnitura e din tabla acoperita de un strat subtire de cauciuc


            prin 2011 am vazut o pompa contrafacuta cu paleta din plastic dar nu era bine finisata
            Attached Files

            Comment


            • #21
              la filtru de aer e vreo smecherie cand se pune? exista vreun semn/ghidaj? ca am luat asta iarna un filtru de aer de origine de la un magazin auto si m-am chinuit 2 ore jumate sa-l pun si tot n-am reusit.



              Probabil n-ai stiut sa-l montezi, garnitura de cauciuc noua se muleaza un picut mai greu dupa ghidajul de pe capac.

              Filtrul de origine este la coemrcializare fie in cutie de carton fie in ambalaj de plastic.
              Eu prefer sa-l cumpar in ambalaj de plastic, cutiile de carton imi provoaca idei de vreme ce orice vanzator o poate deschide si inlocui continutul.

              Intr-o zi am probat un filtru polonez ce parea identic cu cel de origine, doar ca nu etansa perfect dupa ghidaj.
              Attached Files
              Last edited by mr.K; 2 July 2013, 09:51.

              Comment


              • #22
                Filtrul nu era contrafacut, avea ambalaj distinct. Dar ideea ca poate fi pus intr-o cutie de origine iar filtrul original sa fie sustras de vanzator, nu suna bine. Oricum, nu avea pe el codul inscriptionat.

                Comment


                • #23
                  decat sa ne roadem unghiile, nu mai bine cautam "pe producator" fiindca astea se falsifica mai greu?
                  Stiu ca e putin deplasat exemplul, dar placute de frana Fermit nu am vazut pana acum decat originale, nimeni nu le contraface. Iar nivelul calitativ este peste placuta de origine.

                  Comment


                  • #24
                    nu mai bine cautam "pe producator" fiindca astea se falsifica mai greu?
                    Pai filtrele de ulei Mann sunt printre cele mai falsificate.

                    Comment


                    • #25
                      @planetara pt Renault (la Clio ma refer) dCi euro 3, ce parere ai de filtrul de motorina in ambalaj de Delphi (nu de Renault) ? Intreb pt ca in general e mai ieftin acelasi filtru (ma refer la acelasi cod) ambalat in cutie de "Delfphi" decat in cutie de "Renault".
                      Multumesc !

                      Comment


                      • #26
                        Dacă eşti sigur că e original, e foarte bun şi cel Delphi.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #27
                          sal

                          Originally posted by SYL40 View Post
                          @planetara pt Renault (la Clio ma refer) dCi euro 3, ce parere ai de filtrul de motorina in ambalaj de Delphi (nu de Renault) ? Intreb pt ca in general e mai ieftin acelasi filtru (ma refer la acelasi cod) ambalat in cutie de "Delfphi" decat in cutie de "Renault".
                          Multumesc !
                          probabil are codul hdf913 pe delphi. este la fel de bun ca cel original.
                          in cutia de origine e chiar acelasi filtru numai ca are cod de renault si fiind personalizat renault ii creste valoarea cu cel putin 30%

                          mare atentie pt ca filtrele de clio in ambalaj de origine au fost contrafacute.
                          sunt falsificate urat .

                          Comment


                          • #28
                            De asta te si intrebam, pt ca un filtru in cutie de Delphi e 100 lei, iar in cutie de Renault e 150 lei...si eu zic ca nu merita 50 lei in plus, probabil doar pt ambalaj.
                            Care sunt contrafacute, cele in cutie de Renault ?
                            Multumesc !

                            Comment


                            • #29
                              Da, cele în cutie Renault se falsifică.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • #30
                                Poze cu pompa de benzina 1,4 ai? Poate ne dam si noi seama la o adica ....Ms.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google