Despre Amortizoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • multumesc!
    vand fonomin (pasla) pentru antifonare, pret avantajos
    vand lampa adaptabila la torpedo

    Comment


    • intre amortizoarele monroe si kyb, ce ar fi de preferat?
      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

      Comment


      • Kyb imi par cele mai "tari" la logan.....rigidizeaza ff bine- nu compar cu sport (B8)

        Monroe sunt deasemenea ff bune insa imi par mai moi, orientate spre confort

        Depinde ce iti doresti

        Comment


        • Salut, vă rog știe cineva dacă se potrivesc amortizoarele originale Dacia cu codul 6001550751 pe un Logan 1.5 dci?

          In cutie se gasesc amortizoarele cu codul 8200742807
          Last edited by nico2001; 12 March 2017, 12:59. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Am un zgomot deranjant in spate si mi s-a spus ca trebuie schimbate amortizoarele. Vreau să pun Monroe dar am inteles ca trebuie schimbate si flansa si rulmentul ca sa dispara zgomotul. Ce părere aveți?

            Comment


            • Salut,

              Flansa si rulment este numai pe fata...
              Pe spate nu ai flansa si rulment ci doar amortizor

              Daca le schimbi pe toate 4 atunci da, ar fi bine sa schimbi cu flanse /rulmenti in intregime

              Cel mai potrivit mi sa parut kitul SNR la flansa, desi pe masina am kyb

              Comment


              • Salutare!
                Am schimbat amortizoarele la 180.000 km. Decizia am luat-o in urma efectuarii testului de amortizoare pe bancul Hoffman (sper ca nu gresesc) unde amortizoarele vechi au iesit sub 60 % pe partea stanga, atat fata cat si spate, pe dreapta erau in paramentri. In aceasta situatie am hotarat sa le schimb pe toate patru, fata plus spate. Am ales amortizoare Kayaba - KYB, pe gaz + ulei Excel-G, arcurile le-am pastrat pe cele de prima echipare. Am mai montat flanse Lemforder si rulmenti SKF.
                Pentru amortizoarele Kayaba s-a efectuat amorsarea dupa specificatii.
                Dupa inlocuire am parcurs cativa kilometri si m-a intors la service unde am facut un test de amortizoare, rezultatele fiind de 71% - 72% fata si 80% - 79% spate.
                Am fost surprins sa constat ca la test au iesit mai slabe decat cele vechi - m-am raportat la cele de pe partea dreapta care erau in paramentri.

                A mai intalnit cineva o asemenea situatie, in care dupa inlocuire amortizoarele sa iasa mai slab la test?

                Pe sosea pot spune ca are acum suspensiile unui logan nou , sta bine pe viraje si pe drum denivelat.
                Masina este un Logan Prestige 1.6 16v din 2008.

                Comment


                • cu cat e mai mult cu atat amortizeaza mai bine , cred. nu?

                  Testarea profesionala suspensiei si a sistemului de franare cu standul BOSCH SDL 260.
                  Last edited by Costi-bc; 14 May 2017, 17:38. Reason: Automerged Doublepost
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • @bobo 1973 :


                    Iti dai seama ca unele cu 180 000 km la bord nu au cum sa fie mai bune ca unele noi, chiar petarde gen ASAM

                    Dovada este felul schimbat in comportamentul masinii pe drum

                    La test depinde cine il face, cum il face si daca stie ce face.....100% nu vor iesi niciodata, eroarea aratata cu cele noi poate fi datorata si arcurilor uzate


                    Sa le uzezi sanatos, nu-ti bate capul cu testul alora; Kayaba cu gaz am si eu si se comporta foarte bine pana acum


                    Daca te roade ideea, poti reface testul dar in alta parte - pt linistea ta- insa testul adevarat e soseaua


                    LE: stiu ff bine cum sunt amortizoarele de logan cu 200 000 km ; tija cade singura jos, nu e nevoie sa o impingi - si de revenit, nu mai revine in veci

                    Prin comparatie la unele noi, tija o impingi greu in jos si urca la loc ff rapid......
                    Last edited by Hirayama; 14 May 2017, 19:32.

                    Comment


                    • Salut
                      As vrea si eu o recomandare de amortizoare pe spate.
                      As prefera ceva mai tare/dur...
                      Ma gandeam dintre Monroe black si Kyb ambele variante pe gaz...cred ca dintre cele 2 Kyb ar fi mai rigide.
                      Multumesc
                      Last edited by CatalinRobert; 26 October 2018, 02:21. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Nimeni care sa le fi incercat pe ambele sa mi zica care este mai rigid?

                        Comment


                        • mai rigid, arcuri sport H&R.

                          Comment


                          • Ma refer la amortizor nu arc...care ar fi din cele doua un amortizor mai tare.

                            Comment


                            • am auzit ca kyb ar fi mai tari.

                              Comment


                              • Ok...deci tu zici sa iau Kyb pe gaz ca fiind mai tari....asa ma gandeam si eu.
                                Mai stie altcineva ceva?
                                Multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google