Cantitate De Motorina/liniuta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cantitate De Motorina/liniuta

    Salutare.
    Am un Logan Preference de 1.5 dci care nu arata cantitatea de motorina din rezervor.
    Stiu ca este un truc sa tii apasat butonul de la ecran inainte de a pune contactul (nu mai stiu exact cum se face) - daca stiti poate imi spuneti.
    Mai mult ma intereseazae cantitate de motorina este pentru fiecare liniuta:
    liniuta 0 -
    liniuta 1 -
    liniuta 2 -
    liniuta 3 -
    este suficient ca banuiesc ca este ceva constant la fiecare liniuta.

  • #2
    Sa intri in meniul secret apesi pe butonul negru dintre ceasuri si pe urma pui contactul si astepti putin, pe urma încep sa baleeze acele, si atunci apusi de câteva ori pe butonul negru ai o sa ti se schimbe cate ceva pe ecran acolo, si o sa.ti arate si cantitatea de combustibil, nu.ti arata decat pana la 50de litri . Si fiecare liniuta reprezint cate 5litri aproximativ, unele linii dispar mai repede, altele tin mai mult, dar orientativ cam asa arata.

    Comment


    • #3
      Da, sint exact asa : 45 / 42 / 35 / 30 / 25 / 20 / 14 / 9 / 6 >> cu erorile de rigoare date de sistemul sonda / plutitor din rezervor, de ordinul min +/- 1 litri la fiecare pavela.
      Se pot schimba prin modificare firmware tablou de bord, asa am facut la fosta solenza cind i-am pus tablou de bord de Logan, solenza avea decit 42 litru maxim in rezervor, am prelucrat pentru indicatie corecta din 4 / 5 litri fiecare pavela.
      Last edited by bogdan_cr; 12 August 2016, 12:21.

      Comment


      • #4
        Originally posted by mariusstf View Post
        ... o sa.ti arate si cantitatea de combustibil, nu.ti arata decat pana la 50de litri . ....
        Cu o marja de eroare de +/- 1 litru. E posibil sa-ti arate si 0 dar sa mai ai cca. 1 litru. Asta daca masina sta pe teren drept. Daca e inclinata spre fata sau spre spate ai eroarea mult mai mare. Nu mai stiu exact daca inclinarea spre fata arata mai putin decat ai, iar daca e cu botul mai in sus, iti arata mai mult (parca asa era).

        Comment


        • #5
          N-am ajuns niciodata pe 0, deci la nivel inferior nu stiu ce arata .

          Comment


          • #6
            Poti sa ai 7 litri si sa-ti arate 0 daca masina e in panta.

            Comment


            • #7
              @vdingo11: ala nu e "meniu secret" e chiar meniul de diagnoza. liniutele alea arata erori, nu cantitatea de motorina. cantitatea d motorina e afisata direct in litri, cum bine zicea marius. nu stiu ce eroaere are la afisaj, mie mi-a aratat o data in viata ca pot parcurge 71km, aveam 71km pana la primul peco si vis-a-vis de peco s-a oprit motorul...deci as putea sa zic ca, intamplare sau nu, e al dracului de precis ce arata bordul
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #8
                Era vorba de liniutele care indica nivelul din rezervor, nu de liniutele din meniul de diagnoza.

                Comment


                • #9
                  la 50 de litrii si 9 liniute+pompa, cati litrii/liniuta pot sa fie, oare?
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    Bineinteles ca e orientativ, nu poate fi exact, dar ai putea sa zici ca ar fi 4,5 litri/liniuta.[emoji1]

                    Comment


                    • #11
                      Mai pun si eu o întrebare, cam cati litri intra in rezervor, intreb pentru ca de curând , luna trecuta, pana sa plec la mare, am bgat motorina, adic aveam rezervorul plin aproape dupa cum indicau liniutele si am zis sa vad cat mai intra, au mai intra peste ce aveam 23litri aproximativ. Iar prima liniuta mi.a disprut dupa aproape 500de km, si am facut cu acel rezervor undeva la 1200km. Deci nu pot sa.mi dau seama cat putea sa fi fost in rezervorul ala.

                      Comment


                      • #12
                        Va multumesc pentru sfaturi si opinii.

                        Originally posted by bogdan_cr View Post
                        Da, sint exact asa : 45 / 42 / 35 / 30 / 25 / 20 / 14 / 9 / 6 >> cu erorile de rigoare date de sistemul sonda / plutitor din rezervor, de ordinul min +/- 1 litri la fiecare pavela.
                        Inteleg ca la prima liniuta am 6 litri, dar cand iti dispare prima liniuta si apare aprins marcatorul in bord cata motorina mai ai in rezervor?
                        Am patit-o o data si nici nu stiam faza cu meniul de diagnosticare.
                        Last edited by vdingo11; 14 August 2016, 17:36. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #13
                          70 de litri am bagat eu in ultimul logan cumparat (euro 5) , bec aprins , probabil mai avea 2-3 litri in ea . Am bagat pana a dat de afara de la buson . In ala vechi procedam la fel (euro 4) , fac taxi cu masina si o tin mereu plina , bag mereu pana da pe afara , ala vechi il am din 2007 si nu mai tin minte cat a intrat in el atunci , cert e ca munceam 2 zile , aprox 450-500 km si nu scadea nici o linie motorina in bord .

                          Comment


                          • #14
                            Am inteles, deci am avut vreo 60 sigur, ca pe afara nu mi.a dat, dar mi.a fost frica sa bag mai mult.

                            Comment


                            • #15
                              in romania am alimentat 58 de litrii la 2 minute dupa ce mi s-a aprins becul. in germania am bagat maxim 53 dupa ce-am mai mers 30km dupa ce s-a aprins becul. eu cred ca unii fura la pompa mai mult decat altii, iar volumul real al rezervorului e ala dat de dacia...50 de litrii + vreo 5 pana da pe-afara
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google