Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • N-am citit legea...de asta intreb: este specificat in lege ca pot creste cu maxim 50% fata de pretul de referinta?

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      http://www.ziare.com/preturi/rca/azi...erinta-1465953

      Eu zic, ca nu-i dracu chiar asa de negru, cum se trambita pacilea.
      si nu e destul ? 1000 de lei pe an... speram sa ajung sa platesc si eu ca mosii 250 de lei pe an. s-a dus...

      @arsis

      ia uite cat ii intereseaza de aia 50%

      "Chiar sefii din ASF admit ca este vorba doar de preturi orientative si nu este clar ce se va intampla cu o companie de asigurari care aplica un tarif dublu, de exemplu, fata de cel orientativ."

      Azi este prima zi cu preturi ale politelor RCA teoretic libere, dar si cu o grila de tarife orientative fixata de Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), dupa sase luni de preturi inghetate, printr-o decizie a fostului Guvern, la presiunea patronilor de firme de transport.

      Comment


      • El a precizat că tarifele de referinţă, care sunt calculate de ASF pe baza statisticilor pieţei de asigurări, „au caracter orientativ”.
        „Dacă o companie de asigurări ofertează tarife mult peste aceste repere, clientul poate solicita explicaţii, dar asigurătorul respectiv va trebui să dea explicaţii şi la ASF. Îi aşteptăm cu plăcere pentru astfel de explicaţii, dar cred că nu va fi cazul”, a spus vicepreşedintele ASF.
        Vom vedea.

        Comment


        • Asa zic si eu ca e mai intelept, decat sa propovaduim Apocalipsa.
          Repet.
          Ceva s-a schimbat totusi in privinta politelor; mod de calcul, transparenta, sistem de supraveghere al preturilor; ASF are posibilitatea legala de a putea interveni asupra nivelului primei, ca o actiune de ultima instanta.
          Pana la urma cei care doreau sa plateasca 250 de lei pe o polita care acopera o paguba peste 1mil euro, ar trebui sa mai ...aprofundeze.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • cine a platit vreodata despagubiri un milion de lei, nu mai zic de euro ?!
            media e de 6-7 mii de lei, iar frecventa cea mai mare la masini de 1,8-2 litri e de vero 7%. oricum ieseau in profit o gramada.

            Comment


            • Profitul care se are in vedere la calculul unei polite este de ...3%. Decent spun eu.
              Nu s-a platit suma aia, dar nu uita ca polita asigura si in cazul vatamarilor corporale sau Doamne fereste deces. Niciodata nu se stie...cum il faci pe vreunul.
              Cel mai mult am platit pana acum ~450 de lei parca; daca o sa fie 600, asta e.
              Vom vedea, zic.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • deocamdata vad ca nu s-a scumpit nimic

                Comment


                • RCA 12luni Asirom 407ron, mai puțin ca ultimul rca și aproape la fel cu primul rca din 2012
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Cam atata am platit eu pentru motor de 3.0, pe pensionar de 50 ani
                    Sper ca la urmatorul RCA sa nu platesc dublu sau triplu...
                    Last edited by Cristi_Xp; 17 June 2017, 19:20.
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • Probabil au încasări mai multe la preț mic si le convine.

                      Comment


                      • Groupama - un an - 412 lei

                        Comment


                        • Alliantz un an, 424. B8 . Anul trecut era un pic peste 600 de lei tot B8. La Asirom 555 lei anul trecut.

                          Comment


                          • Din 12 iulie, întra în vigoare noile modificări RCA, inclusiv tarifele se vor calcula după tariful de referință.
                            Noile reglementări vor intra în vigoare din data de 12 iulie și vor viza toți șoferii. Cei care nu vor respecta noile modificări ale legii RCA, vor riscă

                            Comment


                            • Cadrul legal al asigurărilor obligatorii de răspundere civilă auto (RCA) este schimbat pentru a doua oară în mai puțin de un an de zile, astfel că din iulie 2017 vor apărea o serie de modificări față de prevederile aflate acum în vigoare.

                              Principalele modificări identificate de specialiștii AvocatNet.ro, ce se vor aplica de acum asigurărilor auto obligatorii:

                              1. Apare asiguratul cu risc ridicat

                              Spre deosebire de legislația aplicabilă până acum, se va introduce ideea de asigurat cu risc ridicat. Persoanele încadrate la această categorie se vor putea adresa Biroului Asigurătorilor de Autovehicule din România ca să obțină o ofertă de asigurare, iar această entitate le va face o ofertă și le va aloca unui asigurător RCA pentru încheierea contractului de asigurare.

                              2. La suspendarea contractului RCA vei rămâne fără plăcuțele de înmatriculare

                              Suspendarea la cerere a contractului de asigurare RCA va fi în continuare o posibilitate atunci când este vorba de suspendarea dreptului de circulație al vehiculului sau de imobilizarea acestuia. Totuși, proprietarii vor trebui să depună plăcuțele cu numărul de înmatriculare la autoritatea emitentă, deși acum nu există o asemenea obligație.
                              Începând din 12 iulie 2017, asigurarile auto obligatorii vor fi reglementate din nou prin lege, dupa ce parlamentarii au decis o alta schimbare a cadrului legal al asigurarilor RCA, reglementate pâna acum prin Ordonanta.

                              Comment


                              • Putina atentie nu strica.
                                ASF a anuntat joi ca a sanctionat, in urma unor controale inopinate, companiile de asigurari Groupama si Uniqa cu amenzi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google