Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asupritoru' nestingherit
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • Inseamna ca a avut probleme, altfel nu o schimbau aia aiurea. La mine e 120k sau 4 ani!

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Exista vreun loc crestin unde le e interzis accesul, asa cum fac ei?
        nu stiu daca in biserici sunt prea bine primiti.
        eu unul as scoate toate religiile in afara legii. e indobitocire in masa.
        perceptele morale (sa nu furi, sa nu omori omul...) ar trebui sa fie chestii de bun simt. nu e nevoie sa suportam restul ca sa ne spuna asta.
        daca aveai un laptop pe vremea aparitiei crestinismului, infiintai o noua religie. cum sa mai crezi prostiile alea in ziua de azi. e de admirat biserica fiindca a tinut omenirea atata timp in prostie si minciuna.

        Comment


        • Dupa cum vezi, adepti se gasesc destui, pentru orice religie si in epoca internetului.
          Islamismul e cea mai putin toleranta religie fata de credinciosi apartinand altor religii.

          O cunostinta de a mea are niste fosti colegi de facultate care acum traiesc in Orient, in tarile de origine. A pus unul din aia o poza cu baiatul lui pe facebook, cunostinta mea i-a facut o urare de bine pentru copil. In schimb prietenii arabi nu stiau decat sa dea commenturi cu Allah in sus si in jos. Oameni obisnuiti, nu teroristi. Traieste tu in pace si intelegere cu aia, cand pentru ei jihad inseamna lupta, au ochelari de cal cand e vorba de religia lor.

          Ca exemplu, la Anvers musulmanii traiesc separat in niste cartiere sarace. Majoritatea nu muncesc, toarna copii in numele lui Allah, iar statul belgian le plateste ajutoare sociale si alocatii. Copiii probbail vor deveni si ei luptatori in numele religiei sau tot niste putori ce se vor ruga de 17 ori pe zi traind din ajutoarele de la stat.
          Doamne, prosti mai sunt europenii astia, isi merita soarta!
          Last edited by mr.K; 20 January 2015, 13:35.

          Comment


          • F bine punctat!
            Totusi, o sa spuna astia ca suntem rasisti. Insa ca ei au o cultura belicista nu e o problema!
            Toleranta face monstri!

            Comment


            • Nu suntem rasisti, in cel mai rau caz atei iar asta nu cred ca e ceva ce poate deranja.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Mr K, hai sa nu uitam ca atunci cand crestinismul avea 1500 de ani vechime (atat are islamul acum cred) ardeam oameni pe rug daca ni se parea ca sunt vrajitori si se inchina la ciori.
                O fi crestinismul mai breaz acum, insa nu a fost mereu asa.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Ai dreptate, dar acum in Evul mediu mijloacele de informare tindeau spre zero, comparativ cu epoca noastra.
                  Islamismul se manifesta in mileniul 3 de parca am fi in Evul mediu, in continuare. Omoara oameni doar pentru ca au chef, nu poate niste carpe pe cap, nu le impartasesc ideile...

                  Comment


                  • @einstein: Si ce relevanta are asta? Toleranta asta pentru unii radicali in ideea ca acum nu stiu cate sute de ani in numele crestismului alti idioti faceau ce le tuna, nu e ok.
                    Dupa cum vedem, aia care ardeau si dregeau, acum nu mai fac.
                    Deci, era nasol, correct?
                    Cine face un rahat in numele religiei, desi religia aia zice altceva, sa fie pus la munca pt a putea manca si bea apa! Nu omorat, nu nimic! Facut un soi de sclav!

                    Comment


                    • Cruciadele erau diferite in concept de ce face ISIS acum? Doar standardele morale au mai evoluat in mare in societate, in rest fiecare isi apara bucatica lui cu dintii si daca se poate o fura si pe a vecinului.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Bre, nea' moderatoru', am crezut ca am luat-o razna. Am inceput sa imi citesc pe threadul asta comentariile de pe alt thread, zic, wtf ) . Acu' mi-am dat seama ca l-ai mutat pe om aici. Slava Domnului, inca-s in toate mintile!

                        Comment


                        • Originally posted by einstein1984 View Post
                          Cruciadele erau diferite in concept de ce face ISIS acum? Doar standardele morale au mai evoluat in mare in societate, in rest fiecare isi apara bucatica lui cu dintii si daca se poate o fura si pe a vecinului.
                          Sunt asemanari. Dar vorbim de epoci diferite.
                          CUm islamul a demolat simbolul capitalismului, World Trade Center, ce-ar fi ca un commando sa arunce in aer Mecca?

                          Comment


                          • Originally posted by einstein1984 View Post
                            Cruciadele erau diferite in concept de ce face ISIS acum? Doar standardele morale au mai evoluat in mare in societate, in rest fiecare isi apara bucatica lui cu dintii si daca se poate o fura si pe a vecinului.
                            Pai hai sa ne intoarcem in era in care dadeam cu ciocanul in orice:
                            - in cioplirea caselor
                            - in bataia muierilor
                            - in bataia pe teritorii.

                            Vad ca tu spui ca e ok prin simplu fapt ca si altii au facut.
                            Adica eu pot sa vin sa-ti dau una in ochi, pt ca si un alt coleg de al meu i-a dat un pumn in ochi unui alt nene. Si e ok, pt ca exista precedent. Ce aveti cu mine?
                            Iar daca ma pun in spatele unei religii sau orientari sexuale: "Pai domne i-am dat una in ochi ca m-a facut gay, si ca uite si eu gayul am dat cum au dat si non-gayii". E ok asa?

                            @nea K: n-o sa se intample, pt ca non musulmanii nu sunt atat de idioti ori radicali! Dau cu bomba unde au un interes economic, insa tot asa sub patura populatiei.
                            Nu poti sa dai cu bomba intr-un tigan pt ca e tigan. Poti sa-i dai o bomba in ochi, pt ca a furat. Daca nu fura, poate il las cumva sa fure, ca sa-i pot da cu bomba in freza.

                            Islamicii radicali sunt niste psihopati puturosi ce o dau intr-una cu Allah si cu profetul lor, uitand esenta islamului: PACEA!
                            Niste jeguri infecte pt care nu trebuie sa existe toleranta (atentie, vb de islamismul radical!).
                            Last edited by Cezar; 20 January 2015, 14:31. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Nu am zis ca "e ok", te rog sa citezi pasajul din care ai inteles tu asta.
                              Daca cunosti suficient de bine Coranul (sau Biblia) gasesti justificare sa faci unul mai slab de inger sa faca orice (sa se arunce in aer in gara sau autobuz, sau sa se duca la un soldat cu arma in mana cu un trandafir in mana si sa-l pupe). Ca unii folosesc religia (islamul in cazul de fata) ca vehicul pentru ura lor e pacat. Asu cum a fost pacat si ce faceau regii crestini acum cateva sute de ani.
                              Astia actuali puteau folosi si budismul, dar era mai complicat. Insa e urat sa zici ca religia e de vina. Cati "radicali" sunt din miliardul de muslmani de pe lumea asta? E ok sa-i judecam asa, ca noi suntem mai breji?
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Pana si 2 oameni care cred in lucruri diferite nu vor putea niciodata sa fie toleranti unul cu altul, la primul conflict minor vor aduce in discutie aspecte mult mai serioase ale deosebirilor dintre ei.
                                Dar cand vorbim de miliarde de oameni, va exista intotdeauna un procent de fanatici extremisti care vor inlatura si ultima urma de imagine pozitiva pentru acea religie.

                                Exista o diferenta intre terorism si lupta pentru o ideologie.
                                IRA lupta pentru o ideologie, cu mijloace teroriste. Dar anuntau bomba cu ceva timp inainte, pentru a limita numarul victimelor colaterale, scopul lor nu era sa ucida oameni nevinovati, ci oficialitati.
                                Pai islamistii daca nu fac victime, considera ca s-au deranjat degeaba.

                                Ca fapt divers, in Arabia Saudita daca mergi la munca, respecti regulile lor privind comportamentul, imbracamintea, mai ales ca femeie.
                                Noi le dam voie sa poarte in Europa fix ce doresc, nu le impunem nimic. Aici se vede lipsa de toleranta a islamului.

                                Islamul pur, propovaduit de Coran nu mai exista niciunde probabil, totul e amestecat cu politica si interese de stat.
                                Last edited by mr.K; 20 January 2015, 14:56.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google