Problema Sistem Audio Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Am trecut pe la trei service-uri in care mi s-a spus ca boxele mele sunt proaste si ca masina nu poate scoate basul pe care mi-l doresc.( Kenwood 4X50W si focal 60 W nu se pupa) Am ajus sa cred ca investit banii degeaba in sistemul de sunet si isonorizarea masinii. La volum mediu sunetul era distorsionat total.

    Tocmai cand doream sa plec acasa cu masina, am oprit la un ultim service sperand la o minune. Oamenii mi-au ascultat sistemul si si-au dat seama din prima, ca service-ul care mi-a montat sistemul de sunet pe masina mi-a montat boxele in contrafaza. Mai pe scurt una avea + pus la - . Cu o simpla schimbare de fire acum sunetul mi se aude perfect la maxim iar izolatia sonora isi face toti banii. Basul se aude superb. Nu mai am nevoie de niciun subwoofer. Imi las radioul la -3 pe bas si tot se aude cu un bass super adanc.

    Atentie la instalarea sistemului!
    Last edited by gxg_3co; 10 March 2016, 17:55.

    Comment


    • #47
      Initial nu am vrut sa intervin dar daca altii vin sa citeasca aveti sanse mari sa-i bagati in ceata degeaba.

      In mare parte aveti dreptate - izolarea si "insonorizarea usilor" cu buretii aia sunt degeaba.

      Pentru o insonorizare corespunzatoare se lucreaza pe straturi. In primul rand se insonorizeaza cu materiale dedicate, care sunt scumpe nu 100 ron nspe mii de metrii. 4 m2 pleaca de la 450 ron in sus: STP, Silent Coat, Dynamat + altele dedicate.

      Acestea au diferite grosimi ... ce duc la rezultate diferite. Ele sunt alcatuite pe scurt din bitum (sub diverse forme) si foita de aluminiu.

      Difuzoarele montate in usi standard au 2 probleme: sunt in freeair si tabla masinii, cel putin pe logan este prea subtire.
      1. Freeair - cu insonorizarea la fata a usii fata de fata de plastic (fara gauri) ofera difuzorului o incinta. De obicei insonorizarea se face in 2 straturi - dinspre interiorul portierei inspre masina si invers pentru maxim de rigidizare.
      2. Tabla subtire a loganului - orice difuzor cand lucreaza - impactul maxim il are materialul din spatele difuzorului. Daca acesta nu este rigid provoaca unde de distorsiuni care se intorc in incinta si implicit in difuzor - caruia ii elimina din frecventele realizate (actiune- reactiune). De asemenea cu straturi de material dedicat se imbunatateste aceasta zona.

      Mai departe - difuzoare puternice - cand niciun player auto nu scoate peste 10-15W (chiar si cele de peste 1500 ron).
      Un difuzor nu are 60 W - ci poate primi un asemenea curent - dar curentul ala fara distorsiuni, semnal de calitate samd. De ce credeti ca exista amplificatoare 2x60 sau 4x60 W care costa 1000 euro+ ?

      In ultimul rand, pentru ca deja o lungesc prea mult, de ce credeti ca unii taxeaza 500 ron pe montaj si altii 50 ron sau 100 ron? Atentie, calitate, suport catre utilizator samd.

      Incinte in portiere - long discussion dar de obicei se opteaza pentru mai multe difuzoare pentru a folosi tot volumul disponibil in portiera. Apoi ai sanse sa-ti scoata bass-ul pe care il cauti.

      Daca insonorizarea este facuta cu cap si cu materiale bune ar trebui sa bata modificari minore asupra player-ului si boxe de pana in 200-300 RON.

      Boxe schimbate pe player-ul stock iarasi este o greseala maxima.

      Dpmdv:
      Pas. 1 - insonorizare corespunzatoare
      PAs. 2 - alt HU
      Pas. 4 - alte difuzoare + amplificator difuzoare pentru o taiere corespunzatoare a frecventelor si o amplificare corespunzatoare.
      Pas. 5 - samd - subwoofere.

      Nu uitati
      - amplificatoare nu sunt doar pentru subwoofere.
      - brand-urile difuzoarelor - in mare parte sunt pocnitori majoritatea difuzoarelor prezente la noi in tara. Cele mai calitative sunt mai greu de gasit pentru ca nu sunt foarte publice ....B2 audio, Digital Designs, Sundown, samd.... acestia nu fac doar subwoofere.
      B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

      Comment


      • #48
        Usurel ca vin fanii medianav si iei na-na ca ei asa au invatat in scoala ca 4x15=120 si ca ce e pe iesirea spre difuzoare nu are nicio legatura cu ce e pe intrarea de alimentare 12v a HU.

        Comment


        • #49
          E 4x45w(pe datasheet 4x47w), dar de.. dacă e dacie, după unii nu merită mai mult de 15w, noroc cu Arkamis.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • #50
            Cum ziceam.

            Comment


            • #51
              Inteleg ce vrei sa spui Canto. Sunt total de acord cu tine. Am avut si eu o discute cu cineva despre puterea reala a amplificatoarelor de pe playerele auto. (sunt undeva pe la 10-12 W RMS si nici boxele nu sunt cu mult peste) Nu ne putem astepta sa facem dintr-un sistem de 3 milioane sa se auda ca unul de mii de euro.

              Daca problema fondurilor nu exista, sunt sigur ca fiecare dintre noi si-ar cumpara un sistem de sunet extaordinar si si-ar isonoriza masina intr-un fel in care si un cinematograf ar fi invidios.

              Frumusetea in ceea ce face noi aici cred ca este ca incercam sa facem tot ce e mai bun din cel mai rezonabil buget pe care ni-l permitem + multa pasiune. Eu sunt extrem de multumit de ceea ce mi-a facut din banii pe care i-am avut la dispozitie.

              Comment


              • #52
                Si merita? Sar gagicile pe/in masina? Care este scopul? Aspirator Logan? Ce aspira?
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • #53
                  Frunze in aeroterma?

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by Oti View Post
                    Si merita? Sar gagicile pe/in masina? Care este scopul? Aspirator Logan? Ce aspira?
                    Adevarat! Nu merita sa bagi mii de euro in masina doar pe sistemul de sunet. Trebuie sa bagi doar atat cat sa te multumeasca.

                    Comment


                    • #55
                      Salutare!
                      Cine are manualul pentru Radio 2DIN: CD MP3 cu satelit de pe logan 2 in varianta pdf?
                      Merci!

                      Comment


                      • #56
                        Salut. Am un logan 2 acces si vreau sa ii montez sitem audio (player 300 lei+4 difuzoare-200lei-doua de 16 cm pe fata si 2 de 13 cm pe spate).
                        Se potrivesc mufele playerelor audio (ex pioneer sau jvc) cu cele de pe masină?
                        Ce playere ati folosit voi?
                        Fac cei de la reprezentantă urat ca nu pun player original, tinand cont ca masina este in garantie?
                        Multumesc!

                        Comment


                        • #57
                          De ce nu iei un Cd-player Daewoo AGC-1220RF, mufele se potrivesc (altfel trebuie adaptor ISO si adaptor pt. antena), poti pune satelit pe volan si microfon pt. imperecherea cu telefonul. Poti citi aici.
                          "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                          Comment


                          • #58
                            Da, e frumos playerul. Multumesc.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Catalin G View Post
                              Salut. Am un logan 2 acces si vreau sa ii montez sitem audio (player 300 lei+4 difuzoare-200lei-doua de 16 cm pe fata si 2 de 13 cm pe spate).
                              Se potrivesc mufele playerelor audio (ex pioneer sau jvc) cu cele de pe masină?
                              Ce playere ati folosit voi?
                              Fac cei de la reprezentantă urat ca nu pun player original, tinand cont ca masina este in garantie?
                              Multumesc!
                              Orice intervenție neautorizata duce la pierderea garanției.
                              În traducere, poți monta ce player vrei, adio garanție pe partea electrica. Cu excepția montajului în reprezentanta
                              My Ride sigpic

                              Comment


                              • #60
                                Poate dacă se dovedește ca defectul este cauzat de modificarea ta.....
                                Dacă schimbi playerul...nu tai fire, ce garanție sa pierzi....hai sa fim seriosi

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google