Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca vii la firma mea in parcare si iti loveste cineva masina, vei avea nevoie de o adeverinta semnata de administratorul firmei, ca acolo s-a intamplat evenimentul.

    Nu se aplica Regulamentul de circulatie pe drumurile publice.
    Last edited by mr.K; 11 July 2013, 15:08.

    Comment


    • Se pare ca e un vid legislativ in acest sens; si totusi...
      Emilian A., de 24 de ani, din comuna Secuieni, care conducea un autoturism, la data de 22.04.2012, în jurul orei 23.50, în parcarea unui supermarket din Bacău, a pierdut controlul volanului, a acroșat un stâlp de iluminat public și unul de susținere al unui panou publicitar. În urma impactului a rezultat avarierea autoturismului, fără a […]
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Am sunat pe cineva de la asigurari care a spus cam asa:
        -daca sunt semne de circulatie pe drumuri de acces private catre o parcare privata a unui supermarket, gen sens giratoriu, cedeaza trecerea, stop, aceste semne au fost montate cu avizul politiei.
        -daca exista avizul politiei, implica si respectarea regulilor.
        -in parcare efectiv regulile incep de la parasirea parcarii. Orice incident in parcare implica intelegere amiabila sau proces.

        Comment


        • "Ziare.com a dorit sa afle care este pozitia politiei rutiere romane. Am aflat ca in cazul in care au loc evenimente rutiere in afara drumului public acestea sunt solutionate de sectia de politie careia ii este arondata zona respectiva. Raspunsul confirma ambiguitatea Codului Rutier care ignora spatiile parcarilor, aglomerate cu masini, unde au loc diverse incidente, cum ar fi tamponari usoare. Sau, iata, curse ilegale."
          Sursa.
          Soferii care conduc autovehiculul in parcari, altele decat cele situate pe marginea strazilor, ar trebui sa stie ca se afla in zone care nu intra sub incidenta Codului Rutier. Aceasta pentru ca parcarile din mall-uri, din subsolurile cladirilor, din cladirile amenajate pentru parcare etc. nu au statut de drum public, iar incidentele care au loc in acele spatii sunt mai greu de rezolvat din cauza vidului legislativ.

          Cam intortocheata aceasta problema.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • De aia parchez eu unde e mai mult loc liber in parcare la supermarket. Si cand vin inapoi la masina, constat ca au avut si altii aceeasi idee.

            Comment


            • pentru toti care dati citate cretine de pe net despre Astra, macar ati avut vreodata legatura cu ei, sau postati din cauza snobismului ?

              Comment


              • Nu bre co organizatorule, asa suntem noi snobi si citim si din alta parte decat de pe logan forum.
                Nu inteleg ce ne iei asa din balon.

                Eu personal am avut la Astra RCA 3 ani si am mers pe la sediul lor destul cat sa vad cum sta treaba, acolo dai de tot felul de nemultumiti. Se pare ca a fost de bun augur ca i-am parasit, RCA-ul lor e de vax albina.
                Last edited by mr.K; 11 July 2013, 15:51.

                Comment


                • Originally posted by Razvy View Post
                  pentru toti care dati citate cretine de pe net despre Astra, macar ati avut vreodata legatura cu ei, sau postati din cauza snobismului ?
                  Da, avem contact cu ei si postam din cauza snobismului (haaaa? WTF? Postam din cauza snobismului? Asta-i o premiera).

                  Astra sunt unii dintre cei mai prosti platitori. Se iau de mana cu Cartapita si EuroShit.

                  Comment


                  • Pe timpul derularii contractului de leasing am avut incheiata polita CASCO pe 5 ani cu OMNIASIG, sigur, polita era cesionata in favoarea societatii de leasing dar era platita de catre mine in calitate de utilizator. Acum, in calitate de proprietar, va tine cont OMNIASIG de chestia asta in cazul in care as dori sa merg in continuare cu ei?

                    Comment


                    • Io nu am intrat (adica nu m-ai bagat) in categoria cretinilor, nu? Si nici la snobi, sper ca nu am loc.
                      Io am informatii naspa despre ei direct de la cei ce se lovesc TOATA ZIUA de diversi asiguratori si le stiu naravurile.

                      ONtopic: cine m-a pus sa ridic probleme "in afara drumurilor publice"...
                      Deja sunt mai multe intrebari decat raspunsuri:
                      - cum e daca iti gasesti masina lovita in parcarea supermarket-ului? Cred ca sunt colegi care au avut asemenea patanii, cum a reactionat asiguratorul?
                      - sau mai aberant: am masina in curte, vine furtuna, cade pomu', face masina praf...etc.
                      Curtea, nefiind "drum public"...??? Ha?

                      Comment


                      • - cum e daca iti gasesti masina lovita in parcarea supermarket-ului? Cred ca sunt colegi care au avut asemenea patanii, cum a reactionat asiguratorul?
                        Pai daca o gasesti lovita la supermarket in parcare, indici un loc la alegere unde aveai masina parcata si gata.
                        Si sfatuiesc pe toata lumea sa nu declare ca loc al incidentului parcarea unei firme, daca nu stiu autorul si au CASCO.
                        Va complicati viata.
                        Si-apoi, poate masina era lovita in parcarea supermarketului, dar eu n-am observat lovitura decat a 2-a zi, la locul meu de parcare.

                        Datele se schimba cand cel ce te-a lovit vrea sa faceti constatare amiabila.

                        Eu n-am mai dat nici de unul care mi-au atins masina.


                        - sau mai aberant: am masina in curte, vine furtuna, cade pomu', face masina praf...etc.
                        Cazul nefericit e ca firma de asigurari e sa te despagubeasca si sa se indrepte impotriva proprietarului curtii (care poti fi chiar tu) cu pomul cazut pe orice motiv cred ei.
                        Pe capota masinii mele a cazut o coala de azbest in timpul unei furtuni, dar era intr-o parcare publica. Nu m-au intrebat nimic suplimentar la deschiderea dosarului. Eu am declarat ca nici nu stiu ce a cazut.
                        Last edited by mr.K; 11 July 2013, 21:35.

                        Comment


                        • E al patrulea an cand fac CASCO la Groupama.
                          Acum vreo doi ani am gasit portiera lovita in parcarea unui Supermarket de la vreun "berbec" care nu stia sa deschida usa normal.
                          Am fost la constatare si totul a decurs OK.
                          Portiera a fost reparata la Meridian (a stat la ei 1 saptamana).
                          Polita o platesc in 12x125 lei.
                          "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

                          Comment


                          • La ce suma este asigurata masina pe ultima reinnoire de polita ?
                            ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                            Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                            Comment


                            • Ultima reinnoire este de 21596 lei.
                              "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

                              Comment


                              • cine a facut casco pe 8 ani (obligatoriu la credit auto) a beneficiat de rata fixa indiferent de eveniment. am avut o reparatie de aproximativ 3000 lei in 2008 si rata la casco a ramas aceeasi. acum am 36,69 si mai am 7 rate si am scapat . pe urma nu mai fac casco. oricum cine cumpara masina noua cu credit ar fi bine sa vada oferta de casco care ti-o prezinta banca pentru ca ar putea fi avantajoasa.
                                si am mai schimbat si parbrizul anul trecut. asigurarea a fost la asiban si a fost preluata de groupama
                                Last edited by gaboneygg; 27 July 2013, 13:37.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google