Problema Sistem Audio Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by danminator View Post
    imi puteti spune cum se aude sistemul audio din fabrica pe logan 2?
    vreau sa-mi cumpar in maxim doua luni 0.9 laureat pe gpl si nu stiu daca sa optez pentru navi sau casetofonul din fabrica. nu as cumpara navi ca am gps mai bun pe telefon... voi ce parere aveti?
    Unitatea Mp3 oferă un sunet cu un minim de calitate, insa îmi face treaba la 4x15w (sau 4x12, nu mai știu exact)
    Medianav-ul e altceva, oferă un sunet decent la 4x45w. Navi merge excelent. Cam scump în reprezentanta, exista și alte soluții
    În ambele cazuri difuzoarele sunt aceleași și sunt praf, mai ales cu Medianav. Schimbate cu altceva, de preferat și insonorizare.
    O soluție 2 din aftermarket e scumpa și nu rentează (doar masca e 200 lei iar o unitate Bună pleacă de la 1000 Ron. Nu iau în calcul chinezării ieftine și proaste)

    Personal am mers pe următoarea configurație: Medianav, 4 buc Gbl gt6-6 de 16,5 (60w rms) în uși, 2 tweeter Mtx (60w rms), subwoofer Mtx . Se găsesc poze și detalii la my ride
    My Ride sigpic

    Comment


    • #32
      Mai exact ?[/QUOTE]

      Sunt multe materiale de insonorizare auto, unele profesionale si scumpe sau foarte scumpe,gen Dynamat, Hushmat, Standartplast, Silent Coat, stp, etc, care au tot felul de compozitii, si mai sunt materiale mult mai ieftine, gen aluband, fonomin-care se foloseste in industria auto, chiar loganul are destul fonomin, si alte materiale asemanatoare
      Eu unul voi suplimenta insonorizarea la logan cu materiale dedicate, dar nu prea scumpe

      Comment


      • #33
        Astea or fi bune de ceva, folosite la usi?

        Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

        Comment


        • #34
          Dupa ce mi-am luat radioul Kenwood KDC-BT35U si niste boxe Focal Access 165AM am crezut ca nu voi mai avea nevoie sa fac ceva in legatura cu izolarea. Pana la urma am decis sa merg sa-mi izolez usile dar rezultatul inca lasa de asteptat. Am stat cu baietii sa vad cat bine au pus materialul audioizolant si au tapetat foarte bine interiorul usilor si partea care da spre interiorul masinii. Tot degeaba.Nici nu stiu ce sa-i mai fac in legatura cu izolarea fonica. Aveti alte sfaturi de cum as putea sa fac sa se auda basul mai bine? Am incercat si din setarile aparatului si tot nimic. Mentionez ca nu vreau sa-mi pun un subwoofer.

          Comment


          • #35
            Originally posted by epuru View Post
            Astea or fi bune de ceva, folosite la usi?

            http://www.aliexpress.com/item/20-x4...527153605.html
            Exact asa ceva vreau sa mi cumpar si eu, sa pun in portbagaj, pe sub mocheta in masina , lipita de tabla, as monta si pe firewall in compartimentul motor
            Am mai cumparat ceva similar si cand le voi avea pe toate le voi monta

            Gxg_3co cat te au costat materialele si cat manopera?

            Comment


            • #36
              @gxg_3co: Cel mai simplu editezi fișierele pentru bass boost în soundforge sau ceva similar.
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • #37
                @panselin4 - Baietii au folosit acelasi material de care esti interesat si tu. Au stat si au migalit la usi sa fie cat mai bine lipit materalul si mi-au luat undeva la 250 RON(material + manopera). Ce-i drept nu se aude ca o tabla goala dar tot simt ca nu se aude cum trebuie. Cand deschid usile distorsiunile dispar si se aude un bas foarte adanc. Ma gandesc a problema e ca am pus boxe prea puternice pe masina. (boxele sunt de 60 W) Habar nu am.

                @t0rquemada - Am incercat sa folosesc Clear audio pentru un bass mai puternic. Ce-i drept sa aude cu bass (unul destul de distorsionat) iar inaltele nu se mai aud cum trebuie.

                Comment


                • #38
                  [QUOTE=gxg_3co;1706356]@panselin4 - Baietii au folosit acelasi material de care esti interesat si tu. Au stat si au migalit la usi sa fie cat mai bine lipit materalul si mi-au luat undeva la 250 RON(material + manopera). Ce-i drept nu se aude ca o tabla goala dar tot simt ca nu se aude cum trebuie. Cand deschid usile distorsiunile dispar si se aude un bas foarte adanc. Ma gandesc a problema e ca am pus boxe prea puternice pe masina. (boxele sunt de 60 W)


                  Unde ai efectuat operațiunea ? PM dacă se poate ca sa nu facem publicitate sau un răspuns aici. Mulțumesc

                  Comment


                  • #39
                    Si eu as fi interesat unde anume ai facut insonorizarea, si din ce am inteles doar in usi a fost efectuata nu?

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by gxg_3co View Post
                      Dupa ce mi-am luat radioul Kenwood KDC-BT35U si niste boxe Focal Access 165AM am crezut ca nu voi mai avea nevoie sa fac ceva in legatura cu izolarea. Pana la urma am decis sa merg sa-mi izolez usile dar rezultatul inca lasa de asteptat. Am stat cu baietii sa vad cat bine au pus materialul audioizolant si au tapetat foarte bine interiorul usilor si partea care da spre interiorul masinii. Tot degeaba.Nici nu stiu ce sa-i mai fac in legatura cu izolarea fonica. Aveti alte sfaturi de cum as putea sa fac sa se auda basul mai bine? Am incercat si din setarile aparatului si tot nimic. Mentionez ca nu vreau sa-mi pun un subwoofer.
                      Ajuta si izolatia dar nu influenteaza decat vreo 20%! Orice izolatie, oricat de scumpa nu o sa ajute aproape deloc. Asa cum am scris mai sus, ca sa se auda bass-ul e neaparat sa fie construite incinte in usi. Volumul interior e mult mai mare decat au nevoie difuzoarele alea de 16cm. Incintele trebuie calculate si prinse de panoul usii. Operatia e ff costisitoare si sunt putine firme specializate in asa ceva. Singura solutie simpla e un subwoofer in portbagaj. Nu dati banii pe folii de izolat ca e de geaba. Puterea difuzoarelor nu are legatura cu calitatea sunetului in usa de Logan. Se obtin rezultate foarte bune cu difuzoarele originale lasate pe medii si inalte + subwoofer. Cunosc de exemplu sistemul Bang&Olufsen si nici ei nu se straduiesc sa scaoata bass din usi (decat pana la o anumita frecventa din cauza limitarilor oferite de sistemul original al masinii). Solutia lor e montare subwoofer sau upgrade subwoofer din fabrica al masinii.
                      Last edited by ady_dragan; 7 March 2016, 17:09.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by epuru View Post
                        Astea or fi bune de ceva, folosite la usi?

                        http://www.aliexpress.com/item/20-x4...527153605.html
                        Alea sunt kko, trebuie ceva viscoelastic, pe baza de bitum....
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • #42
                          pe baza de butil, nu de bitum. am folosit si una si alta. ce are bitum mai devreme sau mai tarziu va curge.

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by ady_dragan
                            Ajuta si izolatia dar nu influenteaza decat vreo 20%! Orice izolatie, oricat de scumpa nu o sa ajute aproape deloc. Asa cum am scris mai sus, ca sa se auda bass-ul e neaparat sa fie construite incinte in usi. Volumul interior e mult mai mare decat au nevoie difuzoarele alea de 16cm. Incintele trebuie calculate si prinse de panoul usii. Operatia e ff costisitoare si sunt putine firme specializate in asa ceva. Singura solutie simpla e un subwoofer in portbagaj. Nu dati banii pe folii de izolat ca e de geaba. Puterea difuzoarelor nu are legatura cu calitatea sunetului in usa de Logan. Se obtin rezultate foarte bune cu difuzoarele originale lasate pe medii si inalte + subwoofer. Cunosc de exemplu sistemul Bang&Olufsen si nici ei nu se straduiesc sa scaoata bass din usi (decat pana la o anumita frecventa din cauza limitarilor oferite de sistemul original al masinii). Solutia lor e montare subwoofer sau upgrade subwoofer din fabrica al masinii.
                            In sfarsit o parere corecta, ne plangem de rugina, tabla subtire, taieri de costuri. Dacia si Renault (traditie franceza) nu exceleaza dpdv izolare fonica, proiectarea masinii in directia asta. Nu are rost sa bagati tot felul de materiale in portiere si asa balamalele sunt de cacao, 2kg in plus se simte. Asa ca sfatul de mai sus trebuie luat in considerare, bass in portiere "NEVER", doar daca vrei sa cada "varul" de pe masina.
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • #44
                              Insonorizarea nu se face pentru bas. Insonorizarea o faci ca sa izolezi interiorul de zgomotele de afara si sa faci o oarece incinta. Se simte diferenta.

                              Comment


                              • #45
                                Pentru izolare fonica e ok folia, dar asta incercam sa subliniez ca nu prea ajuta la calitatea sunetului/bass. In cazul difuzoarelor din usa are efect similar cu buretele insonorizant din incintele de bass, dar mult mai redus.
                                Ziceam ca nu merita folia de izolare fonica sa fie folosita doar daca se vrea sa se auda diferit sistemul audio pentru ca din cate am inteles unii vroiau sa cumpere doar pentru asta.
                                Last edited by ady_dragan; 8 March 2016, 12:24.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google