Consum LOGAN 2 1.5 DCI 90CP DPF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Daca e in treapta 4 pe la vreo 70, eu zic ca nu are nimic daca are un mers constant, daca e in treapta 5 atunci e crima crima.

    Eu normal merg minim 2000, in cazuri exceptionale daca am bagata a 5-a si am vreo 100/h, tin vreo 1750-1800 la mers constant.

    Cu un rezervor plin (50L) fac ~1000KM

    Tot nu-mi explic de ce la unele pompe intra 50, la altele 48, la altele 54.

    Cumva sa ma fure, sau daca am rezervorul aproape gol, chiar asa de mult se cunoaste?

    Normal cand se aprinde beculetul de la rezervor si fac plinul, o data a intrat 54, dup-aia 48, dup-aia 50... e clar ca nu la acealeasi benzinarii dar la unele de la aceeasi firma chiar ca e ciudat
    Last edited by 77sky; 18 September 2015, 22:17.

    Comment


    • #92
      Pt mine mai ciudat a fost ca la aceeasi benzinarie o singura data am reusit performanta sa bag 62 litri , oare cat de sec a fost rezervoru...e drept ca pierdusem oleaca notiunea kilomentrilor cu beculetu aprins in bord, am pastrat mult timp bonu asa ca amintire ))
      Am mai incercat de vreo doua ori (nu suport sa merg pe rosu la rezervor), dar mai mult de 50-55 litri n-am mai reusit.

      Comment


      • #93
        Originally posted by ten View Post
        cand vad turatia aia la 1500-1700... mai bine merg cu un consum mai mare decat sa o chinui la 1500...
        Eram in tr.4 (parca) constant.
        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

        Comment


        • #94
          pai da dar tot mi se pare foarte mica, eu la turatia aia daca vreau sa accelerez, n-are pic de vlaga, se simte ca e subturata si innecata
          laureate 1.5l, albastru marin

          Comment


          • #95
            Chiar nu va inteleg de ce "sacrificati" motorul ala pentru cateva sute de ml de motorina la suta de km. dCi-ul de pe Logan e recunoscut ca fiind foarte economic (datorita etajarii cutiei printre altele).
            1800-2000rpm constant, daca tot vreti sa mergeti la consum, dar nu 1500. Cu timpul asfel de preocupari va pot costa.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #96
              Eu după cate am văzut la mine, dacă la viteza aia de 70 ești în treapta a patra nu are nimic la mers constant, accelerează bine. Problema ar fi fost dacă era în viteza a cincea. Și 500 rpm nu e diferența mica, e chiar mare. La mers constant nu are nimic, când e înecat motorul se cunoaște mult, pentru ca se și aude.

              Enviado desde mi tostadora dualcore con 128 de RAM

              Comment


              • #97
                am cu ea doar 2000km si imi indica un consum de 4,7/100km majoritatea facuti in extraurban. Nu am depasit 2500 rotatii/min. Un consum destul de bun zic eu.

                Comment


                • #98
                  La 190 km parcursi (combinat, Bucuresti + localitati limitofe) consumul imi arata 5.3 l/ 100 km.

                  Comment


                  • #99
                    diferenta?

                    asaa...! bine c-am venit, la un an distanta!
                    salut!
                    parca-s nou printre voi, desi mi se pare ca am avut user dar a fost trecut off-line.
                    astfel incit - conditiile sint urmatoarele: "produc" cam 200-210 km/zi. dintre care doua ture intregi de aproape 90 km (deci, dupa o singura invirtire de cheie bag vreo 88, depinde pe unde ocolesc; dupa asta bag unele drumuri, total aleatorii in spatiu si timp, (intre 10 si 30 km); si iar imi invirt cheia-ntrinsa si mai bag macar 90 (sau 88, cum vreti), +alte ocolisuri prin oras.

                    intrebare: il iau pe diesel sau pe benzinar? eu, clar, inclin spre diesel avind in vedere distanta ce trebuie parcursa vreme de 5 zile/saptamina. are careva alte pareri?

                    de asemeni, @eupuru: vad in pozica de profil un stepway (si presupun ca la el te-ai referit in legatura cu cele ce-ai scris p-aci) - stii, oare, daca sta mai bine pe strada decit un "sandero clasic"?

                    chiar dac-a trecut aproape un an (adica multi dintre participantii la topic au mai adunat experienta) ma intereseaza punctele, mai proaspete, de vedere.

                    diferenta dintre punctul din care plec si catre ala la care tind cred ca va e clara din "profil" - asa m-a obligat formularul de inregistrare.
                    si, da, trebuie sa fac depasiri in rampa de 10%, cu viraje destul de strinse. si, da, uneori sint si agresiv (dar stiti si voi poveste aia cu femeia care nu se da de pe banda a doua in zona restrictionata la 50 sau 70 km/h).

                    chiar, expuneti-mi argumentele pro/contra pe baza datelor initiale.

                    le-astept cu maxim si nedisimulat interes.
                    cu bine!

                    Comment


                    • In cazul in care n-ai observat, altceva se discuta aici.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by devreg View Post
                        ...
                        intrebare: il iau pe diesel sau pe benzinar? eu, clar, inclin spre diesel avind in vedere distanta ce trebuie parcursa vreme de 5 zile/saptamina. are careva alte pareri?...
                        Poti sa gasesti detalii si lamuriri aici: http://www.loganclub.ro/forum/logan_...3.html?t=58153

                        Comment


                        • Originally posted by Octavian View Post
                          Pt mine mai ciudat a fost ca la aceeasi benzinarie o singura data am reusit performanta sa bag 62 litri , oare cat de sec a fost rezervoru...e drept ca pierdusem oleaca notiunea kilomentrilor cu beculetu aprins in bord, am pastrat mult timp bonu asa ca amintire ))
                          Am mai incercat de vreo doua ori (nu suport sa merg pe rosu la rezervor), dar mai mult de 50-55 litri n-am mai reusit.
                          Și la mine au intrat peste 64L. Rezervorul e de plastic și se umfla când băgăm în el. E normal. Bombele baga corect. Dacă ai dubii poți cere o măsurare cu măsură etalon, măsura de 20L.
                          sigpic

                          Comment


                          • Consum Logan Laureate, 1.5 DCI 90CP, Euro5, DPF

                            Pe 21.05.2015 am achzitionat de noua, masina de mai sus. Dupa 1 an de utilizare in care am tinut evidenta cu ajutorul unei aplicatii pe smartphone (plin la plin), statistica arata cam asa:
                            1. Drumuri in localitate, in medie 700 km/luna, in total 8574 km, cu un total de 563 l de motorina, consum preponderent urban, vara si iarna, max 3 persoane in masina, bagaje nesemnificativ, AC vara. Rezulta consum de 6.56 l/100km.
                            2. Concediu, 10 zile, preponderent autostrazi, cruise control oricand a fost posibil, viteza maxima setata pe cc 120 km/h, 3 persoane, bagaje doar cat a incaput in portbagaj, AC aproape permanent, cazarea in zona montana, in total 4764 km, 218.5 l motorina, adica un consum de 4.58 l/100km.

                            In total, 13338 km, 781.3 l motorina, consum mediu de la achizite, dupa 1 an de utilizare 5.85 l/100km.

                            Da, stiu, pentru genul asta de utilizare nu era necesar diesel, probabil se potrivea mai bine un benzinar, dar dupa 4 benzinare am vrut un diesel si deocamdata nu-mi pare rau.

                            Comment


                            • Felicitari pentru post; concret si la subiect.

                              Concediu, 10 zile, preponderent autostrazi, cruise control oricand a fost posibil, viteza maxima setata pe cc 120 km/h, 3 persoane, bagaje doar cat a incaput in portbagaj, AC aproape permanent, cazarea in zona montana, in total 4764 km, 218.5 l motorina, adica un consum de 4.58 l/100km
                              ...
                              Ce poti sa-ti doresti mai mult?
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Interesant e un astfel de calcul si pe 0.9 și 1.2

                                Care a fost viteza medie pe bordul mașinii?
                                Last edited by MihaiiahiM; 23 June 2016, 15:22. Reason: Automerged Doublepost
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google