Accelerare/decelerare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accelerare/decelerare

    Salut,
    Stie sau a intalnit careva dintre voi, la Logan diesel, o problema la accelerare si la decelerare, in sensul ca, atunci cand iau piciorul de pe acceleratie masina se infraneaza brusc (efectiv ma zguduie in scaun) parca ar intra in frana de motor dar o frana de motor brusca! De parca mi-ar fi alunecat piciorul de pe ambreiaj ... Iar la accelerare face la fel, ma zgudie de doua-trei ori si apoi intra in mersul ei normal.
    father

  • #2
    E resoftata ?
    Exact aceleasi simptome le are benzinarul meu cand merg pe gpl cu amestec foarte sarac.
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • #3
      eu nu pot sa va inteleg, de ce nu mergeti fratilor in service? credeti ca cineva de la 3-400 de km isi da seama ce are masina pe baza unei descrieri sumare?
      explicati si voi in detaliu, faceti o filmare ceva, sa intelegem si noi.

      Comment


      • #4
        La decelerare am intalnit aceasta problema la un Fiat GP diesel. Proprietarul mi-a zis ca nu sunt eu obisnuit cu dieselurile, el stiind ca eu am condus doar masini pe benzina. Tare sunt curios de la ce probleme reactioneaza masina asa.

        Comment


        • #5
          De la ambreiaj zic eu, rulment, placa de presiune

          Comment


          • #6
            Da, ambreiajul si pompa de injectie au mai ramas in discutie. Mai astept cateva sute de km si ''intru'' peste el. Multumesc pt pareri!

            Pt skd_ozenel: ''frate'', stai relax! Nu te agita! Nu stii, nu stii...asta e! Eu nu te condamn!
            father

            Comment


            • #7
              bieleta antibalans e buna ? bucse brat ?
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • #8
                bine, vrei sa incep sa fac un pomelnic de posibile piese si la final daca se nimereste sa fie printre ele si cauza sa incep cu arogante de mare mecanic?
                ai fost in service? ce ti-au zis aia acolo?

                Comment


                • #9
                  pai nu i clar ca n-a fost ? mai bine sa intrebe pe forum si sa aiba o idee de ce ar putea fi , dacat sa merga si sa-i faca capul mare un mecanicos.
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • #10
                    @skd_ozenel: 4 serviceuri, 4 laptopuri, 4 diagnoze, ZERO probleme!
                    Reactia mecanicilor? Celebra ridicare din umeri! Saturi din partea lor? Alimentează cu motorina de la un alt peco! Ok, am facut'o. Nicio schimbare! Apoi, schimba filtrele! OK, am facut'o! Nicio schimbare! Ba unul dintre ei, de la un service destul de mare, chiar s'a oferit sa demonteze cutia de viteze SA VADĂ DACĂ E CEVA IN NEREGULA ACOLO! Ori eu, fie ca e Logan fie ca e orice alta mașina superioară Loganului, nu las' un "bâjbâitor" sa'si ocupe timpul cu mașina mea! Când foarte bine ar putea fi o siguranță sau un contact imperfect!
                    Bineînțeles ca printre astea am mai schimbat, la recomandarea lor si 4 bujii, bieleta cutie de viteze (bieleta antirasturnare), au curatat EGR chiar de doua ori, au demontat rezervorul, l'au "curățat", plus au schimbat un senzor de pe pompa de injectie!
                    Poate ca întrebarea mea trebuia sa facă referire la un service serios sau la mecanic auto priceput. Mia culpa! Dar cam așa sta treaba pe astfel de forumuri!
                    Iar dacă îmi faci pomelnic de piese, înseamnă ca nu te pricepi! Ori mai rău, esti mecanic!

                    @Costi-bc: schimbat si bieleta plus tampoane motor!
                    Last edited by father; 20 March 2015, 15:47. Reason: Automerged Doublepost
                    father

                    Comment


                    • #11
                      ok, vad ca te aprinzi aiurea.
                      hai sa incepem altfel.
                      in ce treapta de viteza se intampla? la ce viteze/turatii motor? cat de apasata e pedala si cat de mult ridici piciorul de pe ea?
                      cand zici "efectiv ma zguduie in scaun" vrei de fapt sa spui ca oscilezi in scaun? pentru ca a zgudui asta inseamna - sa te scuture... http://dexonline.ro/definitie/a%20zgudui iar eu prin zguduire/scuturare/cutremurare inteleg o vibratie puternica cu ceva amplitudine si sincer nu vad cum poate sa faca asta.
                      incearca sa descrii cat mai detaliat ce simti tu acolo.

                      Comment


                      • #12
                        Treaba asta cu Zguduitul ti se intampla in oricare treapta? si la rece si la cald? Te intreb pentru ca si eu intampin o problema cred ca identica, insa nu face mereu, ci doar cand e frig afara si doar cand trec in treapta 2-a, si pentru 2 3 km pe urma cand se incalzeste numai am probleme. Eu am fost un mecanic, mie imi mai si patineaza cateodata ambreiajul gen se accelereaza si nu creste viteaza, si mi-a zis ca ar fi de la ambreiaj, insa nu stiu ce sa zic! Daca rezolvi ceva poate imi spui si mie rezolvarea sa verific si eu. Bine la mine nu e deranjat asa tare ca mai mult iarna am avut problema, de cand s-a mai incalzit numai am probleme .

                        Comment


                        • #13
                          @skd_ozonel: Clar, esti mecanic! )

                          @mariusstf: face in orice treapta, si la rece si la cald dar cu cât viteza e mai mica cu atât șocul e mai pronunțat, mai puternic.
                          father

                          Comment


                          • #14
                            in primul rand e ozEnel. in al doilea rand, cum ti-ai dat seama?
                            in al treilea rand, ai mai mers cu alt logan cu aceiasi versiune de K9K sa vezi daca face sau nu la fel?

                            Comment


                            • #15
                              Din punctul meu de vedere, o parere personala cred ca ambreiajul este de vina!Chiar daca esti finutz cu el, el poate se debraiaza aiurea! Cati km are masina?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google