Senzori Presiune Roti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by t0rquemada View Post
    Pi tu ai TPMS indirect, care senzor? LOL
    Senzor... ma refeream la sistem : D i-am zis si eu pe scurt sa stie toata lumea la ce ma refer.
    Originally posted by t0rquemada View Post
    S zicem c trebuie rulat cu minim 30km/h(matricea pleac de la 40kmh) pe o distan minim - e posibil s te târti cu 10km/h 50km i s nu ai avertizare
    Am mers si cu peste 30km/h vreo 5 km.

    Comment


    • deci in concluzie : e o panarama nu/i bun de nimic

      Comment


      • Low cu self esteem-ul?
        Cam asta-i situatia universala la astea fara senzor direct (am mai vorbit cu posesori de la alte marci...ce n-au senzor direct)

        Comment


        • in concluzie: mai bine verificam o data la doua luni cu manometrul

          Comment


          • Cam da. Bine, daca in loc de 2.2 ai 1.8 nu-i o problema uriasa...doar un consum marit. Prin urmare, daca nu te intereseaza consumul...Dar daca te intereseaza...cam trebuie verificat la 1-2 luni

            Comment


            • bagi 2,6 sa aibe de unde sa scape

              Comment


              • @bolovan, (i/d)TPMS nu e gandit sa-ti spuna presiunea exacta in roti ci mai mult sa te avertizeze de conditia de roata moale (-1atm sau mai mult fata de standard) ce poate pune in pericol circulatia in conditii de siguranta a autovehiculului. Pentru asta a fost cerut obligatoriu ca dotare standard pe masini.

                Iar iTPMS e mai ok deoarece e mai eficient si mai simplu de implementat (ABS/ESC se ocupa de calcularea presiunii fara sa aiba nevoie de vreun dispozitiv in/pe roata).
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • bun pentru femei.
                  unui sofer cu experienta nu/i trebuie senzor, 1 atm scazuta se simte la mers fara probleme

                  Comment


                  • Poate 1 atm...dar sub un 1 atm...putin probabil (si aici hiba-i servodirectia ...)

                    Comment


                    • daca mergi pe o autostrada, cu viteza si scade presiunea, iti spun eu ca nu simti nimic decat cand ajungi aproape de janta, oricat ai fi de experimentat.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Nici la drum in intins (nu autostrada) nu simti nimic. La viteza mica simti ceva...dar doar daca ai servodirectia cu hibe.

                        Comment


                        • Originally posted by bolovan View Post
                          Poate 1 atm...dar sub un 1 atm...putin probabil (si aici hiba-i servodirectia ...)
                          +1atm am vrut sa scriu dar am scris - in loc :-)
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • Au unii niște teorii:
                            -caz ipotetic, mașina parcată cu o latură la gard/perete/etc - una din roți are pană

                            TPMS direct, te urci în mașină, pui contactul - alertă de pană e pe TdB (diferența minimă e de 0,3bar corelată cu temperatura)
                            TPMS indirect, te urci în mșină, pui contctatul faci manevre să ieși din parcare, mai mergi puțin - apare alerta pe TdB, prea târziu, dacă erai pe jantă tocmai ai dejantat anvelopa cu probleme
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • t0rquemada cand este dezumflata compet...trust me...cand faci manevrele simti (inclusiv exista un sunet specific cand freaca cauciuc pe cauciuc). Am patit de 3 ori...o simti la prima manevra.

                              Comment


                              • Știu, totuși depinde de șofer
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google