Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele Jante si anvelope logan Jante dacia logan OZ,BBS,AEZ,ALLESIO,BORBET,DEZENT,DOTZ,ENZO,EXCITE,WOLFRACE Tires PIRELLI,MICHELIN. Dacia Logan Forum - Vezi un Singur Post - Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele
Vezi un Singur Post
Vechi 16th September 2007  
crististreulea
super stage 2

crististreulea's Avatar

Data inscrierii: 14-06-2007
Motorizare : 1.5dCi
Varsta: 41
Posturi: 6,487
Membru :
[super stage 2]
[LoganClub Timisoara]
Implicit

este muult de povestit aici si daca tot ma plictisesc...
daca ai loc de depozitare, iti recomand 4 roti complete pentru iarna. cum da frigul, sus cu ele.
eu pe vechiul mercedes am reesapate iar la golan amu am kromoran winter.
pentru iarna e bun cam orice daca e ok pretul, viteza nu e, caldura nu e, zapada nu mai prea e .... viteza nu prea e de dat... de preferat un profil in forma de V, scoate apa muult mai eficient.
versiunea all season e mai comoda, fara schimbare roti, nu trebe spatiu depozitare. aici recomand ca respectivele cauciucuri sa fie o firma serioasa.
totul tine de buzunarul celui care cumpara.

dezavantaje/avantaje 4 roti iarna + 4 roti vara:
- pret ridicat achizitionare (4 jante+anvelope)
- trebuie spatiu de depozitare care trebuie sa fie racoros,la caldura se deterioreaza proprietatle cauciucului
- trebuie sa faci si ceva mai multi km ca sa le uzezi in 5-6 ani, altfel se invecheste si se deterioreaza proprietatile cauciucului

- citiva ani buni nu mai trebuie sa te gindesti la achizitionarea de anvelope
- se pot schimba in ultimul moment si se poate face acasa fara costuri suplimentare

dezavantaje/avantaje all season:
- uzarea si schimbarea mai des a anvelopelor. media de km este mai mica decit a celor de vara. vara se uzeaza mai repede decit cele de vara
- nu trebuie spatiu de depozitare
- foarte comod

personal prefer 4 roti de schimb. vara cu jante aluminiu iar iarna tabla cu capace. in caz de derapaj pe gheata/zapada, e mai usor de inlocuit o tabla
link util de cautare pret anvelope

Last edited by crististreulea; 16th September 2007 at 14:03.
crististreulea e offline   Reply With Quote