Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dar zi dom'le ce insula e aia
    sigpic

    Comment


    • Insula Skiathos.

      Comment


      • departe, merita drumul cu masina pana acolo?
        tot ~7,5 % mi-a consumat si mie cand am fost in thasos. cam acelasi regim, mai putin v-maxim
        sigpic

        Comment


        • D.p.m.d.v. merita cu siguranta.
          Insa daca nu te dai in vand dupa condus ore-n sir, e preferabil avionul.
          Bulgaria la dus o traversez intotdeauna noaptea, e pustie...doar grupuri mici de 2-3 masini de romani mai depasesti sau esti depasit, in rest zici ca e o tara abandonata.
          De Grecia si autostrazile ei n-are rost sa discutam, acolo e o placere oricand sa conduci.
          Ca si comparatie, un drum Buc - Satu Mare mi se pare mai solicitant.

          Comment


          • În luna august a anului trecut mi-am propus să monitorizez timp de un an consumul, așa că la fiecare alimentare cu benzină am calculat consumul mediu la 100 km. Rezultatul final, după 12 luni, este de 7,89 l / 100 km. Având în vedere că în aceste 12 luni am mers preponderent în oraș (probabil peste 60% din km parcurși sunt în regim urban), cred că acest consum se încadrează în specificațiile din fișa tehnică. Nu știu dacă are vreo relevanță sursa combustibilului, dar cele 34 de alimentări făcute (nu toate au fost plinuri) au fost distribuite astfel: 13 la OMV benzină de 95), 6 la Petrom (benzină de 95) și 15 la Lukoil ( 5 cu benzină de 95 și 10 cu Ecto98).
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • [QUOTE=Kojak;1768932]2640km parcursi
              Consum mediu cf. CB: 7.4L/100km
              Vmed 64.2km/ h, cf. CB
              Grad de incarcare al masinii: ridicat (persoane + bagaje)
              Regimuri de viteza: 5 - 160Km/h cu varfuri de 170.



              170km/h cu loganul 1.4 mpi???

              Ce modificari ai la ea?
              vand fonomin (pasla) pentru antifonare, pret avantajos
              vand lampa adaptabila la torpedo

              Comment


              • ) nu trebuie sa ai modificari la ea , atata prinde un 1.4 75 cai iar daca ai un pic de vale se duce si la 180 pe ceas.
                Dar trebuie sa stii sa o turezi un pic ca daca ii dai a-5-a la 110 km/h (adica 3000 rpm) ajungi f greu mai ales daca nu e drumul drept.
                sigpic

                Comment


                • La vale....

                  Bine ca nu ai zis in cadere��
                  Last edited by male; 23 April 2018, 18:17.
                  vand fonomin (pasla) pentru antifonare, pret avantajos
                  vand lampa adaptabila la torpedo

                  Comment


                  • Daca ești șofer de duminică normal ca nu stii să-i dai. Ia de aici un demo poate mai înveți cum merge treaba.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by male View Post



                      170km/h cu loganul 1.4 mpi???

                      Ce modificari ai la ea?
                      170 chiar constant. varfuri de 180 in mod frecvent si o singura data 190 pret de 2-3 sec., anul asta pe A2, la vale si cu vant usor lateral spate.

                      In afara de soft, n-am nicio modificare. Doar intretinere curenta cu piese si consumabile cat mai bune: gume premium (Dunlop), ulei motor de nisa (Redline 0w40), bujii cu iridium (Denso IK20), filtre normale (Mahle), benzina CO100+ si cam atat.
                      Si bineinteles, articulatii, directie si suspensii fara uzuri.

                      Comment


                      • Originally posted by Kojak View Post
                        170 chiar constant. varfuri de 180 in mod frecvent si o singura data 190 pret de 2-3 sec., anul asta pe A2, la vale si cu vant usor lateral spate.

                        In afara de soft, n-am nicio modificare. Doar intretinere curenta cu piese si consumabile cat mai bune: gume premium (Dunlop), ulei motor de nisa (Redline 0w40), bujii cu iridium (Denso IK20), filtre normale (Mahle), benzina CO100+ si cam atat.
                        Si bineinteles, articulatii, directie si suspensii fara uzuri.
                        Ai uitat sa spui ca de regula schimbi vitezele la 3000 rpm, curatata tobele regulat, si, tot regulat, sufla catalizatorul cu pistolul de aer comprimat.
                        Utilajul e foarte intretinut, inclusiv mirosul in habitaclu este unul premium.
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Petroșani- Oradea- Băile Felix și retur, 617 km în total, consumul mediu 5.76 l/ 100 km.
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • Irelevant consumul fara sa stim viteza medie.
                            Daca ai peste 70/ora viteza medie, e greu de crezut ca poti scoate un asemenea consum.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Nene Iancule, la dus nu mai știu ce viteză medie am avut, că n-am contabilizat exact timpul în care am ajuns la destinație. La întoarcere acasă, am parcurs cei cca. 308 km în exact 5 ore, dar dacă scad din timpul ăsta cele 2 pauze făcute pe traseu, cred că rămân vreo 4 ore și 40 de minute. Asta ar însemna o viteză medie de cca. 66 km/h, dacă am socotit bine. Am mers pe traseul Băile Felix- Oradea- Tinca- Vârfurile- Brad- Petroșani. Pe porțiunea de drum situată între Oradea și intrarea pe autostrada A 10 (sau ce număr o avea) de la Șoimuș, toate localitățile străbătute (și sunt destul de multe) au limitarea de viteză la 5o km/h. Pe porțiunea de autostradă dintre Șoimuș și ieșirea de la Simeria ce am mai reușit să bag un pic de viteză, dar a fost scurtă. Ulterior, de la ieșirea de pe autostradă și până la Petroșani sunt 2 comune care au limita la 60 km/h, 3 care au 70 km/h, iar restul tot 50 km/h. Eu întotdeauna respect limitele de viteză, atât în localități, cât și în afară (la care mai adaug maxim 9 km/h, asta bineînțeles dacă-mi permit condițiile de trafic și de drum).
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google