Cum Ne Reglam Instalatia GPL?Cu Ce Softuri?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Dripci View Post
    Check engine-ul cu eroare de amestec sarac ti s-a aprins ?
    Nu! nu am erori pe ecu masina, totul in regula, doar eroarea aia pe ecu gpl.

    Originally posted by matache2000 View Post
    Daca nu ai amestec sarac si harta este ok atunci se poate ca ecu gpl sa piarda semnalul de la sonda de presiune gaz (cam asta spune si codul de eroare ) si sa sara pe benzina.
    Problema este numai cand treci de 120km/h sau si daca mergi mai turat in trepte inferioare?
    Si daca merg mai turat in trepte inferioare sa zicem la 4000 rpm.
    Imediat plec la o intalnire a clubului la Deva. Sunt curios daca ma mai atentioneaza.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

    Comment


    • Pai, in primul rand eu as schimba urmatoarea optiune:
      Parameters->Gas Controller Settings->Calibration parameters->Minimum pressure din 0,86 Bar cat ai acum intr-un 0,7 Bar. Adica sa ii dai voie instalatiei sa lucreze si cu presiune mai mica.. Asta daca nu e o problema fizica a senzorului de presiune ori vreun contact imperfect. Desi eu cred ca daca vei scadea presiunea minima de lucru la un 0,7 Bar nu o sa mai ai probleme.

      LE: eu de exemplu am la minimum pressure 0,5 bar si tot face fata. Chiar cu pedala spre maxim (MAP 0.8-0.9) tot am gaz suficient si nu-mi comuta pe benzina. Acum nah, stiu ca nu sunt doua masini identice..dar ca idee.
      Last edited by Dripci; 21 February 2016, 17:49.

      Comment


      • a functionat! am venit pe Deva- Bacia si cu 140 si a fost ok, nu a mai trecut pe benzina.
        mersi de informatii.
        Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

        Comment


        • Are cineva stag 200-plus?Daca da,ce soft se foloseste pentru reglaj?
          Am vreo 2-3 interfate si nici macar una nu se conecteaza.Banuiesc ca ar fi de vina softul si nu stiu pe care sa il folosesc.Pe siteul stag nu apare pe nicaieri modelul Stag 200 plus.

          Comment


          • Originally posted by rambo2000 View Post
            Are cineva stag 200-plus?Daca da,ce soft se foloseste pentru reglaj?
            Am vreo 2-3 interfate si nici macar una nu se conecteaza.Banuiesc ca ar fi de vina softul si nu stiu pe care sa il folosesc.Pe siteul stag nu apare pe nicaieri modelul Stag 200 plus.
            si eu am 3 interfete, una exte moxa, alta facuta dintr-un cablu de nokia, alta dintr-un cablu de sony ericsson si nici una nu functioneaza cu aplicatia mea. Insa interfata PL2303HX functioneaza perfect.
            Eu unul acum am comandat o interfata bluetooth pt arduino sa vad daca pot modifica montajul si sa facilitez conectarea mai simplu.
            Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

            Comment


            • Am rezolvat cu interfata,adica am cumparat una de pe net cu 70 ron.Cu adaptorul pl2303 nu am reusit sa ma conectez.Am mai incercat cu un cablu nokia si nu a mers.Interfata originala are cip FTDI,sa conectat din prima incercare cu softul pentru stag 200 gofast care se pare ca este acelasi lucru cu stag 200 plus.
              Postez si doua printscreen-uri cu setarile facute de montatori,nu am umblat la nimic (inca)
              Niste intrebari pentru cine se pricepe:
              1..Senzorul mixt de temperatura-presiune gaz a fost montat linga vaporizator,este pus bine acolo sau trebuie mutat linga rampa de injectoare?
              2..Am un fir care duce la sonda Lambda (apare si in setari unde scrie 'voltage') ajuta la ceva sau trebuie scos de pe sonda?Citeva pagini mai in spate a postat cineva printscreenuri cu aceeasi instalatie si firul nu era conectat.
              3..Am injectoare Valtek,daca fac rost de unele mai de marca imi va scadea consumul?

              Masina este un Fiat Panda cu motor de 1.1 si consuma in Bucuresti 10%,extraurban cam 6.5 mers cu 80-90 km/h

              Multumesc!
              Attached Files

              Comment


              • scuze, ai perfecta dreptate, FTDI folosesc si eu, care arata identic ca si montaj cu PL2303.
                Legat de intrebarea cu rampa. Nu credca iti va scadea consumul, ci, nu cine stie ce. Acum trebuie sa urmaresti ce timpi de injectie ai pe benzina, adica comuti de pe gpl pe benzina si vezi in program la relanti ce timpi de injectie sunt, dupaia comuti pe gpl si urmaresti timpii de injectie care sunt pe gpl. Nu te uiti la timpii de pe G, ci de la Petrol (P1,2,3,4) aia ii urmaresti.
                Eu spre exemplu am timpii pe benzina de 1.8ms ,iar rampa valtek nu stia timpi sub 2ms si cand imi era lumea mai draga, gen marsarier se oprea motorul, dupa ce am trecut la o rampa mai superioara gen Hanna, problemele au disparut iar timpii de injectie pe gpl ii am de 1.86.
                Consumul a ramas la fel cat aveam si pe valtek. Acum depinde si de calitatea gpl-ului, stilul de condus.
                10% pt bucuresti unde nu prea apuci des sa dai treapta a treia (asa patesc eu cand vin in Bucuresti, noaptea apuc nu pot sa zic, dar ziua deloc )
                eu zic ca este relativ bun. Eu am 10% urban la mine in zona, iar extra cam 8.
                Eu de alimentez din MOL, cu un plin fac cam 600km, daca alimentez din Lukoil fac aprox 550km.
                Last edited by rhydin; 2 March 2016, 22:33.
                Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                Comment


                • salut,dupa ce am petrecut cateva ore citind cele 80 si ceva de pagini,am ajuns la concluzia ca tre' sa maresc dusele,de la 1.75 la 2.motorul de pasat fiind un mare gurmand si citind ca aceste la un calibraj normal ar consuma undeva la 9 extraurban si 12 urbam,am procedat conform celor citite. acum ramane de vazut daca consumul este cel asteptat.atasez cateva foto.daca cineva poate sa imi zica faca am procedat bn...
                  Attached Files

                  Comment


                  • La motor de 1.6 100HP erau ok înainte .
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • Originally posted by moog View Post
                      La motor de 1.6 100HP erau ok înainte .
                      seare.citind manualul,si facand calculule,adica impartind nr de kw/cilindur imi reiese 2.1-2.3 mm.crezi ca am gresit?

                      Comment


                      • Teoria e una practica e alta...
                        Dacă citeai pe aici, sau vwforum, am mai scris despre asta...
                        Las-o așa și vezi consumul.
                        La vechitura de soft pe care o ai prea multe avioane nu poți să faci.
                        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                        Comment


                        • Din ce printscreenuri am vazut pe aici nimeni nu are conectata sonda Lambda.Cum e mai bine sa fie conectata sau nu?

                          Comment


                          • Salut. Din ce am citit pe aici, am vazut ca nu are nimeni instalat Zenit Pro OBD. Am un Prius cu instalatia asta. Dupa ce am pus laptopul pe ea, am vazut ca nu are bifata obtiunea autoadaptare MAP dupa OBD. Ca sa mearga aceasta obtiune, i-am dat sa colecteze harta de benzina. Dupa 25 km pe benzina, a colectata 20%. Intrebarea este:
                            - sa colectez harta de benzina, trebuie sa merg numai pe benzina sau colecteaza si daca merg pe gaz?
                            - dupa ce o sa colecte harta, o sa-mi scada consumul daca-si face singura autoadaptarea pe OBD?
                            Acum am un consum de 6,5%. Din ce stiu, consumul ar trebuii sa fie mai mic, numai ca ceilalti proprietari de priusuri au instalatii STAG 300. La Zenit nimeni nu se pricepe. Multumesc.

                            Comment


                            • Uite un forum polonez AGCentrum unde se discuta si despre ZENIT si COMPACT ,raspund si la intrebari in engleza :http://www.forum.agcentrum.pl/viewfo...days=0&start=0

                              Comment


                              • Am cautat si nimic de Zenit. Chestia este ca nu am gasit pe net decat manual pentru primele variante, fara autoadaptare OBD.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google