Senzori Presiune Roti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, la Duster ph2 sistemul e încă pe senzori(a fost o mică perioadă indirect)
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Acum 2 zile am "incaltat" masina cu anvelope de iarna si nu s-a aprins nici un martor in bord.
      Inseamna ca am scapat de a "arunca" bani la reprezentanta
      Masina e luata la sfarsitul lui Iulie 2016.

      app:jantele de aliaj cu care a venit masina,nu aveau suruburi(prezoane) cu saiba.Sunt simple si au mers si la jantele de tabla.

      Ca tot se discuta pe forum ca ptr. jante de aliaj iti trebuie prezoane cu saiba si ptr. tabla iti trebuie fara saiba.
      Last edited by Old Driver; 16 November 2016, 00:31.
      Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

      Comment


      • Depinde de jante. Pentru unele jante de aliaj iti trebuie alte prezoane/suruburi.

        Nu stiu de ce a iesit asa ce am scris. Prima data aparea bine, acum vad ca s-a modificat.
        Pentru cine n-a aflat daca are sau nu senzori de presiune vezi aici.
        Vorba lui t0rquemada: "atentie la data postarii!"
        Last edited by vitriol; 16 November 2016, 08:47.

        Comment


        • Fanez pierzi vremea...tot peste o saptamana o sa avem iar intrebarea asta.

          Comment


          • Ms Fanez ptr. raspuns.
            Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

            Comment


            • "Daca te dai cunoscator fara sa citesti = te prajesti!!!"
              Rezultatul povestii mele de mai sus cu senzorii. Daca puneam mina pe cartea tehnica si citeam cu rabdare nu mai scriam 2-3 posturi. Este precizat in cartea masinii unde sa te uiti pe portiera si sa sti ce ai de facut cind schimbi rotile... cu sau fara valve... etc.
              BURTA PE CARTE.... sa ai PARTE.....

              Comment


              • Originally posted by clivius View Post
                @gugu21, spune-mi te rog, ai rotile fara senzori deja montate si ai constatat ca ai doar 2 martori luminosi aprinsi in bord ?
                Intreb deoarece, dupa ce am cautat informatii despre acest subiect in tot forumul, tot nu am inteles ce se intampla exact daca ai toate rotile fara senzori de monitorizare presiune roti.
                Acum vreun an, utilizatorul micutzu666 spunea ca dupa schimbarea rotilor cu unele fara senzori, nu avea absolut nici-un martor luminos aprins in bord si nici-o avertizare sonora !

                Poate sa mai confirme cineva din proprie experienta acest lucru ?
                Prietene, daca scoti toti senzorii IN ACELASI TIMP, dupa 15 min iti va aparea martorul roata fara aer SI patratetul cu diagnoza (ambele galbene).
                Daca scoti senzorii, dar ii tii in masina iti va aparea martorul roata fara aer SI patratetul cu diagnoza (cel din urma cu rosu si avertizare sonora la nu stiu exact ce interval).
                Scoate senzorii si mergi asa. Daca nu te deranjeaza ce ai in bord.

                Comment


                • Originally posted by Mianda70 View Post
                  ...Este precizat in cartea masinii unde sa te uiti pe portiera si sa sti ce ai de facut cind schimbi rotile... cu sau fara valve...:.
                  Mai postez o data: Daca ai abtibildul asta pe usa, nu ai senzori pe roti.
                  Attached Files

                  Comment


                  • @danielbostan: si daca scoti un senzor sau il ai defect se aprind aceiasi martori in bord fara avertizare sonora.
                    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                    Comment


                    • Originally posted by Fanez View Post
                      Mai postez o data: Daca ai abtibildul asta pe usa, nu ai senzori pe roti.
                      Iar daca ai abtibildul asta pe usa, ai senzori in roti.
                      Attached Files
                      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                      Comment


                      • Am cumparat de la Servici patru jenti pt a pune cauciucuri de iarna.N-am tiut c valvele dac le dezlipesti pt a le pune pe alte jenti se stric.Ce ma sftuii?S montez cauciucurile de iarn pe jentiile noi fr valva electronica?Am îneles c rmâne un martor aprins tot timpul!Nu se poate reseta?Multumesc

                        Trimis de pe al meu Lenovo A2016a40 folosind Tapatalk

                        Doar avertisment pentru limbaj mircaresc.
                        Last edited by IancuMIC; 29 November 2016, 15:02.

                        Comment


                        • vei avea doi martori aprinsi in bord: cel de diagnoza (dreptnghi cu un zig-zag in el) si cel de pana roata. initial va clipi cel de pana (vreo 30 secunde cred) si apoi ramane aprins permanent.
                          iti recomand sa inlocuiesti valvele cu senzori. vezi ca au colegii pe forum de vanzare (sectiunea "anunturi strict legate de masini").
                          bafta!
                          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                          Comment


                          • Mai ales pt. cei cu jante cu senzori nu cred ca "se merita" al doilea set de jante. Cu banii aia platesti schimbarea anvelopelor si echilibrarea rotilor 4-5 sezoane, cam cat e durata de exploatare a unei anvelope, si asta fara sa iei in calcul eventuala achizitionare a unui set suplimentar de senzori. Nici iernile nu mai sunt ce-au fost, a aparut si Michelin Crossclimate...

                            Comment


                            • daca dai peste niste baieti "priceputi" la vulcanizare si-ti bulesc 1 sau 2 senzori cand iti schimba anvelopele, ajungi la concluzia ca mai bine iti iei un set de jante echipate corespunzator.
                              Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                              Comment


                              • exact TopCat si eu tot asa am gandit, mi le schimb singur, cu grija cu tot cu jante, am cheie dinamometrica ... Dar am renuntat la senzori pe perioada iernii, nu vad cu ce deranjeaza 2 martori aprinsi ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google