La Cat Timp Se Schimba Lichidul De Racire?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La Cat Timp Se Schimba Lichidul De Racire?

    Salut!
    am si eu o nelamurire, trebuie sa ma duc luna viitoare sa fac revizia. Masina e din decembrie 2005,pana acum nu am umblat la lichid de racire(completare sau altceva totul a fost o.K) Acum ma gandesc nu ar trebui schimbat lichidul se implinesc aproape 3 ani? o sa-mi spuna ei sau trebuie sa le reamintesc eu;revizia o fac la un service autorizat. Trebuie sa cumpar eu lichidul? pana acum l-am cumparat de la ei si nu am avut probleme.

  • #2
    Lichidul se cam schimba la 2 ani...Poti sa-l iei de la dealer sau sa cumperi tu acelasi tip de lichid. Scrie in manualul de utilizare al masinii ce fel de lichide trebuie.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Lichidul de racire se schimba la 4 ani sau 90.000 km. Te poti uita si tu sa vezi ce scrie in cartea de intretinere.
      E bine sa fie pus tot Glaceol RX tip D, il poti cumpara tu sau il iei de la dealer.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        4? Parca scria 2 in manualul vechi...Sau ala e de frana?
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          Am cautat intr-un carnet de intretinere vechi si atat scrie, 4 ani. La lichidul de frana tot 4 ani sunt...
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Avand in vedere ca eu am schimbat lichidul de racire la 66.000Km, odata cu kitul de distributie si cu pompa de apa (s-a scurs tot lichidul cand au schimba pompa de apa), nu mai trebuie sa il schimb la 90.000......ci abia peste 4 ani. Corect?

            sigpic

            Comment


            • #7
              Da gionik e corect

              Comment


              • #8
                @gionik: Peste 4 ani sau daca ajungi mai repede la 150.000 km.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #9
                  Multumesc amandurora pt raspunsurile promte. La 150.000Km mai schimb apa? Foarte tare....Am acu 70.000....Pana la 150.000 cred ca o sa faca si broaste , de fapt pana la 120.000, cand presupun ca trebe sa schimb din nou distributia si pompa de apa.

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Nu vreau sa contrazic pe nimeni pentru ca am impresia ca DACIA shimba aceste termene in fiecare an, dar in Carnetul de intretinere pe care l-am primit eu, pentru lichid de frane DOT4 si lichid de racire scrie ca se schimba la 100.000km sau 3ani. Acum,Dumnezeu sa-i inteleaga...

                    Comment


                    • #11
                      Sa nu mai zic ca la unele de prin 2007 scrie 60.000 km sau 2 ani...
                      Fiecare face exact cum scrie in carnetul lui de intretinere.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by andrei View Post
                        Sa nu mai zic ca la unele de prin 2007 scrie 60.000 km sau 2 ani...
                        Fiecare face exact cum scrie in carnetul lui de intretinere.
                        In mod normal lichidul de racire se face la fiecare 2 ani. La fel si lichidul de frana.

                        Comment


                        • #13
                          In mod normal fiecare respecta instructiunile din carnet...
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by andrei View Post
                            In mod normal fiecare respecta instructiunile din carnet...

                            Asa este. Fiecare producator poate avea intervalele lor. Este bine sa le respectam

                            Comment


                            • #15
                              Salutare! Lucrez in service si noi schimbam lichidul de racire o data la 2 ani sau in functie de punctul lui de inghet! Nu mai spun in cazul inlocuirii unui radiator de racire sau a unei pompe de apa!
                              Eu unu as prefera sa schim lichidul de racire decat sa schimb apoi un radiator de racire. Rolul atigelului este de asi unge pompa de apa!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google