Tutorial imobilizat cablu frana de mana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Mdaaa,,, e clar, a venit si la mine timpul sa zdrangane acele cabluri de la frana de mana.
    Zdrangane ca dr@cu, de zici ca sunt cu rotile/amortizoarele varza, asa ca trebuie sa ma tavalesc zilele astea pe sub masina pt MAREA IMOBILIZARE

    Comment


    • #17
      io am facut-o preventiv, anul trecut cand am schimbat rotile vara-iarna, am vazut ca deja frecase cablul de suport pana se tocise invelisul...

      ceea ce-mi place ceeeel mai mult, este ca totdeauna se va gasi ceva de facut sub masina cand conditiile meteo sunt PRECARE...
      spot la imprietenit prieteni cu garaj!
      Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

      Comment


      • #18
        De cca 5 ani de zile aveam un zgomot, cand aparea, cand disparea in functie de sarcina din spate.
        La un moment dat, in trafic mi-a fost atins spoilerul ("bara") spate. Adica acum cca 5 ani de zile.
        Din acel moment am suspectat aparitia zgomotului.
        Am ajuns la service (era in garantie)...nimic. Au dat aproape tot jos din portbagaj si...la fel. Testate suspensiile...NIMIC!
        Si totusi, zgomotul era. Am pus, la un moment dat bucati de cauciuc in jurul acelui cablu de frana, in zona umarului de pe punte (nu de langa suportul de tampon). NIMIC!
        M-am lasat pagubas. Am zis sa ma acomodez cu nemenicia.
        A venit momentul schimbului de roti, in aceasta toamna, ocazie cu care am demontat amortizorul. Spre suprinderea mea, lucra chiar fain. Am zis ca nu se poate, doar am cca 110 kkm.
        A venit momentul reviziei, la reprezentanta am efectuat si test de amortizoare, care m-a surprins total (cca 85 procente, pe spate)
        Mi-am luat o zi de concediu sa fac testul suprem: am demontat spoilerul si TOT jos din porbagaj. DAR TOT.
        Parea ca nu se mai aude.

        Acum cca 2 saptamani, stand in pat linistit, mi-a picat fisa. Am plecat jos, am taiat longitudinal 2 bucati de furtun, montate, plecat la drum.
        Nu-mi venea sa ma mai opresc. Era LINISTE.
        Ce ma contraria? Zgomotul era mixt: nu era nici pur metalic dar nici infundat.

        Exact asa a fost. Tare prost gandit traseul acela

        Acum ma uitam pe diverse tutoriale ale lui Cristi si am inceput sa zambesc. Pentru prima data am vazut acest tutorial acum.

        5 ani de zdranganeala....

        OFFF
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • #19
          Sunetul acela e ca si cum ai avea borcane in spate cand treci peste denivelari mai mici si mai mari ?

          Am sunetul asta de 3 ani si am tot suspectat butelia neprinsa bine, amortizoarele....ma duc zilele astea si sper sa rezolv

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google