Navi LG Stock De Pe Logan 2 - Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am reusit si am rezolvat "buba" de la postul #2728 legat de eroarea navigatiei. Problema era de la fisierul romania.fsp care era corupt. Am recopiat fisierul din nou si acum functioneaza corect.
    Mergand mai departe pe firul problemei, nu stiu daca eroarea e de la stick-ul USB folosit sau MediaNav-ul are probleme cu memoria interna si corupe informatia. Ati mai intalnit situatii in care un fisier de pe stick sa-l copiati in memoria interna si sa fie eronat?

    Comment


    • Originally posted by MihaiiahiM View Post
      Sunt Q3 sau ceva mai nou?
      Din pacate Q3

      Comment


      • Revin cu informatii: dupa ce am reusit sa rezolv eroarea programului de navigatie datorata unui fisier corupt am prins curaj si am incarcat MediaNav-ul cu harti suplimentare si suplimente (fsp, fda, fjw, etc.). Concluzii:
        1. programul de navigatie ruleaza acceptabil (la fel ca un GPS Serioux 800MHz, 128MB RAM) si un pic mai lent decat un telefon cu Android si IGO Primo. Oricum, este cat se poate de util si poate fi folosit fara probleme, iar pentru o utilizare ocazionala, asa cum este situatia mea, este ideal;
        2. Medi@Update nu altereaza functionalitatea originala a MediaNav-ului acesta comportandu-se identic cu firmware-ul original, ci doar da posibilitatea de a adauga harti dupa bunul plac si de a face cateva imbunatatiri vizuale;
        3. Camera pentru marche-arriere este extrem de utila;
        4. Desi masina am achizitionat-o doar cu radio cu CD si am fost extrem de multumit de varianta aleasa, acum dupa ce am facut upgrade la MediaNav cu imbunatatiri, nu-mi pare rau de loc de alegerea facuta. Pe de alta parte, daca ar fi sa-mi cumpar acum masina noua, nu asi lua sistemul de navigatie din fabrica - costa prea mult, 400 euro cu harta RO si camera RVC; asi alege aceiasi varianta, radio cu CD din fabrica si upgrade ulterior la MediaNav (pret in jur de 750 ron, adica 165 euro la cursul zilei).
        Nu e frumos ce zic fata de Dacia, dar pentru mine asta e varianta optima, consider ca desi este extrem de util, Dacia taxeaza prea mult pentru sistemul MediaNav;
        5. Conteaza enorm stick-ul pe care il folositi pentru instalare si transferul fisierelor in MediaNav, dupa ce am incercat mai multe tipuri am descoperit ca exista diferente vizibile la rata de transfer si aparitia erorilor la copiere (cel mai repede si bine a mers cu un stick Sony USB 2.0 16 GB);

        Pentru cei interesati, pot oferi link-ul catre Medi@Update.

        Ad usum Delphini.

        Comment


        • Perfect de acord, mai ales cu punctele 1, 3 si 4

          Comment


          • Am primit acum 3 luni, camera video pentru marșarier de la AliExpress (după ceva peripeții!). Am luat legătura cu electricianul de la reprezentanța Dacia din Buzău (General Autocom), dar mă tot amână (ba că a montat numai camere originale, ba că nu are niște „pini” etc.), i-am arătat cum funcționează MENAVRUS, dar eu cred că nu se pricepe ! Un sfat, ceva ..., mulțumesc !

            Comment


            • Fie o montezi personal sau mergi la un alt electrician specializat, ori apelezi la vreun coleg de pe forum sa te ajute sa o montezi, care este mai aproape de tine.

              Comment


              • Sunt tutoriale pe net. Treaba e simpla.
                sigpic

                Comment


                • @ bestiuta2007: o sa ai ceva de bricolat (mai mult sau mai putin in functie de modelul de camera). Mai ai nevoie de ceva accesorii, cum ar fi acei pini pe care zicea electricianul ca nu-i are (eu am folosit de la o mufa de CD din o unitate PC dezafectata) si niste conectori rapizi pentru a alimenta camera daca nu vrei sa tai firul din instalatia electrica de la bec (sau de unde te hotarasti sa alimentezi camera). Daca dupa vizionarea tutorialelor de pe net pare complicat, sfatul meu este sa cauti o persoana care a mai facut asta.

                  Comment


                  • Eu unul nu m as fi bagat la montarea camerei de marsarier, nici nu aveam cele necesare-nu as face experimente la electrica pe masina personala
                    Am apelat la un coleg de pe forum care are experienta si pricepere, plus este foarte bine informat, -voi mai apela cu incredere indiferent de situatie

                    Comment


                    • https://youtu.be/XjX1caCX8eg ceva interesant pentru impatimitii media nav

                      Comment


                      • Poate erau discutii dar nimeni nu a spus cum a faqt asta in romania direct in memoria nav-ului.tocmai de aia am adus in discutie tema pentru ca era un subiect vechi si ma gandeam ca la fel cum a fost cu camera mers inapoi or sa apara informatii.asa ca off topic eu aveam camera de mers inapoi pe masina direct in memoria media nav de un an si cva si aqm dacia vine cu o imbunatatire la media nav camera mers inapoi.
                        Last edited by biancamarius5; 24 January 2017, 09:23. Reason: Reformulare

                        Comment


                        • Acum am vazut si eu, nu am timp sa incerc azi (meniu ascuns mediaNav):

                          sigpic

                          Comment


                          • La Evo nu merge.
                            sigpic

                            Comment


                            • Says who?! Eu zic ca "merge"...
                              Naviom.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google