becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am mai scris...am eu Narva rally 90/120 w, am avut si GE 100/140w

    Farul nu are nimic, merg cu ele zilnic aprinse de peste 3 ani

    Fara releuri insa pe faza scurta si faza lunga, eu nu le-am folosit, vor topi blocul de lumini al loganului....deci trebuie mici modificari

    La fel avea si taica-meu la vechea dacie 1600 modificata cand alerga cu ea.....si la aia era si mai bine, farul era metalic si geam de sticla dar topea blocul de lumini....

    Deci se impune sa pui releuri...

    Ca performanta nu exista comparatie.....taie tot, xenon, LED orice vrei tu....

    Imi sunt bune pt a ma deplasa noaptea in siguranta cu viteza....

    Comment


    • Si cum sunt praf in chestii electrice, curiozitatea mea se incheie aici .
      Topire bloc lumini? Adica se arde sau efectiv chiar se topeste
      sigpic
      !

      Comment


      • Hmmm....sa stii ca si eu sunt tamaie in electronica, modificarea am facut-o cu batranu meu

        Din ce stiu, se incalzeste ff tare ( la vechea dacie) si efectiv il topeste....la logan n-am riscat si am modificat

        Alternatoru duce fara probleme inclusiv 240 w faruri cu proiectoare ...... am pus 4 releuri - 2 pe far, faza scurta si faza lunga ....am un releu de rezerva dupa mine dar pana acum nu sa ars nimic

        Blocul meu de lumini e ala din 2004 al masinii

        Comment


        • Originally posted by vdmihai View Post
          ..........
          Ce diferente sunt intre becurile pentru far normale si becurile pentru raliuri? Asa super-puternice sunt alea de nu sunt pentru uz normal?
          Nu e vreo super tehnologie (Xenon nu e ceva nou), au 4-6 proiectoare plus perechea de faruri ale masinii.

          Tu cum crezi ca ai vedea cu 6 proiectoare toate pe faza lunga ...? ...si instalatie Xenon...

          Nu avem ce discuta de legalitate, aia se dau in circuit inchis, tu mergi pe drum public

          Comment


          • Originally posted by Hirayama View Post
            Hmmm....sa stii ca si eu sunt tamaie in electronica, modificarea am facut-o cu batranu meu

            Din ce stiu, se incalzeste ff tare ( la vechea dacie) si efectiv il topeste....la logan n-am riscat si am modificat

            Alternatoru duce fara probleme inclusiv 240 w faruri cu proiectoare ...... am pus 4 releuri - 2 pe far, faza scurta si faza lunga ....am un releu de rezerva dupa mine dar pana acum nu sa ars nimic

            Blocul meu de lumini e ala din 2004 al masinii
            Poti sa dai detalii despre rele-uri?un link ceva
            sigpic
            !

            Comment


            • Sunt relee de 40 A daca nu ma insel...

              Sunt luate din dezmembrari de la un bmw si inca 2 de la un clio....

              Maine daca ajung la masina fac o poza ca am unul de rezerva in portbagaj....

              Sa nu ma intrebi de legatul firelor ca sunt manga in electronica....batranu meu sa ocupat mereu cu electronica...

              Comment


              • Uite poze cu releul meu de rezerva - 12v 30 A ( desi tin minte ca pe masina sunt de 40 A)
                Attached Files

                Comment


                • Salut, revin si eu si ma bag in seama si va rog daca are cineva mai multe informatii despre becurile 100/90w. Am si eu o pereche dar nu am montat-o inca pentru ca citind ce ati scris voi pe aici observ ca este nevoie de relee. Instalatia de lumini a masinii nu are relee, de ce mai trebuie in o pereche, in serie, probabil? Cu toate astea, am o cunostinta care sustine ca merge pe becurile astea de 2 ani fara relee, pe logan si nu are nici o problema, pana acum. Cel mai lung drum a fost de 500km pana in Moldova, din Constanta.
                  DON'T DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY.

                  Comment


                  • Salutare,


                    Am mai scris - mai sus- si eu folosesc Narva rally 100/90 (sau 120/90 sau cat or fi...)


                    Ideea este ca e bine sa nu risti si sa pui relee.....instalatia la logan este facuta pt 60/55w

                    La vechea Dacia a prajit blocuri de lumini.....La logan nu am riscat si am pus relee......la masinile de raliu care folosesc aceste becuri sunt montate relee si ele merg relativ putin....


                    Inca ceva.....este posibil ca la prietenul tau sa fi mers si fara relee, eu nu am vrut sa risc....am blocul original de lumini de 13 ani de cand e masina si cam asa vreau sa ramana......prietenul tau ar face bine sa arunce o privire la fire si circuite, s-ar putea sa dea cu virgule la inspectie.....


                    Eu nu ma pricep la electricitate insa nu vreau sa iau foc....sau sa prajesc instalatii, mai ales ca merg destul de mult cu ele aprinse ( 40-50 000 km/an)

                    Comment


                    • Am vazut cateva cazuri de blocuri de lumini din care incepuse sa iasa fum. Mai ales la cele aftermarket.
                      Chiar daca nu e risc iminent de incendiu, folosirea releelor asigura un curent mai mare prin becuri si implicit iluminare mai buna chiar si cu becuri normale.
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • Da, nu ma risc, cu toate ca nu cred ca becurile pe care le am eu, chiar au 100/90Wcum scrie pe ele. Am montat unul aseara de proba, comparativ cu cel vechi, diferenta nu este chiar asa de mare. Am avut xenon 8 ani si le-am dat jos ca m-au trimis la RAR, dar nu se compara nici cu xenon. Aduce mai degraba cu Phillips ExtremeVision +130%, doar ca putin mai albe. In mod normal nu ma interesau becurile chiar asa de mult , dar urmeaza sa fac un drum lung noaptea si voiam sa aleg ceva care chiar face diferenta.
                        Va multumesc.
                        DON'T DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY.

                        Comment





                        • Merita toti banii la o asa reducere. Poate sunteti interesati.

                          Comment


                          • Se pare ca a expirat oferta, era la 8-10lei bucata parca.

                            Comment




                            • philips white vision - 60lei resigilate (au garantie, etc)



                              osram cool blue intense - 30lei resigilate

                              Merita toti banii.

                              Comment


                              • Intre:

                                Ai cautat becuri auto? La Osram Shop gasesti becuri auto si consultanta premium pentru masina ta la preturi avantajoase.



                                si



                                ce sa aleg?

                                In momentul de fata am Philips Xtreme Vision 130%. Sunt ok, insa acum la peste 20.000km parcursi de cand le am pe masina, par ca ar da o lumina mai galbena ca la inceput, mi se pare ca se vede mai prost cu ele. Nu stiu daca e doar o impresie, sau in timp "obosesc" si se consuma.

                                Modelul de pe Osram vine cu 3400K, Philips 3700K. Care sunt mai albe si care mai galbui?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google