Descuierea Ușilor Prin Telecomanda Logan I

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Descuierea Ușilor Prin Telecomanda Logan I

    Am un Logan 1 din 2005.
    Ușile par să nu mai asculte de telecomandă, să le luăm în ordine:

    Ușă șofer: Răspunde la ambele comenzi. (Încuiat/Descuiat)
    Ușă dreapta față: Nu răspunde la nicio comandă, nici măcar din butonul de încuiat/descuiat ușile din interior, de pe bord.
    Ușile spate: Cea de pe dreapta, răspunde mai des la comenzi, cea de pe stânga mai rar, uneori nu merg nici ele, uneori merg amândouă din prima, și uneori trebuie să apăs pe butonul de închis de câteva ori ca să se închidă, la descuiat sar ușor, la încuiat e mai greu.

    Ce e stricat la ele?

  • #2
    Trebuie schimbate actuatoarele de la usi. Cost aprox. 60 ron unul.

    Comment


    • #3
      Desfa fetele de la usi si verifica mecanismele si actuatoarele
      My ride

      Comment


      • #4
        Actuatoare gasesti si la 30 lei bucata. Ce-i drept, te tin 2-3 ani.
        Last edited by MihaiiahiM; 7 May 2016, 17:32.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Daca ai rabdare si un pic de indeminare, se pot demonta actuatorii, se extrag motorasele se decapsuleaza si se curata cu spirt. personal, am reusit asta la 3 motorase (sint asemanatoare cu cele ale jucariilor)

          Comment


          • #6
            Originally posted by andreicry View Post
            Daca ai rabdare si un pic de indeminare, se pot demonta actuatorii, se extrag motorasele se decapsuleaza si se curata cu spirt. personal, am reusit asta la 3 motorase (sint asemanatoare cu cele ale jucariilor)
            răbdare aș avea, dar pricepere n-am ) le las așa, le închid cu mâna, se deschid 3/4 cu cheia, și una cu mâna de înăuntru

            Comment


            • #7
              Posibil sa ai contacte imperfecte, ceva intreruperi la contacte, fire etc.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Fanez View Post
                Posibil sa ai contacte imperfecte, ceva intreruperi la contacte, fire etc.
                nu cred, cele de pe spate câteodată produc așa, un sunet urât, parcă ar merge, parcă nu

                Comment


                • #9
                  Actuatoarele au un mecanism cu rotite din plastic si cremaliera tot din plastic, se uzeaza in timp(zgomotul ala e cand patineaza rotitele pe cremaliera). Curatarea e frectie la picior de lemn. Du-te si schimba-le, nu costa foarte mult, si dupa aia stai linistit ca se inchide masina.

                  Comment


                  • #10
                    Pune unul original, am folosit marca Pilot cu 20-30 lei la o masina (nu Logan) si le schimbam o data pe an... Daca insumezi costurile, ca sa nu mai zic de bataia de cap, iesi mai ieftin in final.

                    Comment


                    • #11


                      Acesta e bun pt Logan 1 din 2005?

                      Comment


                      • #12
                        foarte bun

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google