Cotiera Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scaunul la max și minim. Nu am apucat sa merg cu mașina ( plec pe autostrada mai târziu și văd cum este). Cred că este relativ cum sta cotul pe cotieră pt mine să vedem creați o părere, contează înălțimea șoferului, poziția scaunului fata de volan, lungimea brațelor.
    Attached Files

    Comment


    • Multumesc! Da, normal ca tine de fiecare sofer in parte, insa, din pozele postate, cei care le vad isi pot face o parere. Mie mi se pare ok, spatiu de depozitare suficient, se incadreaza bine in peisaj (aceeasi culoare cu scaunele, dungile albe), poti umbla lejer la reglajul spatarului.

      Confort maximal sa ai cu noua cotiera! ;)

      Comment


      • Originally posted by dl_dr25 View Post
        Nu pot sa spun cât durează montarea cotierei fiindcă eu am montat și încălzirea în scaune cu aceasta ocazie, bătăi de cap sunt la demontarea tapiseriei daca nu aveți sculele necesare. La prinderea tapiseriei am folosit " soricei" fiindcă inelele de metal sunt foarte greu de prins, am folosit undeva la 24-25 de soricei pt TOT SCAUNUL ( includ și șezutul). .
        Cat te-a costat incalzirea în scaune? ai găsit și carenajele?

        Comment


        • Cum nu am avut mașină care sa aibă cotieră( doar condus ocazional pe la un amic sau altul) pot sa spun că îmi este puțin greu să mă obișnuiesc cu ea, dar sunt mulțumit după primii 80km pe autostradă. Poate daca era cu 1cm mai lungă era super ( eu țin scaunul foarte in spate pt înălțimea mea) dar nu mă plâng , pt mine a fost o alegere foarte buna că nu am luat o pe cea rabatabilă dar subțire și fără spatiu de depozitare.
          Încălzirea am luat doar husele și mai trebuie sa găsesc butoane, carenajele le iau de pe mașină veche ( la aceasta le mut in tăvița de sub frână de mână care are un buton blocare geamuri și unul fals).
          Când am pus eu încălzire pe vechiul Logan ( acum 8-9 ani) găseai tot setul ( încălzire butoane și carenaje până în 200lei), acum am dat doar pe huse 200lei

          Comment


          • Respect dl_dr25, eu nu as avea curaj sa tai husa scaunului .

            A mai gasit cineva vreo alta optiune in afara de cea din fabrica si cea montata de dl_dr25 care presupune niste scule adecvate si mult curaj

            Comment


            • Oare suportul de prindere al cotierei ce vine din fabrica (cea ingusta fara spatiu de depozitare) este compatibil cu al acesteia cu spatiu de depozitare?

              M-ar interesa daca se poate monta cotiera mai mare in locul celei mai inguste fara demontare scaun si celelalte operatii.

              Mersi.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Originally posted by sadicu View Post
                Respect dl_dr25, eu nu as avea curaj sa tai husa scaunului .

                A mai gasit cineva vreo alta optiune in afara de cea din fabrica si cea montata de dl_dr25 care presupune niste scule adecvate si mult curaj
                http://www.tutorialelogan.ro/2010/11...e-origine.html
                Last edited by gabrieln1960; 28 June 2017, 12:37.

                Comment


                • Eu am văzut tutorialul ăla însă înțeleg că nu merge la fel la logan2 ph 2. Uite cum arata tunelul median

                  Comment


                  • Originally posted by Silviu View Post
                    Oare suportul de prindere al cotierei ce vine din fabrica (cea ingusta fara spatiu de depozitare) este compatibil cu al acesteia cu spatiu de depozitare?

                    M-ar interesa daca se poate monta cotiera mai mare in locul celei mai inguste fara demontare scaun si celelalte operatii.

                    Mersi.
                    Suportul cotierei inguste este oarecum asemanator cu suportii de la tetiere. Exista acolo un butonas care deblocheaza un pinten care impiedica iesirea cotierei din suport... actionezi butonasul simultan cu rotirea cotierei si impingerea ei catre scaunul din dreapta. Pentru remontare se introduce cuiul cotierei in locasul din spatar si se impinge la loc pana la clipsare.
                    Suportul de prindere nu se potriveste cu cel al celei cu spatiu se depozitare si cu reglaj pe inaltime. In schimb daca reusesti sa scoti cuiul de pe cea ingusta si il montezi pe o alta cotiera mai convenabila care sa incapa intre scaune, merge perfect.
                    La mine, avand tapiteria din piele, deocamdata am amanat lucrarea aceasta asta pana cand voi gasi piele la aceeasi culoare cu tapiteria, pentru a imbraca o cotiera mai mare pe care sa montez cuiul de pe cotiera ingusta.
                    „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                    Comment


                    • Există posibilitatea să faci ce a făcut dl_dr25, adică montat cotieră, fără a da tapițeria jos de pe spătar, însă trebuie 4 mâini și scule (aici intră obligatoriu și un endoscop)
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Originally posted by t0rquemada View Post
                        Există posibilitatea să faci ce a făcut dl_dr25, adică montat cotieră, fără a da tapițeria jos de pe spătar, însă trebuie 4 mâini și scule (aici intră obligatoriu și un endoscop)
                        Am sunat acum la un dealer si ma costa manopera montaj 210 RON cu TVA. Cred ca am sa ma programez cat de curand

                        Comment


                        • Pentru cine doreste, inca se mai gaseste endoscop in reteaua Lidl!
                          „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                          Comment


                          • Haide colegu' că nu este așa greu, 210 lei pt o oră ( hai 2 ore dacă lucrezi tiptil-păș-păș).

                            Comment


                            • Originally posted by dl_dr25 View Post
                              Haide colegu' că nu este așa greu, 210 lei pt o oră ( hai 2 ore dacă lucrezi tiptil-păș-păș).
                              Nu e vb de ore sau bani, eu as sta si 5 s-o fac, numai ca ma sperie gandul sa tai tapiteria...

                              Comment


                              • Tai doar putin nu e asa complicata partea aia. In schimb, inelele acelea de otel sunt mai greu de desfacut (daca sunt similare cu cele de la scaunul de Logan 1).
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google