Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lichidele nu le-ai schimbat?

    Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

    Comment


    • Nu au fost schimbate...

      Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Loud and clear, Seba.
        Sa spun ca la gradinita, ca nu eu am inceput?
        ...Eu ce sa le fac unora care nu se pot abtine sa atace o idee corecta, adaptata la realitatea din teren? N-am decat cuvantul ca arma, pe forum.
        Desi ai fost numit, n-ai fost vizat explicit doar tu. Mai erau vreo 2-3 in gasca ta...Puteti sa spuneti lucrurile pe un ton mai putin ironic. Nu m-am legat de idee, ci de metoda.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment



        • de la timisoara la "ploiesti" in 5 ore...
          seems legit!

          ps: sarcasm; clar, aplicat.

          Comment


          • Originally posted by Seba View Post
            Desi ai fost numit, n-ai fost vizat explicit doar tu. Mai erau vreo 2-3 in gasca ta...Puteti sa spuneti lucrurile pe un ton mai putin ironic. Nu m-am legat de idee, ci de metoda.
            Referitor la ironii, ma confunzi cu ala care se crede pe vremea inchizitiei.
            Nu te-ai legat de idee, te-ai legat de mine si atat, de vreme ce doar eu am fost vizat explicit.
            Vezi ca fac plangere la CEDO.

            Radem, glumim, dar nu conteaza ce spunem noi despre Dacia, cat o laudam, ea ramane fix cum este. De slaba calitate, si tot mai scumpa ca achizitie si la intretinere.
            Last edited by mr.K; 29 July 2017, 23:18.

            Comment


            • Radem, glumim, ironizam (ieftin ca doar e forum Dacia) dar sa vezi factura de revizie de patru ani . Dupa concediu o sa o fac si o sa o discutam aici ca sa ne amuzam in continuare
              Last edited by razvanCC; 30 July 2017, 09:40.

              Comment


              • Astăzi, la aproximativ 60000 km am schimbat kitul de distribuție și de accesorii în reprezentanta dacia Alexandria. Prețul final a fost de 860 de lei (inclusiv manopera la lichidul de răcire) + 64 lei (antigel+apa distilata), cumpărate personal.

                Comment


                • Eu zic ca nu e mult, avand in vedere ca au fost "puese de origine" si lucrarea "efectuata la reprezentanta".

                  Comment


                  • Nu e mult deloc la ce preturi se vehiculeaza prin Bucuresti.

                    Comment


                    • Pe 17 septembrie trebuie sa efectuez revizia de 4 ani si sa schimb distributia la "bolidul" meu, 1.2-75 hp. Nu vreau sa le efectuez in capitala, in cazul in care cumpar piesele de la ei, din cauza preturilor. Mai este si o varianta, piesele mele + manopera la una dintre reprezentantele Dacia din Bucuresti, insa e cu dus-intors in cazul unei probleme (ma plimba de ma plictisesc, stiti procesul, nu detaliez). Filtrul de aer si de polen le cumpar eu. Am Dacia extenso, deci inca 1 an garantie, pana in septembrie 2018.

                      Masina are acum 25300 km, pana pe 17 sept as ajunge la aproape 26 000km. Uleiul si filtrele le schimb sigur, antigelul la fel, lichidul de frana la fel. La distributie am nelamuriri, si anume:
                      - pompa de apa, daca nu da semne de uzura (se schimba la 60k km), nu as schimba-o;
                      - curelele vreau sa le schimb, pentru siguranta mea;
                      - credeti ca rolele sunt uzate la kilometri astia?
                      Service-ul din Alexandria are cea mai buna cotatie, insa voi trimite mailuri pentru a primi oferte la mai multe service-uri, inclusiv din capitala (unde voi cere atat oferta cu piesele lor, cat si cu piesele mele).

                      Referitor la filtrul de polen, vreau sa incerc unul cu carbon activ. Pe net am gasit urmatoarele: Denso, Mann, Purflux, Knecht, Oe Renault- Valeo. Dintre toate, as alege intre Denso si Oe Renault- Valeo.
                      Last edited by Crs. Sandel; 2 September 2017, 21:00.

                      Comment


                      • hm!
                        n-ai facut nici 7000 km/an si eu am batut peste 1800 km (cam 1/4, no?) in ultima saptamina
                        baga banii in consumabile de calitate si fa-ti revizia in service agreat/autorizat (nu neaparat in reprezentate).
                        in ceea ce priveste "aerele interioare" imi aduc aminte ca si Knecht facea treaba buna; in mann nu mai am asa mare incredere.

                        Comment


                        • Ca și recomandare, schimba și rolele dacă te apuci de distribuție, ca încep sa aibă joc în jur de 60000 km și poate în 4 ani faci mai mult de 30000 km. Însă la fel de bine, ai mai putea amână încă 1 an schimbarea distribuției, mai ales ca ai puțin km. Pompa de apa duce lejer 180000 km.

                          Comment


                          • Multumesc!
                            Nu aman pt ca nu vreau sa am probleme care pot costa mai mult decat costul schimbarii distributiei.

                            Comment


                            • Din ce am m-ai citit pe alte forumuri am inteles ca in Europa de vest distributia ar avea garantie 5 ani in limita a 90000km ,poate gresesc..!!!

                              Comment


                              • La noi, initial 1,2 16v a avut termen de 4 ani sau 80000 km, ulterior au revenit. Am observat la 60000 km si aproape 4 ani ca o rola de la accesorii prezenta joc si cureaua de la accesorii era tare crapata. O sa fac poze azi la curele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google