Curiozitate Electrica Dacia Logan : Probleme Tehnice Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord Dacia Logan Forum - Vezi un Singur Post - Curiozitate Electrica
Vezi un Singur Post
Vechi 24th May 2017   #17
Seba
sofer amator

Seba's Avatar

Data inscrierii: 24-05-2007
Motorizare : 1.6_16v/1.4mp3
Varsta: 39
Posturi: 13,377
Membru :
[sofer amator]
Implicit

da, bre, pricep ca-si fac un 5V, un 9V, un 3v3, iar finalul ramane doar cu niste condici babani, pt ca tda-ul ala din final merge oricum intre 9 si 18V si daca n-ai macar 13V nu poti nici un nenorocit de lm7812 sa pui, ca nu faci tensiunea de iesire majoritatea playerelor au un tda pe post de demodulator fm, un procesor pt i2c, un tda ca amplif final si tot un lm/tda ca si corector de ton. astea nu-s prea pretentioase, da-le drac de ieftinituri adica eu in clarionul meu am gasit finali mai ieftini si mai prosti decat in statia home-made cu care ascult in casa...si care-i alimentata dintr-o sursa meanwell, neecranata si totusi nu baraie. pt ca frecventa chopperului din sursa e 60KHz, frecventa pe care nimeni n-o aude, basca am filtru de deparazitare inainte de tda. in masina am un alimentator de-ala ieftineanu, n-am filtru pe player, playerul e ultima rapciuga cu sd-card, fara cd si tot nu se caca pe el cand ascult radio si-mi incarc telefonul.

Last edited by Seba; 24th May 2017 at 12:45.
Seba e offline   Reply With Quote