Noua Dacia MCV Stepway

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu cred că MCV Stepway se va vinde foarte bine. Ai garda la sol de SUV și spațiu berechet.
    Cred că prețurile vor începe de la 12.000 de euro
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • #17
      Originally posted by t0rquemada View Post
      Și dacă îl comanzi, rămâi cu el, trebuie să ai găuri în aripi și praguri pentru montare, găuri care nu există la modelele normale
      Găuri se pot da. Asta cine a dispus sa faca treaba asta. Nu cred ca cei de la Dacia au matrite separate cu ambutisari diferite pt Stepway. Se poate face orice. Ideea e daca se merită.
      sigpic

      Comment


      • #18
        Originally posted by stolniceanulucian View Post
        Ai garda la sol de SUV și spațiu berechet.
        Ai garda mare la sol poti sa intri in groapa/sant fara sa lovesti dedesubt ok si sa ramii acolo pina te scoate un tractor/macara ceva de acolo unde ai intrat

        Comment


        • #19
          Exista Duster! Preturile sunt asemănătoare. De ce nu Duster? Catarul nu e nici cal, nici macar!
          sigpic

          Comment


          • #20
            Eu cred ca este loc si pentru MCV Stepway si pentru Duster.
            Versiunile Stepway sunt cu 1000 de euro mai scumpe decat versiunile Laureate cu motoare echivalente.

            Un MCV Laureate 0.9 costa 11 000 de euro.
            Asta inseamna ca MCV Stepway va costa 12 000 euro.
            Avantaje MCV
            + spatiu mai mare la genunchi in spate
            + portbagaj 570 de litri
            + consum mult mai mic decat Duster 1.6
            + mai silentios la viteze de autostrada

            Duster Laureate 4x2 incepe de la 13 000 de euro.
            Caracteristici Duster:
            - spatiu mai mic la genunchi in spate
            - portbagaj 470 de litri
            - consum mare
            - zgomotos la viteze de autostrada
            + mult mai bun in offroad - dar situatiile reale de offroad sunt foarte putine
            Logan GPL 1.4

            Comment


            • #21
              Fiind vorba de duster 4x2 nu stiu cat exceleaza in offroad...mcv-ul cred ca e mai usor si ajutat de garda la sol marita e posibil sa se descurce mai bine fata de duster prin zapada. Asta este "off-road-ul" la care supun eu de obicei masina in anotimpul rece. In rest iese f rar de a e asfalt doar pe suprafete cat mai drepte.
              Si eu sunt de parere ca mcv stepway isi va gasi cumparatori!

              Comment


              • #22
                In secunda in care apare pretul oficial la dealer, am si dat comanda.

                Am nevoie de un break, si MCV Stepway arata genial. Iar la vreo 11.000 + TVA cat estimez ca va fi cu Rabla nu gasesc un diesel de dimensiunile alea.

                Comment


                • #23
                  MCV Laureate dci 90 costa 12.500.
                  MCV Stepway diesel cred ca va costa 13 700 - 14 000 de euro

                  Spatiu este destul si designul va fi foarte atragator.
                  Logan GPL 1.4

                  Comment


                  • #24
                    Deci aprox 10.300 - 10.500 + TVA, cu Rabla inclus. Cu ceva optionale, 11.000 Sper sa se poata pune clima auto pe ea.

                    Am luat si anul trecut un MCV SL Plus 1.5dci 75CP, tot prin rabla, vreo 7.700 + TVA. Masina, asa cheala + AC cum e ea, se comporta excelent pana acum!

                    Comment


                    • #25
                      Este in desfășurare un tur national de prezentare a gamei Dacia. A văzut cineva un MCV Stepway în realitate ?
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • #26
                        Maine. M-au sunat de la dealer ca a ajuns si sa merg sa o vad. Eram interesat, dar intre timp am luat altceva, pana s-au scarpinat ei.

                        O sa merg totusi de curiozitate sa vad despre ce e vorba.

                        Comment


                        • #27
                          Am vazut-o si eu, practic avem un mcv in haine de stepway, arata bine . 1.5dci ajunge ~11200e + 1700lei rabla.

                          Comment


                          • #28
                            Salutare,
                            Am si eu o dilema.. Trebuie sa schimb masina, am nevoie de un break (deh, familie..). As fi optat pt un MCV Plus sau un MCV Stepway prin programul Rabla dar.. ma cam pun pe ganduri noile motorizari.. doar 0.9 cmc, fac fata la tona de masina pastrand totusi un consum decent?
                            Acestea fiind spuse, e o idee buna sau sa ma orientez la un break "strainez" second (Skoda Octavia, VW Golf etc), mai vechi (2008-2010)?
                            Voi ce parere aveti de motorizarile astea de la Dacia? Ce sfaturi aveti si pt mine?

                            PS: caut doar motorizare pe benzina, nu vreau diesel..
                            Multumesc

                            Comment


                            • #29
                              Eu am Sandero Stepway cu motorul 0.9 TCE si sunt foarte multumit de comportamentul motorului. Consumul este decent, media este de 6.5-7litri/100km, mai mult urban. Probabil ca si MCV-ul se va comporta bine, greutatea suplimentara fata de Sandero este max. 100 kg.

                              Comment


                              • #30
                                Am eu MCV 2 motor 0.9 tce. Consum iarna 6.7 si vara 6.3 mers cam 30-40% urban, restul in afara. Diferenta de greutate fata de berlina in acte este undeva la 50-60kg deci nesemnificativa. Este ca si cum ai merge cu plinul facut la berlina sau rezervorul gol la MCV.

                                Tot din motive de familie cu copii am preferat MCV. Spatiul in portbagaj este foarte mare. Daca nu ai destule bagaje sa umplii macar un rand in portbagaj mai bine le pui in interior pentru ca au foarte mult spatiu sa se "plimbe" in timpul mersului daca nu le asiguri corespunzator.
                                Eu sunt multumit si nu am avut probleme cu masina pana acum (peste doua saptamani face 3 ani si am cam 55.000 km).

                                PS: daca era sa iau masina acum luam MCV Stepway, easyR (in ciuda discutiilor contra), clima automata, fara sa stau pe ganduri.
                                Last edited by dangun03; 27 June 2017, 11:11.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google