Baltacait Zona Rezervorului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Baltacait Zona Rezervorului

    Buna ziua,

    Am schimbat rezervorul la masina saptamana trecuta si dupa schimbare, atunci cand franez uneori sau dau de gropi....se aude un fel de baltacait din zona rezervorului care inainte nu aparea. Dupa sunet ai impresia k e o sticla de apa care se baltacaie....oare sa fie ceva in neregula sau sa nu fie pus bine ?

    Daca aveti cunostiinta, apreciez orice parere!

    Cu stima,
    Alexandru

  • #2
    Rezervorul care l-ai pus este de origine ?
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • #3
      Salut Prometheus,

      Este luat de service de la D&L Activ Automobile, asa scrie pe factura. Din ce am cercetat astia lucreaza cu mai multi asiguratori, adica mai multi recurg la ei...si vad k au si piese originale si after marketuri.

      Ma gandesc k la rezervoare nu se schimba in fiecare zi, mai zicea cineva pe forum. Nu l-am schimbat la dacia ci la un service unde asiguratorul avea decontare directa respectiv min trans....fiind din br prob k cunosti numele


      Stima,
      Alex
      Last edited by 77sky; 13 January 2014, 16:10.

      Comment


      • #4
        Te-am intrebat pt ca este posibil sa fie un rezervor aftermarket mai slab calitativ(posibil sa nu fie compartimentat) decat cel de origine si din acesta cauza sa ai acel "batlacait"
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • #5
          Ma gandesc ca aftermarketurile se fac pentru ca se schimba des dar poate fi si asta din moment ce inainte nu se auzea si acum se aude.

          Am fost si blocat....adic...dobitocii de la astra nu lucreaza cu dacia direct la br si ori bagam 25 mil la reprezentanta ori faceam pe casco unde imi zic ei....fiind sarbatorile iti dai seama k n-aveam de unde sa scot banii astia si pana la urma pentru ce mai platesc asigurarea....plus k eram la br...in buc am vazut k lucreaza cu service-urile dacia dar fara rezervor nu te poti deplasa

          Stima,
          Alex
          Last edited by 77sky; 13 January 2014, 16:10.

          Comment


          • #6
            Dar nu inteleg de ce s-a schimbat rezervorul ? care a fost cauza schimbarii lui ?
            Last edited by prometheus; 13 January 2014, 12:46.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • #7
              Da, inainte de sarbatori cand veneam la br am prins perioada cu ceata si multe crengi pe drum, una mi-a fost fatala k mi-a spart rezervorul pe lateral in directia de mers, am luat-o cu rotile din fata probabil si am mers contra ei si pac....! Nu mergeam repede, max 70 k era ceata dar nu ai cum sa le eviti pe toate, pe asta nici n-am vazut-o am auzit doar huruitul de dedesubt apoi cand am iesit putea nu mai a benzina. M-am tarat pana la baraganu cativa km si dupa m-au tractat.
              Last edited by 77sky; 13 January 2014, 16:10.

              Comment


              • #8
                Nasol moment stiu ce situatie a fost atunci pe drumurile din zona Brailei , eu era sa-mi fisurez luneta de la crengile inghetate care picau pe drum , vazusem si doua Cielo busite, ma rog era cam nasol pe sosea si la fel crengi pe jos , dar totusi mi se pare cam aiurea cum o creanga sa-ti sparga rezervorul , dar totul e posibil.

                Ce ai putea sa faci ? incearca daca ai timp sa te interesezi de originea noului rezervor , cine la fabricat daca e de origine sau nu , multe piese ieftine aftermarket sunt facute in bataie de joc ,si e foarte posibil sa nu fie identic structural ca cel de origine si de aici problema cu zgomotul carburantului , e posibil ca asiguratorul(banuiesc ca ai polita de casco la Astra) sa fi montat un rezervor aftermarket mai ieftin ca sa reduca din costuri.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • #9
                  Cand spui Baltacait la ce te referi mai exact? ca nu e bine fixat sau ca se aude cum se plimba prin el carburantul?
                  si eu cand am rezervorul aproape plin si opresc motorul se aude cum se loveste carburantul de peretii lui. La fel e si cu ala de lichid de parbriz.

                  Comment


                  • #10
                    Salut,

                    De fixat cred k e bine fixat k m-am uitat la el pe dedesubt cu oamenii de la service cand am luat masina, s-ar putea sa nu fie bine compartimentat sau sa nu fie la fel ca cel pe care il aveam inainte desi nu ar trebui....pai la frane mai bruste sau gropi simti ca se baltacaie ceva....lichidul de parbriz e in cantitate mica, nu cred ca il sesisezi, cel putin eu nu, asta se aude din spate.....am dat tot jos din masina k sa ma asigur ca nu am vreo sticla uitata ....nush sa-ti explic...gandestete la un bidon cu apa sau ceva mai mare care se misca .....ma rog, cu muzicuta nu auzi nimic, si nici chiar asa nu e ceva foarte deranjant...dar zic pentru ca la cel vechi nu am simtit ever acest lucru....cineva din birou imi zice k e trauma pe care o suferi cand iei masina din service, pana te reobisnuiesti cu ea!

                    Am mai citit despre acest lucru si pe ********* si am vazut ca sunt si alte persoane care aud acest baltacait numai ca acolo pare sa nu fie legat de schimbarea rezervorului ci de la soarta k sa zic asa. Sunt curios daca se va auzi ceva si cand voi avea mai putina benzina, deocamdata sunt plin.

                    Stima,
                    Alex
                    Last edited by 77sky; 13 January 2014, 16:11.

                    Comment


                    • #11
                      Eu nu am schimbat niciodata rezervorul deci este cel original si cateodata patesc lafel ca tine, aud in zona rezervorului cum se loveste benzina de toti peretii .
                      http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

                      Comment


                      • #12
                        subscriu la spusele lui xplood, nici eu nu am schimbat rezervorul, dar de obicei cand opresc masina...se aude cum se halbuie benzina in el, cand e plin nu se aude, e si normal!
                        MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

                        Logan din Bicaz (Neamt)

                        Comment


                        • #13
                          Si la logan 2 se aude baltacaitul ala când rezervorul mai are in jur de 20 l in el. Economia, economia se vede peste tot. Inainte am avut logan 1 din 2006 si la ala nu auzeam benzina bâltâcâind in rezervor.
                          Last edited by MihaiiahiM; 13 January 2014, 21:04.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Pt ca ai schimbat rezervorul,atentia ti-e indreptata mai mult spre el,si e normal sa auzi cum se plimba carburantul ca intr-o sticla,in general zgomotul asta il face cand ai facut plinul la tzac sau carburantul este pesye jumate plin,dar nu numai,e ceva normal stai linistit si al meu face la fel si este de origine,neschimbat,doar o data dat jos pt a verifica cu magnetul prezenta piliturii care cica ar proveni de la injectoare,sau prezenta apei,nu am constat nimic...in concluzie,stai linistit atita timp cat nu iti pica sau miroase in habitaclu!
                            Stima by ©AGENTUL!
                            sigpic
                            Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                            pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                            Comment


                            • #15
                              Va multumesc frumos pentru mesaje! Da, probabil ca atentia mea acuma e pe rezervor, cred ca mai mult datorita faptului ca am fost la un service care nu face parte din reteaua dacia !

                              Va salut cu stima!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google