Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fane, de ce te ataci? legea stipuleza clar ca cei care beneficiaza de ajutoare sociale trebuie sa presteze munca in folosul comunitatii, daca sunt apti de munca, iar neefectuarea muncii respective duce la neplata ajutorului. tie ti se pare corect ca 80% din cei care muncesc sa munceasca 170 ore/luna pt minim pe economie, dar pt 650 de lei lunar si-o masa zilnica gratis, sa nu muncesti 5 zile. unde ti-e logica si simtul echitatii? e normal ca daca nu faci nimic si emiti pretentii, toti sa-ti satisfaca pretentiile? cred ca n-ai prins substanta, tot ce-ai prins e ca herr K e anti-psd si tot ce zice nu e bun, ca nu-i cum zice hamsteru din capu tarii. la ultima fraza din postul tau, te inseli amarnic. adu-ti aminte de 2004, 2009...daca pnl le promite 1000 lei lunar si 3 mese gratis, maine vor vota pnl si se vor pisa cu bolta pe psd. problema e ca in ultima vreme doar psd a promis tot soiul de gratuitati, dar nu stiu cum dracu, nici una astora care muncesc si platesc impozite. asta-i discriminare, da-o dracu' de treaba. cum de nu te simti si tu discriminat?
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Originally posted by Seba View Post
      Fane, de ce te ataci? legea stipuleza clar ca cei care beneficiaza de ajutoare sociale trebuie sa presteze munca in folosul comunitatii, daca sunt apti de munca, iar neefectuarea muncii respective duce la neplata ajutorului....
      ...unde ti-e logica si simtul echitatii?
      1. Nu ma atac.
      2. Sa munceasca daca beneficiaza si sunt apti de munca.
      3. Ale mele or fi pe undeva (deci exista) dar ale altora nu sunt pe nicaieri (deci nu exista). Ori suntem echitabili (ECHITÁBIL, -A, echitabili, -e, adj.
      (Despre actiuni, idei etc.) Întemeiat pe dreptate, pe adevar; just, drept, nepartinitor. – Din fr. équitable. [DEX '09]) ori nu mai suntem.
      Se pare ca la noi e valabil doar: "suntem totii egali dar unii sunt mai egali decat altii" si "vrem egalitate dar nu pentru catei".
      L.E.
      Astia voteaza cu oricine le promite in campanie bani si haleala fara munca.
      Cum este de exemplu un primar pnl care "le-a promis" ca le taie ajutoarele sociale daca nu voteaza "cum trebuie".
      Last edited by Fanez; 19 May 2017, 11:26.

      Comment


      • pai si de ce erai atat de contra ideii lui K in postul 12629? ca tot veni vorba de echitabil...e egalitate si e si echitabil ca unii sa munceasca aiurea pe nimic si altii sa primeasca totul moca, fara nimic la schimb? cred ca ori n-ai inteles, ori nu prea ai argumente la unele dintre propriile posturi si incerci s-o schimbi. evident, impuscarea, ideea lui k, nu-i de luat in calcul, dar taierea ajutoarelor daca nu prestezi munca (apt fiind, nu cu dosare medicale inventate) nu e deplasata deloc.

        normal ca e valabil si invers (amenintari vs optiune de vot). esti tu convins ca doar un primar de-asta exista si doar din pnl? eu zic ca sunt mai multi, din toate partidele. ceea ce nimeni nu stie, sau nu spune, e ca tipul ala de primar poa' sa dea din gura cat vrea, nu el decide daca lumea primeste sau nu ajutoare, mai mult, as paria ca e tipul de primar care da la cat mai multi, fara verificari, tocmai in ideea ca-si va asigura electorat. asta din nou cade in sfera tutror partidelor, nu doar pnl sau doar psd.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Unii de p-acilea ziceau ca doar pezedistii fac asa ceva.

          Comment


          • adevarul e ca acum, marea majoritate a celor care fac rahaturi, sunt din psd. nu inseamna ca altii n-au facut sau nu mai fac, insa procentul e covarsitor in "favoarea" actualului psd.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Procentul e covarsitor in favoarea cui e la putere ca intotdeauna. Acum daca e sa comparam magariile... mai bine las-o asa.

              Comment


              • o las, ca mi-e ca iar castiga psd-ul

                am renuntat sa ma intreb de ce multi sustinatorii psd se incapataneaza sa compare mere cu pere, in loc sa recunoasca faptul ca psd nici un moment n-a vrut sa arunce merele stricate...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Nu cunosc sustinatori psd care compara mere cu pere. Pe ce post de tv gasesc?
                  Aia au avut un anume sistem de guvernare, astia au alt sistem. S-a vazut vechiul regim. De ce trebuie sa zicem ca actualul sistem este un dezastru inainte sa vedem rezultatele? A mai fost folosit sistemul asta de guvernare si a fost dezastru?
                  Intai sa vedem rezultatele si apoi dam cu huo sau cu bravo, dupa caz.
                  De ce se incapataneaza unii sa tot bage :"praful se alege de tara asta cu psd la putere!"? Asta doar pentru ca n-au castigat ei si neamurile lor? Nu mai sunt ei la borcanul cu miere si vor inapoi la supt din buget?

                  Comment


                  • Originally posted by Fanez View Post
                    De ce trebuie sa zicem ca actualul sistem este un dezastru inainte sa vedem rezultatele?
                    Pt ca in loc sa aduca beneficii pt cei care muncesc ei ma pun sa-mi platesc singur impozitul de la anul.Pt ca au crescut salariile fara acoperire si o sa creasca inflatia si putem continua la infinit.

                    Comment


                    • Pt ca in loc sa aduca beneficii pt cei care muncesc ei ma pun sa-mi platesc singur impozitul de la anul.
                      Cine vrei sa-ti plateasca impozitul?
                      Nu au adus beneficii celor care muncesc (salarii marite, pensii, facilitati fiscale pentru firme, deduceri-scutiri de impozite si taxe)?
                      ...Pt ca au crescut salariile fara acoperire si o sa creasca inflatia si putem continua la infinit...
                      si cand se va sui pisica pe soba va darama drobul de sare... sa te tii necaz.
                      In concluzie o sa fie dezastru. Urmeaza falimentul tarii.
                      Repet:
                      De ce trebuie sa zicem ca actualul sistem este un dezastru inainte sa vedem rezultatele?
                      Originally posted by mr.K View Post
                      Mie nu.
                      Banii cheltuiti trebuie recuperati.
                      De la cei fara asigurare.
                      Mai bine de la cei care au profitat de pe urma "accidentului".
                      Last edited by Fanez; 19 May 2017, 19:19. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Sa fie platit tot din salariul meu dar sa se ocupe angajatorul(asa cum este acum),asta ne mai trebuie sa mai stam si pe la cozi. Au creat avantaje la cei care nu produc nimic dar sa nu intram in astfel de discutii.Din cate mai tin eu minte intr-o economie de piata, salariul trebuie sa creasca odata cu productivitatea muncii, nu asa artificial din pix.

                        Comment


                        • Originally posted by alinn28 View Post
                          ...Din cate mai tin eu minte intr-o economie de piata, salariul trebuie sa creasca odata cu productivitatea muncii, nu asa artificial din pix.
                          Cu productivitatea zici.
                          Ce faci in Romania pentru 200 de euro faci in Germania pentru 800 de euro (asta pentru ca esti roman, daca erai neamt luai 2000 de euro). Acelasi job.
                          Eu cred ca produci mai bine si mai mult daca esti platit mai bine decat daca ti se da un salariu de 2 lei si muncesti de ti se falfaie (adica muncesti de 2 lei ca te doare la basca).
                          Unu' zicea: "pentru 100.000 de euro nici nu ma dau jos din pat." (si nu era pezedist).
                          Cum muncesti cand stii ca iei 5 lei/ora si cum muncesti cand stii ca iei 20 de lei/ora? Pentru acelasi job.

                          Comment


                          • Originally posted by alinn28 View Post
                            Din cate mai tin eu minte intr-o economie de piata, salariul trebuie sa creasca odata cu productivitatea muncii, nu asa artificial din pix.
                            In mod normal, DA. Da' nu in Romania &comp.
                            Daca tu crezi vreodata ca vreun privat iti va mari salariul doar pentru ca i-au crescut incasarile si nu impins de la spate, atunci traim in tari diferite. Cred ca si acum mai aveam salariati platiti cu 750 de lei pentru o luna de munca.
                            Imi pare rau.
                            Oare ce productivitate or avea aia din tarile cu apa calda de primesc 6000 de euro? De ce crezi ca angajatii aceleiasi multinationale primesc leafa diferita, doar pentru ca lucreaza la o sucursala aflata in Romania, desi muncesc mai mult? N-or fi avand...productivitate?
                            Last edited by IancuMIC; 19 May 2017, 21:22.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Nu prea e corect sa compari salariul din Ro cu altele din alte tari pt ca nici costurile nu sunt la fel. Din punctul meu de vedere produci mai bine cand ziua de munca este mai mica, acum depinde de la domeniu la domeniu.

                              Comment


                              • Parca spuneai ca salariul trebuie sa reflecte productivitatea muncii, valoarea muncii in general.
                                Salariul nu ar trebui sa fie acordat in functie de necesitati, sau nivelul preturilor.
                                Dar la noi, e un mic adevar aici.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google