Cum Ne Reglam Instalatia GPL?Cu Ce Softuri?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut.sunt posesor de instalatie gpl Landi Renzo evo.si am montat-o pe o mazda 3bk din 2004 1.6 16v-tec.postez aici deoarece am vazut ca se duc discutii serioase .pe scurt masina mea nu trage bine,tuseste la deal si in sarcina si mai da si amestec sarac.

    O sa postez de mai multe ori consecutiv deoarece nu pot scrie unul lung ca expira sesiunea.Eu sunt din Bistrita si am facut montajul la 100km departare ,nu spun unde inca.am avut din start probleme insa dupa 3 saptamani problemele s-au agravat din cauza unor furtune de la injectoarele 2si 3 care au fost montate gresit si erau strangulate.montatorul le-a repozitionat in asa fel incat scum sunt bine.

    La ultima vizita mi-a facut doar autocalibrare si cand l-am intrebat de reglaj in mers mi-a zis ca nu-i nevoie.poate nu stia. Asa ca am ramas cu demaraj lent ,consum mare,adica cu 41l gpl si 10 benzina am facut 355km urbani.binenteles ca mi-am cumparat elm 327 ca sa sterg eroarea de amestec sarac,am schimbat bujii,ulei ,filtre.masina merge perfect pe benzina da pe gaz nu.am cumparat si o interfata Landi renzo dar nu ma pricep.

    O sa mai incerc o vizita la montator iar daca nu se rezolva caut pe cineva extra.
    Last edited by Ozzy07; 24 March 2017, 06:54. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Ai reușit sa te bagi pe ecu gpl?
      Dacă nu e Plus Max ai o problema...
      Sună dacă mai ai întrebări...
      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

      Comment


      • Sunt cam novice in materie de gpl.ce e plus max?si nu am incercat inca softul si interfata.

        Rasfoind topicurile am constatat ca plus max e un soft LR.eu am cumparat interfata impreuna cu un cd cu tot felul de fisiere printre care era si unu Evo pe care l-am instalat.recunosc ca am o frica de a ma conecta fara sa stiu nimic dezpre asta.ma tem sa nu se intample ceva.
        Last edited by Ozzy07; 25 March 2017, 09:58. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Captur?.jpg
          asta am

          Comment


          • si numai,intre timp am gasit si plus max

            Si daca tot am intrebat,mai intreb: la conectarea cu laptopul tre sa fac ceva special?
            Last edited by Ozzy07; 26 March 2017, 15:16. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Sal!
              Mai am si eu o întrebare
              Cata importanta are ordinea injectoarelor de gpl cu ordinea pistoanelor, adica daca pistonul 1 are montat injectorul 4 gpl(aici menționez ca si calblurile de cut ale instalatiei gpl aferente injectorului 4 gpl sunt montate tot pe pistonul 1), sunt montate in ordine inversa(piston 1-inj gpl4, piston 2 - inj gpl 3,piston 3- inj gpl2, piston 4- inj gpl 1), asta afectează cu ceva mersul sau are efect doar la comutarea pe gpl?
              Mulțumesc!

              Comment


              • Salut.stie cineva sa-mi spuna unde anume pot vedea stpf si ltpf in torque pro?multumesc

                Comment


                • Conteaza ordinea...e ca si cum ai lua un capat de siret de la pantoful stang cu unul de la dreptul

                  Ozzy, mai da cu sapa pe la parametri...
                  Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                  Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                  Comment


                  • Moog iti multumesc pentru raspuns!
                    Eu asa le am legate invers pistonul 1 incepand de la distributie are alocat injectorul gpl 4 si tot perechea de cabluri care taie injectorul 1 de benzina este alocat tot injector 4 gpl,
                    ma gandec acum ca poate daia harta gpl vine perfect pe cea de benzina si cand comut pe gaz creste ltft cu -10%, -15%.

                    Comment


                    • Suna si vorbim...
                      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                      Comment


                      • Si de unde se incepe numaratoarea pistoanelor dinspre volanta sau partea cu alternatorul?Si la mine cred ca sint invers,spre alternator este numarul 4 si pe partea cu volanta numarul 1.

                        Comment


                        • Originally posted by rambo2000 View Post
                          Si de unde se incepe numaratoarea pistoanelor dinspre volanta sau partea cu alternatorul?Si la mine cred ca sint invers,spre alternator este numarul 4 si pe partea cu volanta numarul 1.


                          In 90% din cazuri cu excepția unor renaulturi, pistonul 1 este langa distribuție.
                          Azi am scos mufa de la injectorul gpl ce alimenteaza cilindrul 1 si eruare injector 4 gpl, am scos mufa jnjector benzina si eruare cilindrul 1.

                          Comment


                          • Ce instalatie ai?Stiu ca la unele Stag este o optiune care recunoaste ordinea de injectie.

                            Comment


                            • "In 90% din cazuri cu excepția unor renaulturi, pistonul 1 este langa distribuție." - Unde ai citit despre asta ????

                              Comment


                              • Originally posted by rambo2000 View Post
                                Ce instalatie ai?Stiu ca la unele Stag este o optiune care recunoaste ordinea de injectie.
                                Zenit pro obd.
                                Last edited by Nml; 1 April 2017, 20:25.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google